Atıksu arıtma tesisi enerji teşviki yönetmeliği taslağı - 1 kasım 2022

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Ara 2009
Mesajlar
4,129
Çözümler
7
Tepki puanı
11,466
Puanları
338
Yaş
30
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Şehir
Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
1 Kasım 2022 tarihinde Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü web sitesinde "*Atıksu Arıtma Tesisi Enerji Teşviki Yönetmeliği*" taslağı yayımlanmıştır.

Görüş bildirme formu:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 

Ekli dosyalar

  • Atıksu Arıtma Tesisleri Enerji Teşviki Yönetmeliği Taslağı.docx
    32.3 KB · Okunma: 93

burcutunatinaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Haz 2016
Mesajlar
36
Tepki puanı
9
Puanları
8
Yaş
30
Konum
İzmir
Firma
Henüz Çalışmıyor
Merhaba , yönetmelik ile ile ilgili birşey sormak istiyorum .
Bu yönetmelik sadece geri kazanım varsa mı teşvik olacak anlamına geliyor ?
Biz mevcutta fiziksel,kimyasal,biyolojik arıtıp dereye deşarj ettiğimiz için teşvikten faydalanabiliyoruz .
Ama henüz geri kazanım yapmıyoruz .
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Ara 2009
Mesajlar
4,129
Çözümler
7
Tepki puanı
11,466
Puanları
338
Yaş
30
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Şehir
Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
burcutunatinazBelediye, OSB vb. atıksu altyapı yönetimi olmadığınızı, münferit tesis olduğunuzu varsayarsak:
Madde 4 - Fıkra 2 der ki: Atıksu altyapı yönetimi olarak tanımlanmamış tesisler arıtılmış atıksuyunu yeniden kullanmaları durumunda atıksu arıtma tesisi enerji teşvikinden faydalanır.

Yani arıtılmış atıksuyu yeniden kullanmak şartıyla %50 - %100 arası bir rakamın teşvikinden yararlanabileceksiniz.

Ancak şunu da atlamayalım:
Geçici Madde 1: 1/10/2010 tarihli ve 27716 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Kanununun 29 Uncu Maddesi Uyarınca Atıksu Arıtma Tesislerinin Teşvik Tedbirlerinden Faydalanmasında Uyulacak Usul Ve Esaslara Dair Yönetmelik kapsamında düzenlenmiş olan Atıksu Arıtma Tesisi Enerji Teşviki Geri Ödeme Belgelerinin süreleri bitene kadar geçerlilikleri devam edecektir.
 
Önceki cevapları görüntüle…

cagdasyavuz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2017
Mesajlar
2
Tepki puanı
0
Puanları
1
Yaş
35
Konum
sakarya
Firma
ŞENPİLİÇ
Cem YılmazMerhaba;

Münferit üretim tesisi/sanayi tesisi olunması durumunda daha önce bu teşvikten yararlanmayan tesislerin yeni başvurularında yeniden kullanım yapmadan alıcı ortama deşarj yapıyorsak %50 ye kadar teşvikten faydalanamıyor muyuz taslağa göre? Onun önüne geçer mi Madde 4 Fıkra 2 de belirtilen ifade.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Ara 2009
Mesajlar
4,129
Çözümler
7
Tepki puanı
11,466
Puanları
338
Yaş
30
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Şehir
Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
cagdasyavuzEvet hocam, taslağa göre artık faydalanamama durumu var. Ama adı üstünde taslak bu. Yeterince itiraz gelirse, göz önünde bulundurabilirler. Bana göre yanlış bir tutum. Firmalara şu an AAT revizyonu yaptırmak oldukça külfetli. Kaldı ki birçok yerde ortak arıtmaya geçişler başladı. Ortak arıtmaya geçene kadar mevcut sistemleri ile bu teşviki almaya devam edebilmeliler.
 

burcutunatinaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Haz 2016
Mesajlar
36
Tepki puanı
9
Puanları
8
Yaş
30
Konum
İzmir
Firma
Henüz Çalışmıyor
burcutunatinazBakanlıktan gelen cevaba göre alıcı ortama deşarj ettiğimiz ve Osb ya da belediye kanalizasyonuna deşarj yapmadığımız için altyapı yönetimi olarak tanımlanıyoruz .

Gelen cevap ;

"OSB içerisinde olmayan veya bulunduğu bölgede belediyeye ait kanalizasyon sistemi bulunmayan doğrudan alıcı ortama deşarj eden tesisler altyapı yönetimi olarak tanımlanmaktadır.

Arıtılmış atıksuyu yeniden kullanmanız durumunda geri ödeme oranınız artacaktır."
 

oructut

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Haz 2012
Mesajlar
14
Tepki puanı
7
Puanları
3
Konum
Yıldırım/BUrsa
Şehir
Bursa
Firma
Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Merhabalar, geri ödemenin alınacağı döneme ait çevre izninin olması gerekmektedir, dendiği için acaba çevre izni biten bir döneme denk gelirse, gfb sürecini başlatan bir bir durum eklenirse tesise (mesela yakma lisansı), teşvikten faydalanabilir mi?
 
Üst