• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksuda Azot Miktarının Yüksek Olması

Ömer Cingili

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Arsan
Öncelikle herkese kolay gelsin. 4500 m3/gün kapasiteli, Tekstil fabrikasının atıksu arıtma tesisinde görev yapmaktayım. Çıkış atık suyunda koi boi ph renk ve diğer tüm parametrelerin normal olmasına rağmen Toplam azot değeri 9 civarında ölçülmekte yani neredeyse sınır değerin 2 katı. Gübre kullanımınıda kesmemize rağmen düşürmeyi başaramadık. Sebebi ve çizüm yolu ne olabilir yardımcı olursanız sevenirim. herkese iyi çalışmalar dilerim.

- Düzgün ölçülüyor mu? en az birkaç tane yapıldı mı?
- giriş değeri yok galiba, girişten bir kaynaktan gelmediği kesin mi?
- toplam yerine TKN, NH4, NO3 olarak ölçülürse kaynağı belki bulunabilir.

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

Prosesinizde nitrifikasyon var mı?

@emin2

Girişden de sürekli değer alınıyor. Defalarca yapıldı toplam azot sürekli yükselmekte. ardaşık kesikli biyolojik reaktör sistemi nitrifikasyon yok.

Ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama, daha öncesinde farklı sektörde arıtma zorunluluğu olmayan bir tesiste atık suda ki azot değeri benimde sıkıntım oldu. Yemekhanede ki deterjan kullanımının uygun olmadığını tespit ettik. Deterjanları aldığımız firmaya otomatik dozaj pompaları koydurarak deterjan kullanımı kontrol altına aldık ve ertesi gün azot değerlerimiz normal değerlere düştü. Sizin durumunuza uyar mı bilmiyorum ama paylaşmak istedim.

Giriş azotunda yükselme varsa kullanılan boyalarda değişiklik oldu mu diye bakmak lazım. Boya ile ilgili bir durum olması muhtemel. Otomasyon sisteminiz uygunsa ve havuzda mikser varsa çevrime 30 dakika kadar anoksik faz eklemeyi deneyin. Çamur yaşını da yükseltin. Bu arada 4500 m3/gün debiye AKR pek uygun değil belirtmek gerekiyor.