• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu limit aşımı sonucunda izlenecek adımlar

• Konuyu başlatan Anonim (6ca5)
  • Başlangıç tarihi
A

Anonim (6ca5)

Herkese merhaba, önceden bu başlıkla ilgili konu açıldı mı bilmiyorum ben rastlamadım dolayısıyla yeni konu açma gereği duydum. Eğer ilgili konu varsa yorumlara eklerseniz çok sevinirim.

Sorum çok kısa ve basit; atıksu parametreleri ölçüm sonuçları sınır değerlerini birden çok sefer aşması durumuyla ilgili Mevzuatta belirtilmiş bir ilke, esas var mıdır?

Numune alma ve analiz metodları tebliği, Teknik usuller tebliği, İdari usuller tebliği ve SKKY'e baktım fakat denk gelemedim böyle bir maddeye, bu durumda direkt bulunduğumuz ilin OSB müdürlüğüyle mi iletişime geçmeliyiz? Tecrübeli meslektaşlarım bu konuyla ilgili yardımcı olabilirse çok memnun olurum. Herkese iyi çalışmalar.

Çözüm
Merhaba,

Aşama aşama gidelim, sorularınızın tüm cevaplarını vermiş olalım.
- Hangi sınır değerleri aşmaktasınız? Atıksuyunuz nereye veriliyor?
+ OSB kanalına deşarj ediyorsanız, OSB limitlerine uymanız beklenir. Bunun bakanlığımız nezdinde cezası yoktur. Ancak alıcı ortama deşarj ediyorsanız, bunun da OSB nezdinde bir yetkisi olmayacaktır. Yüksek ihtimalle SKKY'ye tabi olacaksınızdır.

-Ölçüm sonuçarı birden çok sefer aşarsa ne olur?
+İç izleme amaçlı numune verdiğinizde sonuçlarda bir parametre bile bozuk çıkarsa; raporlama tarihinden itibaren 10 gün içerisinde iki numune daha vermeniz gerekiyor. Sonra bu üç sonucun ortalaması, sizin ana raporunuz oluyor. Buna göre sınır değeri aşarsanız, Çevre Kanunu 20. maddesinde yer alan fıkra ve...
Merhaba,

Aşama aşama gidelim, sorularınızın tüm cevaplarını vermiş olalım.
- Hangi sınır değerleri aşmaktasınız? Atıksuyunuz nereye veriliyor?
+ OSB kanalına deşarj ediyorsanız, OSB limitlerine uymanız beklenir. Bunun bakanlığımız nezdinde cezası yoktur. Ancak alıcı ortama deşarj ediyorsanız, bunun da OSB nezdinde bir yetkisi olmayacaktır. Yüksek ihtimalle SKKY'ye tabi olacaksınızdır.

-Ölçüm sonuçarı birden çok sefer aşarsa ne olur?
+İç izleme amaçlı numune verdiğinizde sonuçlarda bir parametre bile bozuk çıkarsa; raporlama tarihinden itibaren 10 gün içerisinde iki numune daha vermeniz gerekiyor. Sonra bu üç sonucun ortalaması, sizin ana raporunuz oluyor. Buna göre sınır değeri aşarsanız, Çevre Kanunu 20. maddesinde yer alan fıkra ve bentlere göre ceza yiyorsunuz. Güncel ceza tutarı 464.585 TL.

Yani öncelikle suyunuzu nereye verdiğiniz önem arz etmekte. Sorumlu olan kurum OSB ise, size gönlünce fatura eder. Sorumlu olan siz iseniz ve devlete atıksu konulu çevre izniniz konusunda hesap vermekte yükümlüyseniz; cezayı da Bakanlık keser.

Çözüm