• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu arıtma tesisi verim hesabı

kenan16

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Eylül 2020
Şehir
Bursa
Firma
Çalışıyor
Herkese merhaba, bir konuda sizlere danışmak istiyorum. Tesisimde baktığım parametrelerin giderim verimini hesaplarken giriş-çıkış verilerimi suyun alıkonma süresine göre seçip hesap yapmayı düşündüm. Sizler nasıl yapıyorsunuz ?
 
[(giren kirlilik - çıkan kirlilik)/giren kirlilik]*100 örnegin giren akm 1000 ppm çıkan akm 100 ppm [(1000-100)/1000]*100=90 verim
 
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
aliozel27Evet bunu biliyorum. Benim sormak istediğim bu hesabı yaparken bugün ölçtüğünüz giriş çıkış değerlerini mi kullanıyorsunuz yoksa bugünkü giriş değeriniz ve tesisten suyun çıktığı zamanki çıkış değerini mi kullanıyorsunuz idi. Yanıtınız için teşekkür ederim
 
Giren su ne zaman çıkıyor bilinmediği için (teorik olarak hesabından bahsetmiyorum) bu hesabı kabuller kullanarak yapabiliriz. Bence günlük verim hesaplamaktansa haftalık ya da aylık verim hesaplamak daha doğru sonuç verebilir.

Ya da basitlikten vazgeçmemek için hidrolik bekletme süresi zaten belli, çıkış suyu ile giriş suyu verilerini yazarken aşağıdaki gibi bir yöntem izlersiniz:

1685538505619.png


İstediğiniz böyle bir hesap sanırım. Ama ben böyle yapmazdım. Hata payını düşürmek için haftalık ya da aylık bakmak daha iyi olabilir. Mesela aylık ortalama giriş BOİ5 ile aylık ortalama çıkış BOİ5'i kıyaslarsak daha güzel ve tutarlı bir sonuç elde ederiz. Neden? Suyumuz ortalama 300-400 BOİ5 arası geliyor diyelim. Birgün bir şey oldu BOİ5 600 gelmiş olsun; deşarjı etkilemeyecektir. Ama o gün (hidrolik bekletme süresi kadar gün sonra) verim çok yüksek çıkacaktır. Doğru mu? Bence değil.
 
Üst