Atıksudaki Ph düşüşü

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Normal şartlarda arıtmaya giren bazik suyun,dengelemeden sonra nötralizasyon havuzunda Ph ı düşüren bir madde verilmeden suyun giriş Phsı nasıl düşer?
[NOT][/NOT]İşletme içerisinde proseslerde ve kimyasallarda bir değişiklik olmamıştır.

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
ortamdaki bakterilerde değişiklik olmuş olabilir. su benim konum değil ama aklıma başka bişi gelmiyor..

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Evet benim aklıma gelende bu açıkçası CO2 miktarını arttırdıysa bakteriler suyun pH ı değişir..

Erkan İnaç

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Nötralizasyonda sisteme verdiğiniz h2so4 ilavesini de mi göz ardı ediyoruz?ona göre çözüm önerileri üretebiliriz.çünkü daha önce bizim de başımıza gelmişti :(

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Biz sadece Ph yı düşürmek için Co2 veriyoruz.Nötralizasyondan sonra havalandırmaya geçiyor,zaten sistem uzun havalandırmalı biyolojik arıtıma dayalı.Normalde 9larda gelen suyu CO2 vererek 7-8 arasına düşürüyoduk,şimdi daha hiçbir madde verilmeden nötralizasyonda Ph 7 civarlarında.

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
son zamanlarda tesise gelen atık su karakterizasyonunda bir değişim olmuş olabilir, endüstriyel atık su debisi fazla gelmiş olabilir nötralizasyon havuzu ph aralığı kendini bu duruma adapte etmiş olabilir Mİ? :)

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
:) Sanırım buldum;üretimde boya az çalışılmış son bir süredir,boyanın az kullanılmasıyla Ph da otomatikman düşüyor..

Yukarı Alt