• Forumda takma ad (nickname) kullanımı 1 Mart 2021 itibariyle yasak olacaktır. Lütfen mühendis meslektaşlarınızın sizlere rahat hitap edebileceği bir isim seçiniz. Kullanıcı adınızı BU BAĞLANTIYA tıklayarak değiştirebilirsiniz. ÖRNEĞİN;Ahmet Kara │ Ahmet K. │A. Kara

Yürürlükte Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği - 21 Aralık 2019

Dilan Eda Turan

Kayıtlı Kullanıcı
atık yağların kontrolü yönetmeliği kapsamında elinde endüstriyel atık yönetim planı örneği olan var mı acaba?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Merhaba ,
EAYP Hazırlanması için belirli bir yönetmelik baz alınarak yapılmıyor. Genel olarak Atık Yönetim yönetmeliği baz alınıyor. Atık yağlarınız bulunuyorsa bunu normal Endüstriyel Atık Yönetim planınıza dahil edebilirsiniz. EAYP formatı için
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
linkinden ilerleyebilirsiniz.

Son düzenleme:

Dilan Eda Turan

Kayıtlı Kullanıcı
Hocam,motor yağı değişim noktası izin belgesi alınırken Antalya için endüstriyel atık yönetim planı isteniyor.Daha önce atık yönetim planı hazırlamadığım için elinizde doldurulmuş formatı var mıdır .ulaşabilir miyim diye sormak istedim aslında @Fatih Koçak

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
antalya da kesin istenen belgeler arasinda yok diye biliyorum. "VARSA EAYP ONAY YAZISI" olarak isteniyor. ayrıca uygun koşulları sağlamadan ve ced, cevre izni gibi belgeleri almadan ayp onayı alamazsınız.

Son düzenleme:

Cevremüh13

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, bir TMGD danışmanından Moyden ile ilgili 1000kg altı kalan işletmeler bu uygulamadan muaf diye bilgi aldık. Yönetmelikte, yazıda ve kılavuzda böyle bir bilgiye rastlamadım doğruluk payı var mıdır? Düzeltme : TMGD GEÇİCİ DEPOLAMA İZNİ İLE KARIŞTIRMIŞ. DİKKATE ALMAYINIZ.

Yardımlarınızı rica ederim.

Son düzenleme:

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

TMGD danışmanına bilgisinin yanlış olduğunu iletebilirsiniz. 1000kg mevzusunu muhtemelen "Atık Yönetimi Yönetmeliği"nde gördü. O mevzunun aslı şudur; aylık 1000 kg ve altında tehlikeli atık üretiyorsanız, tehlikeli atık geçici depolama izni almak zorunda değilsinizdir. Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliğinde bahsettiği konuya dair en ufak bir ibare bulunmamakla birlikte, İl Müdürlükleri sitesinde de kimlerin MoYDeN uygulamasına geçmesi gerektiği açıkça anlatılmıştır.

şeymaerol

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba;
Bu "motor yağı değişim noktası izin belgesi" ile ilgili olarak; eğer bir limansak ve limana ait römorkörlerin yağ değişimini yapıyorsak, bu belgeyi yine almak zorunda mıyız? Yoksa sadece kara araçları için mi geçerli bir durum bu?
Yardımlarınızı bekler, iyi çalışmalar dilerim:)

Banu KILIÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba,

Bakanlığa mail attım, aldığım cevap aşağıdadır. Ben kendisine forkliftlerle ilgili soru sormuştum. Anladığım kadarıyla firma içerisinde kullanılan forkliftler için geçerli değil.

Merhaba,

MoYDeN uygulaması tam da bahsettiğiniz konu dolayısı ile uygulamaya alındı.

Bahse konu firmalar hizmet verdikten sonra atık yağları da alıp gitmekte ve usulsüz uygulamalara sebebiyet verilmekteydi. Tesislerde de atık yağ kaynakları bulunmasına rağmen atık yağ oluşumu olmadığı söyleniyordu. Ancak kayıtdışılık nedeniyle bu yağlar tespit edilemiyordu. Usulsüz uygulamalara sebebiyet verilmesi ile can ve mal güvenliği tehdit ediliyor, çevre kirliliği oluşturuluyor ve vergi kaybına neden oluyordu. (10 numara yağ kullanımı sonrası otobüslerin araçların yanması, insanların hayatını kaybetmesi gibi)

Dolayısı ile bakım hizmeti verilse dahi atık yağların atık üreticisi (ilgili tesis) tarafından yönetiminin sağlanması gerekmektedir. Kimse hayrına başkasının atığını alıp gitmez. Atık yağ değerli olduğu için alınıyor.

Bu doğrultuda, ilgili işletmeye belge düzenlenmesini müteakip MoYDeN Uygulaması, Atık Yönetimi Uygulaması altında aktif hale gelmekte ve öncelikle firmanın hali hazırda bulundurduğu atık yağların bilgisini (stok bilgisi) girmesi talep edilmektedir. Stok bilgisi girildikten sonra ise motor yağı değişimine ilişkin bildirimler “Yeni Bildirim Yap” bölümünden yapılabilmekte ve yapılan bildirimde belirtilen miktar stoğa eklenerek devam etmektedir. Bu doğrultuda, motor yağı değişim hizmeti veren firmalar tarafından atık motor yağlarının atık üreticisine (motorlu araç sahibi işletme) teslim edilmesi, atık üreticisi tarafından (motorlu araç sahibi işletme) Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi’nin alınması, bildirimlerin yapılması, atık motor yağlarının atık geçici depolama alanında uygun süre ve koşullarda geçici olarak depolanması ve Bakanlığımızca yetkilendirilmiş kuruluşa teslim edilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde araç, “karayollarında kullanılabilen motorlu, motorsuz ve özel amaçlı taşıtlar ile iş makineleri ve lastik tekerlekli traktörlerin genel adı” olarak tanımlanmış olup araçların tescil işlemleri söz konusu Yönetmeliğin Dördüncü Kısmında yer alan hükümler kapsamında yürütülmektedir.
• Askeri araçlar, iş makineleri ve raylı sistemle çalışanlar dışındaki bütün motorlu araçlar ile tescile tabi motorlu araçlara takılarak kullanılacak yapıda ve yüklü ağırlığı 750 kg.’ın üstünde olan römork ve yarı römorkların tescilleri trafik tescil kuruluşlarınca,
• Askeri araçlar ile çeşitli anlaşmalara göre askeri amaçla ülkemizde bulunan kuruluşlara ait araçların tescilleri Türk Silahlı Kuvvetlerince,
• Raylı sistemde çalışan araçların tescilleri, kullanıldığı yerlere göre ait olduğu kuruluşlarca,
• İş makinesi türünden araçların tescilleri;
o Kamu kuruluşlarına ait lanlar ilgili kuruluşlarca,
o Özel ve tüzel kişilere ait lanlardan tarım kesiminde kullanılanlar ziraat odalarınca, tarım kesiminde kullanılanların dışında kalan ve sanayi, bayındırlık ve diğer kesimlerde kullanılanların tescilleri üyesi oldukları ticaret, sanayi veya ticaret ve sanayi odalarınca yapılmaktadır.

Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında tescile tabi motorlu araçların (motorlu ve özel amaçlı taşıtlar ile iş makineleri ve lastik tekerlekli traktörler) motor yağı değişimini gerçekleştiren tüm işletmelerin (kendi bünyesinde veya dışarı hizmet veren) Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi alması esas olup;
• Askeri araçlar, iş makineleri ve raylı sistemle çalışanlar dışında tescil işlemleri trafik tescil kuruluşlarınca gerçekleştirilen bütün motorlu araçlara ilişkin motor yağı değişim bilgilerinin uygulamada yer alan “Normal Plaka” bölümünden girişinin gerçekleştirilmesi,
• İş makineleri ve raylı sistemle çalışan motorlu araçlara ilişkin motor yağı değişim bilgilerinin uygulamada yer alan “Özel Plaka” bölümünden girişinin gerçekleştirilmesi,
• Bilmesi Gereken Prensibi kapsamında gizliliği haiz kurum/kuruluşlar için (askeri kurumlar, kolluk kuvvetleri, güvenlik güçleri) uygulamada yer alan motor yağı değişim noktası tiplerinden "Özel MoYDeN" tipinin tanımlattırılarak motor yağı değişim bilgilerinin bildirilmesi,
gerekmektedir.

Tescile tabi olmayan sabit veya hareketli ekipmanların/araçların (jeneratör, trafo gibi) yağ değişim bilgileri MoYDeN Uygulaması üzerinden beyan edilmeyeceğinden Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi alınması söz konusu değildir. Forkliftler trafiğe çıkıp çıkmama durumuna göre tescile tabi. Tesis içinde kullanılan forkliftler eğer trafiğe çıkmıyor ise tescil edilmiyor. Tescile tabi olanlar için Özel Plaka kısmından bildirimleri yapabilirsiniz.

İşletme hizmet araçlarının motor yağı değişimlerinin işletme dışında yapılması durumunda ise Bakanlığımızdan izin belgesi almış noktalarda gerçekleştirilmesi ve motor yağı değişim bilgilerini içeren dokümanın fiziksel (çıktı) ya da dijital (e-posta, mesaj uygulamaları gibi) olarak izin belgeli noktadan talep edilmesi gerekmektedir.

MOYDEN kapsamında yalnızca tescile tabi araçların bildirimi yapılması gerekmekte olup tescile tabi olmayan atık yağ kaynakları için bildirimlerin Atık Beyan Sistemi (ABS) ve Motat üzerinden yapılması gerekmektedir.

Aybike Alper

Kayıtlı Kullanıcı
@Banu KILIÇ Banu Hanım bakanlıktan gelen cevabı ekran görüntüsü şeklinde paylaşmanızı rica edeceğim mümkünse.

Önceki cevapları görüntüle…

Gülin Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar ,

Benim işyerindeki sabit iş makinalarımda hidrolik yağ kullanılmaktadır Ve MSDS inde atık kodu 130110 olarak tanımlanmıştır.Bu yağ değişimi için de MOYDEN alıp ve sisteme giriş yapmalı mıyım ? Teşekkürler

Hüsamettin Selçuk

Kayıtlı Kullanıcı
MOYDEN ( Motor Yağı Değişim Noktası) İzin Belgesi için işletmeden istenen tek şart tehlikeli atık odasının olması, prosedürde yazan bu kadar benim anladığım. Başvuran arkadaşlar başka durumlar ile karşılaştılar mı. Bilen biri varsa yardımcı olabilir mi. Hatta, geçici atık depolama izin belgesinin olması bile sorgulanmıyormuş, ne denetim (pratikte) ne de resmi olarak (teorikte) sorgulanmıyor, istenilmiyor mu.
Başvuran ve bu konuda tecrübe edinen arkadaşlar var ise tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

burcu00

Kayıtlı Kullanıcı
sadece iş akımı tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası , depolama sahası resimleri ve dilekçe ile başvuru yaptım arkdşların da söylediği gibi denetim olmadı hemen de onaylandı. izin belgesini verdiler fakat moyden açılmadı 🤦‍♀️

Hüsamettin Selçuk

Kayıtlı Kullanıcı
iş akımı derken mesela iplik işletmesinin iş akımı değil mi, araç değişimi ile ilgili bir iş akışı istenmiyor. Bir de tehlikeli atık mali sorumluluk sigortası içeriğinde ekstra bir yazı istenmiyor, açıklama kısmına yazılacak. (atıklar ve 3. kişiler ile alakalı istenen yazıların var olduğunu kabul edersek)

Çoğu firmanın moyden açıldı diye biliyorum, inşallah sizinki de en kısa sürede açılır.

burcu00

Kayıtlı Kullanıcı
@yeniçevreci aynen iplik işletmesi ile ilgili iş akımı ama zorunluluğu yok bununda bn koymuştum sadece sigorta ve resim ilede başvurabılırsınız bnce . sigorta içinde
Sigortanın Adı: Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

İçerisinde geçmesi gereken ibare : 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamındaki tehlikeli atıkların toplanması, taşınması, geçici ve ara depolanması, geri kazanımı, yeniden kullanılması ve bertarafı faaliyetlerinde bulunan gerçek ve tüzel kişilerin mesleki faaliyetlerinin icrasında meydana gelebilecek kazalar sonucu, kusurları olsun veya olmasın, üçüncü kişilerin uğrayacakları maddi ve bedeni zararlara karşı sorumluluklarını poliçede yazılı limitler dahilinde temin eder. ibaresinin geçmesini talep ediyoruz firmalarımızdan

ayşe çelik

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar. Motor yaği değişim noktası izin belgesi alan firmalar cikan atık yaglari gönderirken madeni atik yağ analiz yaptirmasi gerekiyormu?

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Atık Yağ Kategori Analizi, bu yönetmelik ile kaldırıldı. Ancak atık yağı alacak firmalar dilerlerse yapıyor ya da yaptırıyorlar.

Bora Yerlikaya

Kayıtlı Kullanıcı
Cem YılmazHocam aslında kaldırılmadı. Rafinasyon tesisleri PCB ve Klor analizi yapması gerekiyor . Sınır değerlere göre atığın yönetimi yapılmalı. Ancak mevcut durumda Rafinasyon tesisi konulu izni henüz bir firma almadı. Biz kendi iç prosedürümüz gereği ve yetkili çevre analiz laboratuvarımız olmasında ötürü ilgili analizleri yapmaktayız. Hiç analizi olmayan firmaların kabulü bu şekilde yapılıyor.

esineraydemir

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba,

Malum Yönetmelikte değişiklik yapıldı. İzin Lisans sürecince EÇBS üzerinde izin lisans ekranına Atık Yağ Rafinasyonu seçeneği gelmiş. Ancak ÇİLY bu konuda bir değişiklik yok. Değişiklik beklemek gerekir ÇİLY'nde. Hangi belgeler eklenecek, neler gerekli.. bilgisi olan var mı ?

aycasarica

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Ford araba markasının bakımını yapan bir firmada Çevre Danışmanıyım. Moyden belgesini aldık fakat işletmede hemen hemen her gün bakımı yapılan araçların atık yağ değişimi yapılmaktadır. Firmaya ayda yarım gün gittiğim için her atık yağ değişimi yapılan arabanın plakasını sisteme girmem mümkün gözükmüyor. Sistemin bizden istediği motor yağı değişimi yapılan araçların plakasını girmek ve ilgili belgeyi kişiye vermek. Eğer yanlış biliyorsam yardımcı olabilir misiniz?

A.samet

Kayıtlı Kullanıcı
aycasaricaevet sistem bizden araçların plakasını girmek ve ilgili belgeyi kişiye vermemiz istiyor. Benim de danışmanlığını yaptığım bir araç markasının servisi var oraya motor yağ değişim belgesi aldım ama sistemi oradan çalışan 3 kişiye öğrettim ve sisteme yetkili atadım onlar girişini yapıyor eğer biz girersek işin işinden çıkamayız size de tavsiyem sizde öyle yapın yoksa her gün motor yağ değişim için gelen araç var işi bırakıp onlarla uğraşırız.

ısparta

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar,
bir firmamdan madeni atık yağ verdik ama kategori analizi yok. Atık beyanını sisteme işlemem gerekiyor ancak kategorisini soruyor, petder firması bilmediğini söyledi bana. Yardımcı olur musunuz,?

A.samet

Kayıtlı Kullanıcı
ekskavatör den yağ değişimi yaptık ama ekskavatörün plakası yok nasıl sisteme girişini yapacağım yardımcı olur musunuz.

iyi akşamlar.

Muhammet Fatih AYDIN

Kayıtlı Kullanıcı
Önceki cevapları görüntüle…

mürvet

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,
Tesisimde hem makinelerden çıkan atık yağım hem de özel araçlardan çıkan atık yağım öevcuttur. Moyden belgesi aldım. Moydene girişte stok miktarı girerken ilk seferde stoğum yok özel araçlardan kaynaklı ilk defa değişim olacak. Makinelerden kaynaklı olan atık yağ var. Stok miktarını nasıl girmem gerekir?
Birde her iki atığı da aynı varil içinde toplamamda sakınca var mıdır?

Görkem ÖZÇELİK

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Moyden sistemi ECBS sistemimize yeni eklendi, kılavuzu okudum. Sisteme giriş yapmadan önce kafama takılan soruları sizlere sormak istiyorum. Öncelikle vier girişi yapan var mı? varsa özel plakalı araçlar (Kepçeler,Forkliftler vb.) için giriş nasıl yaptınız,özel plakalı araçlar için sekmek eklemişler fakat o araçlarda km bilgisi yoktur o araçlar çalışma saati üzerinden hesaplanır genelde kullanım ömürleri. Kılavuz çok aydınlatıcı gelmedi bana. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim