Yürürlükte Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği - 21 Aralık 2019

nida kaya

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba kara araçlarında motor yağı değişiminden çıkan atık motor yağlarını normalde 130208 atık kodu ile veriyorz.Gemilerde kullanılan motorların makinelerin motor yaplarının değişiminde hangi atık kodunun kullanılması gerekir bir bilgisi olan var mı?

Alev Çırtlık

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Çevre Bakanlığı ile görüştüm. Motor yağı değişim noktası izin belgesi ile ilgili sorularınız varsa yazabilir misiniz? Soruları toparlayıp Çevre Bakanlığı'na ileteceğim.

Teşekkürler,

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Herkese Merhaba ,

Atık Yağların Kontrol Yönetmeliği - Motor Yağı Değişim Noktaları Belgelendirme Hk. ilgili yazı ektedir.

Ekli dosyalar

• Motor Yağı Değişim Noktaları Hk..pdf
    112.6 KB · Görüntüleme: 241

Özkan Baykanoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
"Yönetmelik hükümleri çerçevesinde izin belgesi alması ve Bakanlığımızın çevrimiçi programlarına kayıt olması gerekmekte olup Entegre Çevre Bilgi Sistemi / Atık Yönetimi Uygulamasına motor yağı değişim noktaları ile ilgili Motor Yağı Değişim Noktası (MoYDeN) Uygulaması'nın eklenmesine ilişkin çalışmalar tamamlanarak kullanıma açılmıştır."
Atık yağ bildirimleri bu uygulamadan yapılacak ? İzin belgesi için başvurduğumuzda MoYDeN uygulaması sisteme otomatik eklenir mi, eklenmesi için ayrıca dilekçe mi verilmeli?

Önceki cevapları görüntüle…

stacvr

Kayıtlı Kullanıcı
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin Motor Yağı Değişim Noktası Belgesi verdiği işletmerin MOYDEN uygulamasını açması gerekiyor. Bizim tesislerimizin MOYDEN uygulaması açıldı. Motor yağı değişimi yapılan aracın bilgileri sisteme giriliyor.

Ekli dosyalar

• Ekran alıntısı.JPG
    Ekran alıntısı.JPG
    62.6 KB · Görüntüleme: 230

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Merhaba sanırım belgeyi aldınız. Konu ile ilgili kabaca bir bilgilendirme geçebilir misiniz. ?

Belge alım süreci ve moyden uygulaması ile ilgili .

A.samet

Kayıtlı Kullanıcı
@stacvr merhaba kolay gelsin belgeyi alırken dilekçe ile mi başvurdunuz hangi evrakları verdiniz acaba dilekçe vermemiz yeterli mi sadece.

iyi çalışmalar.

gozde-i

Kayıtlı Kullanıcı
25.08.2020 tarihli Motor Yağı Değişimi Yapılan İşletmeler yazısı kapsamı hakkında bir sorum olacak. İşletmede bulunan forkliftlerin motor yağı değişimleri için bakımcı firmanın işletmeye gelmesi ve akabinde atık yağ oluşması ve oluşan atık yağın işletmede geçici depolanması durumunda da Motor Yağı Değişim Noktası Belgesi başvurusunda bulunmalı mıyız? Ayrıca, jeneratörler bu kapsama giriyor mu yoksa sadece araçlar için midir? Teşekkürler.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
@gozde-i arkadaşımızın sorusunu okuyunca, aklıma gelen bir soru var. Hem öğrenmek hem de siz değerli üstadların yorumunu merak ettim.
İşletmelerde çalışan makinalara ait motorların yağlarının da değişimleri yapılmaktadır. Motor yağı değişim noktası kapsamında değerlendirilir mi. Ya da bu yönetmelik ve belgelendirme ile ilgili işletme içi motor yağı değişimlerini nasıl yorumlaya biliriz.

Alibey

Kayıtlı Kullanıcı
yaptığım görüşmelerde işletmelerinde bu şekilde değerlendirileceği bilgisini aldım.

Alev Çırtlık

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Ben bakanlığa bu konuyla ilgili soru sormuştum. Şöyle bir cevap geldi:

1. MoYDeN Uygulaması şimdilik araçlar için tasarlanmış durumda. Jeneratör gibi ekipmanlar şu an için dahil değil. İlerleyen zamanda dahil edebiliriz. Forkliftlerin motor yağları dahil. Forkliftler, iş makineleri için özel plaka bölümünden giriş yapılabilir. Normal araçlar için normal plaka bölümünden giriş yapılabilir.

Özkan Baykanoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
MoYDeN amacı nedir ? Atık yağ gönderiminde zaten bildirim yapılmış oluyor. Bu sistem ekstra ne sağlayacak ?

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Aracını sanayiye götürüp motor yağı değişim yapan şahıslar herhangi bir yere bildirim yapmıyor. Firmalar da öyle. Ne kadar yağ değiştiğini belirtmeden "SERVİS KONTROL YAZISI" alıp dosyalarına koyup işleri bitirdiklerini sayıyorlardı. MoYDeN sistemi ile birlikte artık sanayideki motor yağı değişenler hangi araçtan ne kadar yağ aldığını, tarihini, plakasını sisteme girmiş olacak ve bir nevi "Sıfır Atık Yönetmeliği"ne uyarlanmaya çalışacak. Böylelikle kontrolsüz atıkların önüne geçilmiş olacak. En azından planları budur, uygulamayı birlikte göreceğiz.

Not: Soruyu ciddiye aldığım için cevapladım, amacınız farklı ise mesajımı görmezden gelebilirsiniz.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
@Cem Yılmaz forkliftlerin (mazotlu) yağ değişiminden dolayı da bir çok firma (forklift bulunduran) bu kapsama girmesi gerekiyor, ama forklift servisi tarafından tesisde değişşe bile forklift servisi tarafından belge alınırsa kapsam dışı olarak değerlendire bilir miyiz. Elbette bu belgeyi servisten alınmıyorsa haliyle kapsam dahilinde oluyor işletme değil mi. Siz değerli üstadlardan teyit almak istedim. ilgi ve yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
@yeniçevreci Servis bu belgeyi almıyorsa bir kere sizin kesinlikle almanız lazım. Bu konuda farklı görüş geleceğini sanmıyorum. Ancak diğer kısım biraz aklımı kurcalıyor. Henüz belgeyi almadım, alınan belgenin üzerinde adres yazıyor mu bunu öğrenmek lazım. Çünkü MoYDeN uygulamasında adres bilgisi yok, sadece değişimi yapana ait bilgiler, tarih ve atık bilgisi görüyorum. İl Müdürlüğünden bir teyit alınabilir bu konuda.

Benim mantığıma sorarsanız yapılabiliyor olması lazım.

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi
Yönetim Grubu
Herkese Merhaba,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından " Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi" konulu yazı gönderilmiştir. Bilgilerinize.

Ekli dosyalar

• Motor Yağı Değişim Noktası izin Belgesi.pdf
    123.5 KB · Görüntüleme: 146

makbule kaya

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Çalışmakta olduğumuz bir belediyeye motor yağı değişim noktası izin belgesi yazısı gelmiş, konu hakkında pek bilgi sahibi olmadıkları için bizden yardım talep ettiler. Belediyeye ait araçların motor yağı değişimi yine belediyeye ait şantiyede yapılmakta, yazıya göre şantiyeye izin belgesi alacağız. Bunun dışında belediyeye ait olabileceğini düşündüğünüz veya bildiğiniz bir motor yağı değişim noktası var mıdır? Bir diğer sorum, İlçedeki farklı motor yağı değişim noktalarından belediye sorumlu tutulur mu?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
@makbule kaya üstad,

Belediyelerin kendisine ait yerde motor yağı değişimi yapılıyorsa belge alınması gerekir. Örnek vermek gerekirse; belediyeye ait makine ikmal birimleri vardır ve araçların motor yağı değişimi burada yapılıyor. Belgeyi makine ikmal birimi adına almak gerekir. Diğer soruna gelecek olursak, farklı noktalarda yapılan motor değişimleri belediyeye ait birim veya kurum değilse belediyenin sorumluluğu bulunmaz.

turkay23

Kayıtlı Kullanıcı
Firmam kaldırım taşı üretiyor ve bunları kendi kamyonları ile nakil yapıyor.sadece kendi araçlarının yağ değişimini yapıyor.bu tesisinde alması gerekiyormu yağları kendi alanımızda depolayıp daha sonra petdere veriyorduk

ayrıca başka tesislermizde forkliftlerde yağ değişimi oluyor senelik 5 kg civarı vs bunlarında alması gerekiyormu.

sonuçta biz bunları ticari olarak yapmıyoruz.sizlerin yorumlarına ihtiyacım var.

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
@turkay23 Türkay Hanım Merhaba,

Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği'nin ilgili maddesini paylaşıyorum;

1599994834369.png

Araçların ve forkliftlerin motor bakımları firmanızın kendi bünyesinde yapılıyorsa "Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi" alınması gerekir. Eğer firmanızda yapılmıyor ve yetkili servislerde yapılıyorsa yetkili servisin alması gerekir. Sizin almanıza gerek bulunmamaktadır.

1599995126034.png

turkay23

Kayıtlı Kullanıcı
Olgaç bey firma forklift bakım hizmetini dışarıdan destek alıyırsa ne yapmamız lazım.yani gelen kişi örnek veriyorum yağı değiştiri yağ elimizde kaldı Bu yağı alıp götürürse yine. bu belgeyi almamız lazım mı Yine almamız lazım mı veya forklift alıp götürüp kendi yerlerini değiştirip geri geliyorsa yine bu belge almamız gerekiyor mu

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Üstadım, forklift ve araç bakımları yetkili servislerde yapılıyorsa, bakımın yapıldığına dair fatura vb. evrakları alarak dosyanızda muhafaza edebilirsiniz. Diğer sorunuza gelelim; diyorsunuz ki, yetkili servis firmamıza geldi ve motor yağını değiştirdi. Çıkan atık motor yağını yetkili servis alabilir. Bu durumda motor yağının kendileri tarafından alınıp, lisanslı firmalara verileceği konusunda bir taahhütname alınmasında fayda var. Bir diğer husus ise, motor yağı değişim noktası izin belgesi alınması gerekir mi? Atık yağların yönetimi yönetmeliğinin ilgili maddesini sizinle paylaşıyorum.

20200914_112551.jpg

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
@Olgaç Sürmelihindi Öncelikle cevaplarını ve bizi deneyimleriniz ile bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Verdiğiniz cevaba istinaden benim kafamda oturtamadığım bir nokta var. Pratik kullanımda forkliftleri düşündüğümüz zaman, servis işletmeye gelip değişiyor, pratikte uygulana bilir hali de bunun dışında biraz zor olur. Konuyu forklift servisi ile konuştuğumda elinde dışarıya motor yağı değişimi yapılmayacağını bu belgenin sadece aldığı nokta için geçeli olduğunu ve forkliftlerin servise getirilmesi gerektiği söylenmekte. Belki söyleyen de çok inanmıyor ama aksini ispat edebileceğim bir yazı ya da döküman var mıdır. Ayrıca işin bu kısmını ben de kafamda oturtmuş değilim. Konu hakkında ki değerli yorumlarınızı paylaşa bilir misiniz. ilgi ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
peki saygıdeğer, üstadlar ben bir şey daha sormak istiyorum. İşletmeler böyle bir izin belgesini almaya ya da izin belgesi olan yerle çalışmaya karşı yasal yükümlülüğümüz/yükümlülükleri olduğu halde direnç göstere biliyorlar. bu düşünceyi engellemek, bertaraf etmek adına bunun alınmadığı durumlarda hangi ceza uygulanacağını söylesek doğru olur. İdari ve para cezası olarak hangi ceza kapsamında değerlendirilir.
Sonuçta, "Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi" bir çevre izin belgesi olarak yorumlayıp, faaliyet durudurma kararına kadar ilerleye bilinir diye yorum yapmak yanlış mı olur. konu hakkında ki değerli yorumlarınızı paylaşa bilir misiniz. ilgi ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

gozde-i

Kayıtlı Kullanıcı
Tesis kiralık forklift kullanıyorsa yine motor yağı değişim noktası izin belgesi almalı mıdır? Yani X firması Y'den kiraladığı forkliftin motor yağı değişimini X firmasında yapıyorsa, bu izin belgesini X mi almalı Y mi almalıdır? Bakanlık'a ulaşamıyorum, bilen birisi bilgilendirirse sevinirim. Teşekkürler.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
@gozde-i Ben daha kiralık olmadığı kısmı kafamda oturtamamışken, bu soru da güzel soru (:
Herhalde yağı değişen kim ise, izin belgesini de o alması lazım diye düşünüyorum ama platformda ki üstadlarımızın konu hakkında değerli görüşlerini öğrenmek isterim.

Cihan Top

Kayıtlı Kullanıcı
'' Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi '' belgenin isminden de anlaşılacağı üzere değişim yapılan alanda yönetmelik kriterleri sağlanarak o alan için belge alınmalıdır. Forklifti kiraladığınız Y firması kendi servislerine götürüp orada yağ değişimini yaptırabilirseniz anca o şeklide muaf olabilirsiniz.

bayanmuhendiis

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar;

Tesisimde forklift bakımını yapan firma gelip bakımı yapıp, atık yağı alıp götürüyordu. Bu durumda bizim motor yağı değişim noktası izin belgesini almamız gerekiyor sanırım. Bundan sonraki süreçte bu yağı bizim mi depolayıp bertaraf etmemiz gerekiyor? Yardımcı olan olursa sevinirim :)

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Merhaba ,

Motor Yağı değişimi ile ilgili çok muallakta sorular bulunuyor . Yönetmelikte de spesifik durumlar ile ilgili (kiralık forklift vb. ) herhangi bir açıklayıcı unsurda yok. Bu nedenle şahsi fikrim sizin belgeyi almanız ve yağlarınızı kendiniz depolamanız yönünde İlgili madde de şöyle diyor ; 2) Motor yağı değişimi yapılan işletmeler, Atık Yönetimi Yönetmeliğinin 13 üncü maddesindeki hükümler doğrultusunda geçici depolama alanı kurmakla, il müdürlüğüne başvurarak Ek-3’te yer alan belgeyi almakla, Bakanlığın çevrimiçi programlarına kayıt olmakla, motor yağı değişimine ilişkin bilgileri çevrimiçi programı kullanarak bildirmekle ve onaylamakla yükümlüdür.
. Ancak konu ile ilgili net bilgiyi görüş alarak veya mail ile bakanlıktan fikir edinerek devam ettirmeniz en mantıklı yol olacaktır.

tugceturan

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba ben bakanlıktaki ilgili birime mail attım;

Mailde, yağ değişim yapan firmaların da (yetkili servis vb.) kimi zaman yağı kendilerinin aldıklarından da bahsettim. Bu hususta cevap yazısı aşağıdaki gibidir;

''Merhaba,

Sorunuzun cevabı olması açısından öncelikle sistemin sürecini açıklayayım.

Belge düzenlenmesini müteakip MoYDeN Uygulaması, Atık Yönetimi Uygulaması altında aktif hale gelmekte ve öncelikle firmanın hali hazırda bulundurduğu atık yağların bilgisini (stok bilgisi) girmesi talep edilmektedir. Stok bilgisi girildikten sonra ise motor yağı değişimine ilişkin bildirimler “Yeni Bildirim Yap” bölümünden yapılabilmekte ve yapılan bildirimde belirtilen miktar stoğa eklenerek devam etmektedir.

Bu doğrultuda, motor yağı değişim hizmeti veren firmalar tarafından atık motor yağlarının atık üreticisine (motorlu araç sahibi işletme) teslim edilmesi, atık üreticisi tarafından (motorlu araç sahibi işletme) Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi’nin alınması, bildirimlerin yapılması, atık motor yağlarının atık geçici depolama alanında uygun süre ve koşullarda geçici olarak depolanması ve Bakanlığımızca yetkilendirilmiş kuruluşa (PETDER'e) teslim edilmesi gerekmektedir.

İyi çalışmalar dilerim. ''

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Dışarıdan tesise gelip de yağ değişimi yapan firmaların, o yağı alıp götürme gibi bir yetkileri yok (lisanslı taşıma belgeleri varsa alabilirler tabi), tesise ait bir atık olduğu için tesiste depolanması ve gönderilmesi gerekmektedir. yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Son düzenleme:

Cihan Top

Kayıtlı Kullanıcı
'' ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ MADDE 5 h) Tıbbi atıklar hariç olmak üzere tek seferde 50 kg altında taşınacak olan bu Tebliğ kapsamındaki atıkların taşınmasında lisanslı araç taşıma zorunluluğu yoktur. Ancak bu atıkların kayıt altına alınabilmesi için UATF kullanılır. ''

Murat TÜYLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
@Cihan Top
h) Tıbbi atıklar hariç olmak üzere tek seferde 50 kg altında taşınacak olan bu Tebliğ kapsamındaki atıkların taşınmasında lisanslı araç taşıma zorunluluğu yoktur. Ancak bu atıkların kayıt altına alınabilmesi için UATF kullanılır.
ı) 50 kg altında taşınacak atıklar, gönderilecekleri geçici faaliyet belgesi veya çevre izin ve lisansı almış atık işleme tesislerinin istemiş olduğu uluslararası kabul görmüş standartlara uygun ambalajlama ve etiketleme yapılarak taşınır.

mevzuatı bütün olarak okuyup anlamak gerekir. 50 kg altı atıklar atık üreticisinden yalnızca GFB ve/veya lisans almış işletmelere taşınır. Ara istasyonlara teslimi yapılamaz.

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
@Cihan Top hocam size iki sorum olacak. 1- siz hiç uatf gördünüz mü? neye benzedigi, hangi bölümlerden oluştuğu, kaç nüsha olduğu olduğu ve hangi nüshanın kimlerde kalması gerektiği ile ilgili bir bilginiz var mı?
2- ve bundan daha önemlisi uatf satışları 2 yıl önce durduruldu artık satılmıyor bundan haberiniz var mı? artık kullanımı yok.
tehlikeli atık gönderimleri sadece MOTAT sistemi üzerinden talep oluşturularak yapılıyor.
lütfen yönetmelikleri ve sistemlerin nasıl uygulandığını iyi öğrenin ve burada insanların zamanını size cevap vermek suretiyle boşa harcamayın...saygılar...

Son düzenleme: