• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Atık Yağların Dönüşümü

Kayıt
27 Nisan 2009
Mesajlar
468
Beğeniler
51
Şehir
Ataşehir, İstanbul
#1
Arjantin'de çevre dostu bir proje hayata geçiriliyor.
"Plan Bio" adıyla anılan proje ile atık yağların geri dönüşümü sağlanıyor.

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te atık mutfak yağlarının toplanarak geri dönüşüme kazandırılması için bir proje başlatıldı.

"Plan Bio" olarak adlandırılan projeye Buenos Aires'e bağlı 21 yerel yönetim katılıyor.

Her katılımcı belediye, yerel işletmelerden atık yağların toplanması işini, seçtikleri çeşitli sosyal gruplara devrediyor.

Plan Bio'nun elemanları tarafından toplanan yağlar, yakıta dönüştürülmek üzere çeşitli işlemlerden geçirilecekleri tesislere taşınıyor.

Proje, kanalizasyon şebekelerini tıkayan ve temiz su kaynaklarını kirleten atık yağlar sorununa çözüm getirmenin yanısıra, katılımcı sosyal gruplar için düzenli bir gelir kaynağı sağlıyor.

Uzmanlar, karbon-nötr, yenilenebilir ve çevreye zarar vermeden toprakta çözünebilen bir yakıt olan biyodizelin, gelecekte tamamen fosil yakıtların yerini alabileceğini vurguluyorlar.

Şimdiye kadar 40 bin litre atık yağın geri kazanıldığı proje dünyada sadece Buenos Aires'te uygulanıyor.