Baran Bozoğlu Kimin Hakkını Savunuyor ?

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Emine Hanım'a bu cesur yazısı için teşekkür etmeyi isterdim. İnsanların Baran Bey hakkında bilmediği çok önemli gerçekler de var. Gerçi bizim meslektaşlarımızın çoğunluğu daha göz önündekileri göremezken, saman altından yürüttüğü suları anlatsan umurlarında olur mu ki... Özellikle de yeni mezun arkadaşlarımız için üzülüyorum. Dizdikleri methiyeleri silmeye ne zaman başlayacaklar bakalım.

Yazıyı bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Maunvan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
rica ederim elimden geldiğince burada paylaşılmamış gözden kaçmış haksızlık ya da yapılan işleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Baran Bey e en çok kullandığı sosyal medya twitterdan bir açıklama yapacak mı diye soru sordum bakalım ne yazacak ?

Önceki cevapları görüntüle…

H.Yet

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bsm
Saraydakilerin sayesinde oda dedikleri rant kapısına para girdiricekler işte. ÇMO kayıt zorluluğunu koyarak devam ederler rant sağlamaya..

serkandurak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
olay saray akp mhp chp yada diğer partiler değil. olay siyasi değil. Olay ÇMO nun bizim hakkımızı aramaması kendi keyfinde aleminde olması. tanıdığım yüzlerce çevre mühendisi var %90 ı mesleğinin dışında iş yapıyor. işveren Çevre görevlisi istiyor TMGD istiyor üzerine İSG onun üzerine B sınıfı tecrübeli ehliyet istiyor, Hepsinin üzerinede ASGARİ ÜCRET teklif ediyor. Bunu yaşayan bizzat tanıdığım arkadaşlarım var. İnşaat mühendisi arkadaşlar krize kadar ülkede gerçek mühendis statüsündeydi, maaşları iyi patronları onlara muhtaç dolaşıyordu. Yine diğer mühendislikler elektronik, makina, bilgisayar, endüstri, harita mühendisliklerine bakın bazılarının sayısıyla bizim sayımız denktir, onların odalarının sağladığı olanaklara bakın otellerla anlaşmaları var indirimli otellerde kalıyorlar, cüzi ücretere eğitimler sempozyumlar seminerler düzenliyorlar, biz odamıza selam vermeye korkuyoruz pis elleri cebimizi sömürmekten başka birşey yapmıyor. ÇMO dan1 kuruş maaş alan varsa hakkım haram zıkkım olsun. ağzından burnundan gelsin.

Yiğit KURT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
*
Başta peşinen söyleyeyim oda karşıtı bir insanım. Ancak tarafsız gözle bakılacak ise bu yazı biraz sert olmuş.
Düşmanın düşmanı bence dost değildir. Bir insanı siyasi iktidar ile yakın diye eleştiremezsiniz. Sizin için çevre mühendisleri için ne yaptığı veya ne için çaba sarf ettiği önemli olmalıdır.
Çmo üyelerinin hepsine ulaşıp anket yapılsa iddia ediyorum çoğu odadan memnun olmadığını belirtecek. (Buna bende dahil)
Ancak yenilik için çaba sarf eden yok. Hepimiz klavye başında tetikte bekliyoruz. Bir açık bulsak ta eleştirsek diye. Böyle gittikçe, bu yönetim şekli devam edecek

Not: Yazdıklarım asla kişi bazlı değil çevre mühendislerinin genel durumudur.

Maunvan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
Yiğit Bey, adana da çalışırken de ankara da çalışmaya devam ederken de gidip oda da haksızlıklara tepki gösteriyordum ve göstermeye devam edeceğim. Aktif rol almak için caba sarf ederken oda yönetiminde olan patronlar aman çok parlamasın bunlar da rakibimiz olabilir mantığı ile baktıkları için değişim için yapabileceğimiz bir şey olmuyor. Evet klavye başında bekliyoruz çunku kendilerine sadece klavye başından ulaşabiliyoruz.

Not: Çevre Mühendislerinin genel sorunu oda yönetimine sadece sosyal medyadan ulaşabiliyor. :)

Onur Altun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Orman ve Su İşleri Bakanlığı
"Evet klavye başında bekliyoruz çunku kendilerine sadece klavye başından ulaşabiliyoruz."

Müthiş tespit ;) 👏👏👏

jn6zo

Kayıtlı Kullanıcı
Üye sayısı ciddi şekilde azalan tek oda ÇMO. TMMOB tarafından düzenlenen bir anket mevcut. Katılmak isteyenler için paylaşıyorum. Odalar ile ilgili sorular da var.
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

1565156169588.png

Seçil Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gülen Danışmanlık
Elinize sağlık... Ne az ne de fazla bir yazı. Ben çevre mühendislerinin haklarını savunan bir yönetmelik görmedim. Twitterda eleştirdiğimde ise "Çevre görevlisi belgesi alırken zorlandığınız zamanları ne çabuk unuttunuz" cevabıyla karşılaştım. Belge bedelinden daha fazlasını odaya üyelik bedeli olarak yatıracağız. Ayrıca; odaya üye olurken çektiğim çileyi de unutmadım. Zengin firmaların taleplerini dikkate alarak çıkartılan yönetmeliğe çevre mühendisi ifadesini sokmaktan başka bir şey yok.

Burak Bilen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Anel
Ya ben zaten Çevre Mühendisi'yim, bu ifadeyi yönetmeliğe sokmak nasıl bir başarı olarak görülebilir aklım almıyor.

H.Yet

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bsm
Adanadaki durum içler acısı.. Baran Bey'in arkasından koşturan, yönetimdeki firma sahipleri önce asgari tutarı kendi firma çalışanlarına uygulasın sonra çıksın bizlerin haklarını savunsunlar. Güldürmesinler !!

kvlrcn

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
idemvan çevre danışmanlık
Meseleye iktidar gözüyle bakmak Çevre mühendislerine en büyük zararı vermektir. Baran bey 2016 yılında CHP Milletvekili aday adayı olduğunda da mesele siyasiydi neden herkes hadi sola ÇMO başkanı vekil olsun diye kol kola türküler söyledi. Baran Bozoğlu TMMOB bünyesinde yer alan son dönemlerin en etkin Oda başkanıdır. Baran bey bir Oda temsilcisidir teşekkür etmesini de bilecek karşı koymasını da. Yerinde bir hareket olarak görüyorum, Çevre siyasetine devam etmeliyiz...

goethe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
amühendislik
12.000 üye x yıllık aidat (192 TL) = 2.304.000 TL nereye gidiyor bu para? Odanın giderleri aylık 100.000 TL olsa, 12 ayda 1.200.000 TL yapar. Nerde geriye kalan 1.300.000 TL? Kimlere gidiyor bu paralar? Baran cevap versin. Açıklasın bunu. Hatta mal beyanı yapsın diyecem ama çoktan akrabalarının hesaplarını doldurmuştur, arabaları evleri hanımın üstüne yapmıştır tabi...

kvlrcn

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
idemvan çevre danışmanlık
En etkin oda başkanı dememle sizin paralar nerede sözünüz arasında çok fark var. söyleminiz de haklı ya da haksız olabilirsiniz ama benim kastım siyasi açıdan bakmamak gerektiği yönündeydi gelir - gider tablosunda benimde eleştirilerim çok fazla. Van ÇMO oda saymanlığı yaptığım dönemde de gelir - gider tablolarının uyumsuzluğuna değindik genel kurulda karşı duruş sergiledik sonuç ne oldu Van ÇMO kapatıldı :D ama ben yine de parti gözüyle bakmaması gerektiğini ve bu konuda son zamanlarda etkin ve doğru yol izlediğini düşünüyorum .

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
Kalp doktorları odası, göz doktorları odası, iç hastalıkları odası gibi veya marangozlar odası, bakkallar odası, tamirciler odası gibi meslek oda isimleri bir çatı altında toplanmışken mühendislikte çevre mühendisleri odası, kimya mühendisleri odası, makine mühendisleri odası gibi ayrım nedendir. Bir meslek odasının ismi çevre, elektrik ya da inşaat olunca faaliyeti ya da savunduğu konu mu değişiyor. Amaç öncelikli olarak mühendisin mesleki haklarını savunmak iken ayrışma nedendir? Ayrıca şehrin su ve kanalizasyon sistemindeki projeye imzam yeterken neden bir binanın su ve kanalizasyon tesisatının projesine imzam yetmez anlamış değilim. Baran Bey'in teşekkür etmesi ya da etmemiş olması mevcut sorunlar içerisindeki en gereksiz tartışmalardan bir tanesi benim için.