Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık Sularda Bulanıklık Giderimi?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Nurhayat Karadağ tarafından paylaşıldı.

 1. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, paket arıtmam var ve yaklaşık 1 ay önce hazır bakteri aşıladım. Sistemde geri devir yok, havalandırma ve aynı tank içerisinde dinlendirme yapıp deşarj ediyoruz. İmhoff hunisinde yaptığım seviye gözlemlerime istinaden mevcut çamur 200 ml ye ulaştı. Aşı yapmadan önce de 200 ml civarında arıtma yapabiliyordum. Çıkış suyum duru ydu. Fakat şimdi o duruluğu bulamıyorum. BOİ değerlerim 300 mg/L civarında. Sistemin kapasitesi 40 ton/gün. pH normal seviyelerde. Sorun nedir ve nasıl çözebilirim acaba :( Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar... Şimdiden teşekkürler.
   
 2. A. Halil Ünal

  A. Halil Ünal CMNet Üyesi

  Sanırım geri devir yapmanız gerekecek. Çamurda siyahlaşma da görülmesi muhtemel ayrıca koku problemi de yaşanabilir.
   
 3. Erkan İnaç

  Erkan İnaç CMNet Üyesi

  bu tür sistemler genelde kesikli arıtma havuzu prensibine göre çalışır.suyun berraklığı hakkında hakkında şu yolrumları yapabilirim.
  - bakterilerin azalmış olabilir çünkü Imhoff hunisinde sadece çamuru okuyabiliyosun bakterin çökmüyor olabilir.bunun içerisinde ne kadarının bakteri olduğunu bilmen gerekir.türünü görebilmek için mikroskopla gözlem yapmalısın.
  - havalandırılan atıksuyun çökeltme süresi azalmış yada içindeki çamur artmıştır.fazla çamuru vidanjörle aldırmalısın.
  - düşük bir ihtimal ama deşarj hattı seviyesinde herhangi bir değişiklik olduysa duru suyla birlikte çamur da atıyor olabilirsin.BOİ değerin ve kapasiten pek yüksek sayılmaz.çözüm bulman ümidiyle iyi çalışmalar...
   
 4. A. Halil Ünal

  A. Halil Ünal CMNet Üyesi

  Çamuru uzaklaştırmak kalıcı bir çözüm olmayacak, aynı sorunun tekrar yaşanmaması için sistemin revize edilmesi gerekli kanaatindeyim.
   
 5. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi

  Arkadaşlar öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bulanıklık hala devam etmekte, ama çamurumun şeklinde herhangi bir bozukluk veya kararma söz konusu değil. Ayrıca koku problemi de yok. Yani BOİ yi yükselten zaten bulanıklık. Ama çözümünü bulamıyorum. Çamurun seviyesiyle bulanıklık arasında ilişki kurmalı mıyım acaba... Hayır önceki seviyeyi bulmama rağmen hala bulanıklığın olması sinir bozucu :( Karıştırma süresini uzattığımda ufak bi netlik görebiliyorum ama bunu baz alamıyorum. Çünkü devamlılığı olamıyor..
   
 6. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi

  Halil Bey,

  Daha önce de aynı sistemi kullanıyordum ve böyle bir sorunum olmamıştı. Dolayısıyla salt olarak geri devire bağlamak çok da doğru olmaz diye düşünüyorum...
   
 7. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  giriş ham atıksu karakteristiğinde değişme olabilir mi?
   
 8. Arzum Özdiker

  Arzum Özdiker CMNet Üyesi

  Bulanıklığın çevre mühendisliği açısından önemi çok lazım elinde olan varsa paylaşabilir mi
   
 9. Seçkin Veral

  Seçkin Veral CMNet Üyesi

  blower kontrolü gerekiyor sanırım. Havalandırmada bir sorun var sanırım
   
 10. Alpaslan Yenici

  Alpaslan Yenici CMNet Üyesi

  bence de Blower! mantıklı düşünücek olursak eğer gelen ham suda bir değişiklik yoksa, Blower, difüzör ve hava hattını kontrol etmeni öneririm.. Blowera en son ne zaman bakım yapıldı, burdan başlayabilirsin mesela.. hava hattı ve difüzörler de tıkanmış olabilir.
   
  Özge Kılıç bunu beğendi.
 11. f.ztrk

  f.ztrk CMNet Üyesi

  Arkadaşım dediğin sistem çalışır bencede bi sıkıntı olmaz. Tıpkı AKR sistemlerinde olduğu gibi.
  Bence aşılamanız tutmamış olabilir, giriş kirlilik yükümüz artmış olabilir, giren atıksu miktarımız artmamış olabilir. Blower yeterli hava basmadığından da kaynaklanıyo olablir.