• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

atık yönetim uygulaması Hk.

aslıözdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
atabey geridönüşüm
200101 atık kodunu proses e sokup 150101 e dönüştürebiliyor muyuz ?

15 li kodlar ambalaj , 200101 kağıt karton fakat tehlikesiz atıklar toplama ve ayırma belgesi listesinde yer alıyor ikisini aynı mı kabul edeceğiz o vakit
benden önceki mühendis arkadaş o kadar hatalı girişler yapmış ki işin içinden çıkmak çok zor ?‍♀️

ben bunu yapma taraftarı değilim zaten sadece önümde yeterince hatalı giriş yapılmış bir sistem var onu temiz hale getirmeye çalışıyorum...mart 2020 de işe başlamama rağmen 2019 yılını temizlemek çabam. işi bırakırken keşke tüm mühendis arkadaşlar düzgün bir şekilde bırakmış olsa

aslıözdemir
Aslı Hanım Merhaba,

toplama ayırma belgesi/lisansına sahip firmalar atık üreticisinden hangi atık kodunu aldılarsa aynı kodla lisanslı firmalara çıkış yapmak zorundalar. Geri kazanım lisansına sahip firmalar ise almış olduğu atıkları geri kazanım sonucu yarı ürün/ürün haline getirerek satışını gerçekleştiriyorlar. Geri kazanım sırasında tesisin kullanamayacağı atık malzeme çıkabilir. Biz buna fire diyoruz ve bu fireyi başka bir tehlikesiz atık geri kazanım lisansına sahip firma alarak işleyebilir. Size şöyle örnek vererek açıklayayım; Sizin entegre bir tesisiniz var diyelim. Hem geri kazanım hem de elyaf üretimi yapıyorsunuz. Siz atık üreticisinden 15 01 01 kağıt ve karton atığını aldınız ve geri kazanım sonucu karton masura haline getirdiniz. Sonra bu masuraları kendi içinizde üretmiş olduğunuz elyaflara sarma işlemi sırasında zarar gördü. Bu zarar gören masura'yı tekrar 20 01 01 olarak prosesniz de atık olarak geri kazanabilirsiniz. Biraz ütopik kaçacak ama beyranı birisine mercimekli çorba diye yediremezsiniz. :)

1584618827314.png

@Pnr Teşekkürler :) Bulunduğum tesiste hem ambalaj hem de tehlikesiz atıklar lisansı mevcut 2019 yılı ambalaj bilgi sistemi beyanları 6.aya kadar sisteme girilmiş fakat il müd. gönder tuşuna basılmamış ambalaj bilgi sistemine girilen örneğin150101 kodlu kağıt ambalaj atık yönetim sayfasındaki gelen atık kısmına girilmemiş,satılan kağıt atık beyan edilmemiş, ahşap kodu R12 prosesiyle kağıt olarak çıkarılmış vs.. yani herşey o kadar yanlış ki nereden tutsam elimde kalıyor benden önceki aylardan gönderim yapılmadığı için yine ben sorumlu oluyorum değil mi :(

@aslıözdemir Merhaba ,

Belli ki bi önceki arkadaş ortalığı biraz dağıtmış. Benim tavsiyem baştan 2019 yılı da dahil olmak üzere tüm faturaları toparlayıp tekrardan beyanları düzenlemeniz.

O şekilde daha hızlı ve düzgün bir aksiyon alırsınız :)

@aslıözdemir Harika nerelerin hatalı olduğunu ve neler yapılması gerektiğini biliyorsunuz zaten. Hatalı olanları düzeltebilirsiniz onaya gönderilmediğine göre. Ambalajları hem absye hem atık yön uygulamasına girileceğini biliyorsunuz zaten. Daha sonra KDSde proses yapacaksınız hepsi için. Zaten olgaç bey aşağıda çok güzel anlatmış. Daha detaylı araştırmayı forumda bulabilirsiniz birsürü konu var bununla ilgili. Ekstra sorunuz olursa buradan sorarsınız yine. Bu virüs dolayısıyla da denetimler durdu. Zamanınız var eminim üstesinden gelirsiniz. Ama 200101den 150101 çıkarırsanız sonraki denetimlerde problem yaşarsınız. Evrak üzerinde ambalaj yazanları absye ve atyöne, hurda veya tehlikesiz yazanları atyöne beyan edip proses yapmalısınız. Çıkışları beyan ederken de eksiye düşmemeye dikkat edin.