• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yağların Dönüşümü

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nisan 2009
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Arjantin'de çevre dostu bir proje hayata geçiriliyor.
"Plan Bio" adıyla anılan proje ile atık yağların geri dönüşümü sağlanıyor.

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te atık mutfak yağlarının toplanarak geri dönüşüme kazandırılması için bir proje başlatıldı.

"Plan Bio" olarak adlandırılan projeye Buenos Aires'e bağlı 21 yerel yönetim katılıyor.

Her katılımcı belediye, yerel işletmelerden atık yağların toplanması işini, seçtikleri çeşitli sosyal gruplara devrediyor.

Plan Bio'nun elemanları tarafından toplanan yağlar, yakıta dönüştürülmek üzere çeşitli işlemlerden geçirilecekleri tesislere taşınıyor.

Proje, kanalizasyon şebekelerini tıkayan ve temiz su kaynaklarını kirleten atık yağlar sorununa çözüm getirmenin yanısıra, katılımcı sosyal gruplar için düzenli bir gelir kaynağı sağlıyor.

Uzmanlar, karbon-nötr, yenilenebilir ve çevreye zarar vermeden toprakta çözünebilen bir yakıt olan biyodizelin, gelecekte tamamen fosil yakıtların yerini alabileceğini vurguluyorlar.

Şimdiye kadar 40 bin litre atık yağın geri kazanıldığı proje dünyada sadece Buenos Aires'te uygulanıyor.
 
Üst