• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Su arıtma Tesisi

muhendiz123

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Atıksu arıtma tesislerinde çalışma şartları nelerdir? Belge alma zorunluluğu varmış sanırım. Bu belgeyi nasıl alabilirim.

Belge alma zorunluluğu yeni geldi. Tesis sorumlusu olabilmek için belgeyi alman gerekiyor. Ama teknik personel olarak çalışmak için herhangi bir belgeye ihtiyaç yok. Diploman yeterli.

Tesis sorumlularının asgari nitelikleri
MADDE 6 – (1) Ek-1’in Tablo 1 ve Tablo 2’sinde yer alan sınıflandırmaya göre atıksu
arıtma tesislerinde tesis sorumlusu olarak çalıştırılacak personel, aşağıda belirtilen asgari
özellikleri sağlar:
a) A sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:
1) Üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak.
2) İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde
toplamda en az beş (5) yıl çalışmış olmak.
3) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimini tamamlayıp eğitim sonunda yapılacak sınavı
başarı ile tamamlamış olmak.
b) B sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:
2) İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde
toplamda en az üç (3) yıl çalışmış olmak.
3) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimini tamamlayıp eğitim sonunda yapılacak sınavı
c) C sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:
toplamda bir (1) yıl çalışmış olmak.
ç) D sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:
2) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimini tamamlayıp eğitim sonunda yapılacak sınavı
Tesis sorumlusu belgesi
MADDE 7 – (1) Tesis sorumlusu belgesi almak üzere atıksu arıtma tesisi yeterlilik
eğitimi almak için başvurular Bakanlığa yapılır.
(2) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi almak üzere yapılan başvurularda istenilen bilgi
ve belgeler şunlardır:
a) İletişim bilgileri (adres, telefon, faks, elektronik posta adresi).
b) Eğitim durumunu gösteren diploma veya mezuniyet belgesinin örneği.
c) İki (2) adet vesikalık fotoğraf.
ç) 6 ncı maddede öngörülen atıksu arıtma tesisinde/tesislerinde çalışma deneyimini
gösteren resmi belge.
d) Eğitim başvuru ücretinin yatırıldığına ilişkin banka dekontu.

Ekli dosyalar

• aatde-calisan-tekn-k-personele-il-sk-n-tebl-g-20190524082638.pdf
    436.1 KB · Görüntüleme: 65
ben teknik personel olarak girsem sonra 3 yıl tecrübeye sahip olsam b sınıfı tesis sorumlusu olarak çalışabilir miyim yoksa çevre müh. olarak mı 3 yıl gerekiyor.
[automerge]1574332920[/automerge]
çünkü benim danışmanlık haricinde bir tecrübem yok.

A Sınıfı tesisler : İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde toplamda en az beş (5) yıl çalışmış olmak.
B sınıfı tesisler için : İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde toplamda en az üç (3) yıl çalışmış olmak.
C sınıfı tesisler :İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde toplamda bir (1) yıl çalışmış olmak.
D sınıfı tesisler : Herhangi bir deneyim istemiyor .

Şuan D sınıfı bir tesiste tecrübe istenmeden çalışabilirsin . Yıl geçtikçe tecrübe kazandıkça büyük ve komplike tesislerde operatörlük yapabilirsin

Maalesef gönül isterdi ki sadece Çevre Mühendisi olmak yeterli olsun ama işte Bakanlığın para hırsı ...

Merhabalar,

Şuan çalıştığım firmada 4 yıl Kalite Güvence, 1 yıl da çevre arıtma üzerine tecrübem var.

Biz B sınıfına giriyoruz. 3 yıllık tecrübeyi neye göre belirleyecekler ? SSK'dan mı ?

belge alımları 2020de başlayacak arkadaşlar. Şuanda bakanlık personeli eğitimler alıyor proje hakkındaki çalışmalar devam ediyor.

Hali hazırda arıtma tesisi sorumlusu olarak çalıştığım halde de bu belgeyi almam gerekiyor mu ? Yoksa yeni başlayacaklar için mi geçerlidir

Arkadaşlar anlamadığım bir konu var;

Hali hazırda çalıştığım ve 1 yıldır çevre görevlisi olarak görev aldığım fabrikada 3 yıllık deneyimim yok diye ceza mı yiyeceğiz ? veya işten mi olacağım ?

İlgili yönetmeliği detaylı incelerseniz, "3 yıl içerisinde istihdam etme zorunluluğu" ibaresini göreceksiniz. Dolayısı ile önümüzdeki süreçte tecrübe kısmını halledip, firmanızda çalışmaya devam edebilirsiniz.