• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Atık Sularda Bulanıklık Giderimi?

Kayıt
11 Kasım 2009
Mesajlar
74
Beğeniler
7
#1
Arkadaşlar, paket arıtmam var ve yaklaşık 1 ay önce hazır bakteri aşıladım. Sistemde geri devir yok, havalandırma ve aynı tank içerisinde dinlendirme yapıp deşarj ediyoruz. İmhoff hunisinde yaptığım seviye gözlemlerime istinaden mevcut çamur 200 ml ye ulaştı. Aşı yapmadan önce de 200 ml civarında arıtma yapabiliyordum. Çıkış suyum duru ydu. Fakat şimdi o duruluğu bulamıyorum. BOİ değerlerim 300 mg/L civarında. Sistemin kapasitesi 40 ton/gün. pH normal seviyelerde. Sorun nedir ve nasıl çözebilirim acaba :( Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar... Şimdiden teşekkürler.
 
Kayıt
2 Ekim 2009
Mesajlar
18
Beğeniler
5
#3
bu tür sistemler genelde kesikli arıtma havuzu prensibine göre çalışır.suyun berraklığı hakkında hakkında şu yolrumları yapabilirim.
- bakterilerin azalmış olabilir çünkü Imhoff hunisinde sadece çamuru okuyabiliyosun bakterin çökmüyor olabilir.bunun içerisinde ne kadarının bakteri olduğunu bilmen gerekir.türünü görebilmek için mikroskopla gözlem yapmalısın.
- havalandırılan atıksuyun çökeltme süresi azalmış yada içindeki çamur artmıştır.fazla çamuru vidanjörle aldırmalısın.
- düşük bir ihtimal ama deşarj hattı seviyesinde herhangi bir değişiklik olduysa duru suyla birlikte çamur da atıyor olabilirsin.BOİ değerin ve kapasiten pek yüksek sayılmaz.çözüm bulman ümidiyle iyi çalışmalar...
 
Kayıt
16 Haziran 2009
Mesajlar
59
Beğeniler
8
Şehir
İSTANBUL
#4
Çamuru uzaklaştırmak kalıcı bir çözüm olmayacak, aynı sorunun tekrar yaşanmaması için sistemin revize edilmesi gerekli kanaatindeyim.
 
Kayıt
11 Kasım 2009
Mesajlar
74
Beğeniler
7
#5
Arkadaşlar öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bulanıklık hala devam etmekte, ama çamurumun şeklinde herhangi bir bozukluk veya kararma söz konusu değil. Ayrıca koku problemi de yok. Yani BOİ yi yükselten zaten bulanıklık. Ama çözümünü bulamıyorum. Çamurun seviyesiyle bulanıklık arasında ilişki kurmalı mıyım acaba... Hayır önceki seviyeyi bulmama rağmen hala bulanıklığın olması sinir bozucu :( Karıştırma süresini uzattığımda ufak bi netlik görebiliyorum ama bunu baz alamıyorum. Çünkü devamlılığı olamıyor..
 
Kayıt
11 Kasım 2009
Mesajlar
74
Beğeniler
7
#6
Halil Bey,

Daha önce de aynı sistemi kullanıyordum ve böyle bir sorunum olmamıştı. Dolayısıyla salt olarak geri devire bağlamak çok da doğru olmaz diye düşünüyorum...
 
Kayıt
16 Ocak 2012
Mesajlar
24
Beğeniler
8
Şehir
Bursa
#10
bence de Blower! mantıklı düşünücek olursak eğer gelen ham suda bir değişiklik yoksa, Blower, difüzör ve hava hattını kontrol etmeni öneririm.. Blowera en son ne zaman bakım yapıldı, burdan başlayabilirsin mesela.. hava hattı ve difüzörler de tıkanmış olabilir.
 

f.ztrk

CMNet Üyesi
Kayıt
9 Eylül 2011
Mesajlar
17
Beğeniler
5
Şehir
İstanbul
#11
Arkadaşım dediğin sistem çalışır bencede bi sıkıntı olmaz. Tıpkı AKR sistemlerinde olduğu gibi.
Bence aşılamanız tutmamış olabilir, giriş kirlilik yükümüz artmış olabilir, giren atıksu miktarımız artmamış olabilir. Blower yeterli hava basmadığından da kaynaklanıyo olablir.