Atıksu Bilgi Sistemi Genelgesi Yayımlandı - 15.06.2020

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,

15.06.2020 tarihinde "Atıksu Bilgi Sistemi", "Enerji Teşviki", "AAT Kimlik Belgesi" konularını barındıran Atıksu Bilgi Sistemi Genelgesi yayımlanmıştır.

Ekten indirebilirsiniz.

Kaynak:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

Ekli dosyalar

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
Arıtıldıktan sonra tekrar kullanılan ve deşarj yapılmayan proses içi arıtma tesisleri için kimlik belgesi başvurusu yapılması gerekiyor mu.
Bu arada, tesisin arıtılmadan deşarj edilen atık suları için organizeden izin belgesi mevcut.
siz değerli üstadlara sormak istedim, ilgi ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim (:

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

Bu kapsamda, alıcı ortama atıksu deşarj eden veya atıksuyunu geri dönüşümlü olarak kullanan tüm atıksu arıtma tesislerinin "Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) Kimlik Belgesi"ne sahip olması, izin,izleme, denetleme ve sağlıklı envanter oluşturulması süreçlerine katkı sağlayacaktır.
Yani almanız gerekmekte.

ubeydullah tan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
mavi dünya danışmanlık
Organize sanayi içinde bulunan ve ön arıtma koşuluyla atık suyunu osb hattına veren fabrikalarda sorumlu olacak mı ? Bir de herhangi bir kapasite vs. hususuna değinilmediğinden alıcı ortama atık su deşarj eden küçük ölçekli paket arıtmalar için de geçerli mi acaba?
Fikri, bilgisi olan şuraları bi aydınlatabilir mi :D

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Öncelikle "küçük ölçekli paket arıtmalar" da dahil onu belirteyim :)

Diğer soru hakkında net bir bilgim yok. Mantık yürütecek olursam, "alıcı ortama atıksu deşarj eden" kısmından dahil olmadığınızı söyleyebilirim. Çünkü Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nde alıcı ortam tanımı şu şekilde yapılmış:
Alıcı ortam: Atıksuların deşarj edildiği veya dolaylı olarak karıştığı göl, akarsu, kıyı ve deniz suları ile yeraltı suları gibi yakın veya uzak çevreyi,

@yeniçevreci Hocam yeni genelgede de var ki alınması gerektiğine dair ibare :D
Ekran Alıntısı.JPG

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
Israrlı olarak yazmıyorumdur umarım ama, yukarıda ki yazınızı okuyunca kafamda takıldığım konuyu netleştirmek için, bir daha yazayım istedim.

Benim bahsettiğim tesiste alıcı ortama atıksu deşarj etmiyor, suyu sürekli arıtıp bir daha kullanıyor. Bu durumda da belgeyi almamız gerekecek mi, bu konuyu da aydınlatmanızı rica edeceğim sizden, mümkünse (:

Egemen Orman

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ENTEGRE ENERJİ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,

OSB içerisinde bulunan ön arıtma tesisi olan firmalar hakkında Bakanlığa mail atmıştım, dönüş yaptılar. Dönüşleri atıksu analizlerini sisteme girecekler fakat AAT Kimlik Belgesi almayacaklar yönünde oldu. Bilginize...

Önceki cevapları görüntüle…

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,

Firma unvanınızı gizleyerek maili paylaşmanız mümkün müdür? En azından ani bir denetimde arkadaşımız sunabilsin gelenlere.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@Cem Yılmaz Öncelikle ilgi ve yardımınız için teşekkürler.
Aslında kafamda oturtmakta zorlandığım konu, bu yayınlanan genelge ile " Atıksu arıtma kimlik belgesi genelge" sinin yürürlükten kalmış olması.
Ben, bana bunun alınmasının şart olmadığını söyleyen kişiyi ne söylemeliyim, nasıl ikna etmeliyim.
Sürcülisan etmedim, inşallah

Muhammed Beyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Pak Yıkama Kiralama A.Ş
Merhabalar,

Endüstriyel bir çamaşırhane olarak, tesisimizde organize sanayiden aldığımız kullanma sularını arıtarak, tesis içerisinde ürün yıkama suyu olarak kullanmaktayız. Atıksu değerlerimiz limit altında kaldığından dolayı herhangi bir arıtım yapmadan OSB kanalına deşarj edilmektedir. Bu hususlara göre atıksu bilgi sisteminde bir bildirimde bulunmak gerekir mi ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Merhaba ,

Bu açıklama da da belirtildiği gibi atıksu üreten bütün tesisler demiş .
Dolayısıyla benim görüşüm yapmanız yönünde.
1592571093915.png

Önceki cevapları görüntüle…

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba Muhammed Bey,

Atıksu Bilgi Sistemi'ne bildirim yapmanız zorunludur. Kullandığınız su miktarı, kaynağı, atıksuyunuzun kanala bağlı olduğu, tesis koordinatı gibi önem arz eden verileri gireceksiniz.

Muhammed Beyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Pak Yıkama Kiralama A.Ş
Herkese teşekkürler. Benim yukarıda Fatih Bey'in paylaştığı resimde, " Atıksu altyapı sistemine bağlanan atıksu miktarı " maddesine göre verileri girmem gerektiğini düşünüyorum.

Yeni_Çevreci_2020

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Arkadaşlar merhaba ocak 2021 de , ocak 2020 ile aralık 2020 bildirimini eçbs üstünden yapıcaz :) osbde yer alıyoruz atıksu deşarj ıznı olan ön arıtma yok veya paket arıtma olmayan bır tesısız dogrumu anlamısız

Son düzenleme: