• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu Arıtma Dezenfeksiyon

Ece6229

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Kentsel atıksu arıtma tesisi için Covid-2019 kapsamında çıkış suyunda dezenfektan ünitesi kurulmasına yönelik gelen yazılar doğrultusunda nasıl tedbirler alınmalıdır ?

Tesisimiz, 3365m3/gün lük -.Nüfusu 100.000 altında olan kentsel ve/veya evsel nitelikli atıksu arıtma tesislerini kapsamaktadır.

Teşekkürler

Atıksularda bulunan virüslerin giderim klorlama, ozon, UV, membran proseler gibi sistemler uygulana biliyor. Yada kombine sistemler (örnek :Hollanda uv ardından klorlama uv yetersiz kaldığı için klorlama yapılmıştı)

Ancak şöyle bir sıkıntı var atıksu bünyesinde ornagik içeriği göz önünde bulundurarak klorlama yapıldığını yan ürünler oluşur ve bunlar oldukça tehlikelidir. Ozonlama prosesi iyi ancak atıksu da Br var ise buda yan ürünlerin oluşmasına sebeb olacaktır. UV AKM fazla olası durumunda verim sağlayamayacaktır. Membran prosesleri çözüm ancak pahalı yöntemlerdir.

PH, BULANIKLIK VE SICAKLIK gibi parametlereler dikkate alınırlar uygun klorlama dozu seçilebilir şuan için, konuyla ilgili bende araştırma yapıyorum herhangi bir bilgi edinirsem paylaşırım buradan size

İyi çalışmalar

Evet bende yan ürün oluşma durumunu göz önünde bulundurarak kararsız kaldım halen bir yöntem bulmuş değilim,
Genelde görüştüğüm her belediye çıkış suyunda basit bir devir daim sistemi kurarak sıvı klorlama il dezenfeksiyon yoluna gitmiş, verim konusunda emin olamadığım için araştırmaya devam ediyorum,

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için,

Konuyla ilgili bir çalışma var atarım

Dediğim gibi Hollanda klor ve uv yapmışlar ve sonuçlar iyi
Birde şuna bakmak lazım bence arıtılmış su ve çamur çıkış konsantrasyonunda bu oran nedir. Herkes çıkış suyuna odaklanmış ama ben problemin çamursa olacağını düşünüyorum.