AutoCAD'de Ölçek Kavramı ve Birimleri Anlamak

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
3,962
Tepki puanı
5,340
Puanları
338
Konum
Tayland
Şehir
İstanbul
Firma
Saipem
Merhaba, autocad kullanımına yeni başlıyorsanız ya da kendi kendinize öğreniyorsanız, AutoCAD'in çalışma mantığını anlayabilmeniz, ölçek ve birim gibi kavramları öğrenebilmenize yardımcı olacağını düşündüğüm bu yazıyı yazmak istedim. Öncelikle hemen belirtmeliyim ki Autocad'de yaptığınız çizim ne olursa olsun, bu çizimi gerçekleştirdiğiniz alana MODELSPACE (model boşluğu) adı verilir. Eğer AutoCAD 2000 ve üzeri sürümleri kullanıyorsanız çizimi yaptığınız grafik alanın altındaki küçük kulakçıklarda Model /Layout1 /Layout2 gibi ibarelerin farkına varmışsınızdır. Unutmayın çiziminizi model boşluğunda yaparsınız.

Model boşluğunun hemen sol alt köşesinde x ve y eksenlerini gösteren bir simge vardır-ki buna UCS icon (kullanıcı koordinat sistemi simgesi) denir. Bu simge size o anda çizim yaptığınız koordinat sistemini gösterir. X ve y yönündeki oklar model boşluğunun + yönünü gösterir.

Artık yavaş yavaş ölçek ve birim konusuna değinebiliriz. Autocad model boşluğunda koordinat sistemi kartezyen koordinat sistemidir. X ve y değerlerinin 0 olduğu 0,0 noktasını orijin kabul ederseniz (ki bu ekranınızın sol alt köşesidir) sağa ve yukarı doğru değerler artı olacaktır. 0,0 noktasını merkez kabul ettiğinizde derece açı sistemine göre, x ekseni sağa doğru 0 derece açıdır. Açılar saat yönünün tersine, y ekseni + yönünde 90 derece, x ekseni - yönünde 180 derece ve y ekseni - yönünde 270 derece olacaktır.

Autocad de yaptığınız çizime model dendiğini ve bu çizimin yapıldığı alana model boşluğu dendiğini biliyoruz. Buna göre gelelim ölçeklendirmeye. Burası çok önemli Autocad de çizim kağıt üzerindeki gibi ölçekli yapılmaz, 1=1 yapılır ve ölçek kağıda çıktı alırken verilir. Ancak sizin 1 Autocad çizim birimini ne olarak kabul ettiğiniz önemlidir. Autocad kağıt birimi mm (milimetredir.) Diyelimki mimari bir proje çiziyorsunuz ve 1 çizim birimini (drawing unit) 1cm kabul ettiniz. Yani 1 dwgUnit = 1cm kabulü ile çizime başladınız. Kapıları 100 birim, masa yüksekliklerini 75 birim gibi belirli kurallara göre çizime devam edersiniz. Yani her şeyi cm kabulune göre çizersiniz. Çıktı almak istediğinizde ölçekle hiç oynamazsanız kağıttaki Autocad birimi milimetre (mm) olduğu için her 1cm = çıktıda 1mm gözükecektir.

Yani 1 dwgunit (cm kabul etmiştik) = 1 mm çıkacaktır. bu da 1/10 ölçek demektir. 1/100 çıktı almak için çıktı alırken ölçek kısmına 10çizim birimim (yani 100mm'rem) = kağıtta 1mm gözüksün demelisiniz. o da 10=1'dir.

Umarım size fazla karmaşık gelmemiştir. Autocad de çizimlerinizin hassas olması ve dilediğiniz zaman dilediğiniz ölçekte çıktılar alabilmeniz için 1 çizim birimine bir kabul yaparak bire bir ölçekli çizim yapmalısınız.
 

Ayşe Nur Yasemin

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
8 Eyl 2009
Mesajlar
66
Tepki puanı
7
Puanları
8
bu ayrıntıyı bilmyordum bu programdan çıktı almadığım için teşekkür ederim bilgi için bence çok faydalı oldu :) hele ki şuanda :D
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
3,962
Tepki puanı
5,340
Puanları
338
Konum
Tayland
Şehir
İstanbul
Firma
Saipem
Autocadte en çok zorlanılan konulardan biridir stajerime anlatana kadar göbeğim çatladı. Çizime başlamadan önce herkesin bu konuyu bilmesi gerekiyor..
 
Üst