• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Autocad katı modellemede problem

Kayıt
6 Eylül 2010
Mesajlar
65
Beğeniler
20
Şehir
Akçay, Balıkesir
#1
Ekte hocanın verdiği örnek bir çizim var.Fakat nasıl çizileceğini bulamadım.Sanırım büyük parçadan küçük parçalar çıkarılarak yapılacak.Ancak nerede ve hangi parçalardan başlıcağım?

Teşekkürler

IMG_7310.jpg
 
Kayıt
6 Şubat 2009
Mesajlar
281
Beğeniler
114
#2
şu anda işteyim detaylı olarak akşama yardım edebilirim
bunu 3 boyutlumu tasarlayacaksın yoksa izometrik bir çizim mi
kullanacağın komutlar extrude ,fillet ,chamber,substract, (3 boyutta)
2 yolu var tümden gelim ve tüme gidim ve görünüşleri kullan modify pull down menüden 3 d operation ve 3d solid editing
ayrıca 1 birimi cm olarak mı alacaksın ona göre çizime başlarken birimi ayarlaki sonra zorlanma
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
362
Şehir
İstanbul
#4
Hilal Hanım Merhabalar.. Bu şekli yapmanın o kadar çok yolu var ki. Ama şunu söylemek istiyorum 3D modellemeyi basite indirgemek için en önemli kural karmaşık şekilleri mümkün olduğunca anlaşılır basit şekillere bölerek çizmektir. Siz pratikliğinizi arttırdıkça böldüğünüz şekillerin sayısı da azalacaktır. İstediğiniz çizimi ilişikte mevcut. İsterseniz bi inceleyin anlamadığınız yerlerde yardımcı olabilirim..

İYİ ÇALIŞMALAR
 

Dosyalar

Kayıt
6 Eylül 2010
Mesajlar
65
Beğeniler
20
Şehir
Akçay, Balıkesir
#5
Mehmet bey;
Çizimi 2 boyutlu çizip extrude ile katılaştıracağım.Büyük olarak dikdörtgen prizmasını çizip 2 tane küçük dikdörtgen prizması çıkarabilirim.Ancak eğimli kısımda problem oluyor. Onu da yukarıdaki dikdörtgenler prizmasını aşağıdaki dikdörtgenler prizmasına 18 cm yukarıda move yaparsam ardından eğimleri line ile verirsem diye yaptım.Ordan sonra subtract ile çıkarıyorum fakat isteğim gibi parça çıkmıyor. Ordan kafam karıştı.

Murat bey,
ekteki dosyanızı göremiyorum.Lütfen autocad 2004 olarak kaydetebilir misiniz?

Çok teşekkürler
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
362
Şehir
İstanbul
#6
2004 formatında çizimi iliştirdim. Size tavsiyem en az bi 2007 versiyon kullanmanız. Çünkü özellikle 2007 den sonra Autocad'de milat sayacağımız komut ve değişiklikler oldu. Örnek olarak, Extrude'dan çok daha kolay, kullanışlı ve fonksiyonel olan Press-Pull, 3Dsmax gibi programlarda alışkın olduğumuz LOFT, Helix gibi bir çok komut ve ek özellik eklendi. Mesela ben ekteki çizimde Extrude Kullanmadım. Subtract da yapmadım. Tüm çizim Sadece Press-Pull ile 1 dk gibi kısa bir sürede ortaya çıkıyor. 2004 Formatındaki çizim ektedir.

İYİ ÇALIŞMALAR..
 

Dosyalar

Kayıt
6 Şubat 2009
Mesajlar
281
Beğeniler
114
#7
eğimleri line ile veremezsin orada pah kırma dediğimiz olay var chamfer uygulayacaksın 3 boyutta chamfer diye yaz internette bulursun
 
Kayıt
6 Eylül 2010
Mesajlar
65
Beğeniler
20
Şehir
Akçay, Balıkesir
#8
Murat bey,
Okulda o sistemde öğrendiğimiz için ben de kolaylık olsun diye hala 2004 kullanıyorum.En kısa zamanda 2007 ye gececeğim.

Mehmet bey,
pah kırmayı deneyerek tekrar çizmeye çalışacağım.

İkinize de çok teşekkürler.