Başka Meslek Dallarına Çevre Görevlisi Eğitimi Açılıyor! 16-20 Mart 2020!

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Ne desem, nasıl anlatsam bilemedim. Doğru duydunuz, ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ dışındaki çalışanlara ÇEVRE GÖREVLİSİ eğitimi açılıyor. Hem de 1 ay sonra :) Hadi şimdi kutlayalım, "ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİL ÇEVRE MÜHENDİSİ" ibaresini! Neyimize yarayacaksa...

30/07/2019 tarih ve 30847 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin “Çevre Mühendisi ve Çevre Görevlisi Eğitimi ve Sınavı” başlıklı 12. Maddesi ikinci fıkrası “6 ıncı maddenin birinci fıkrasının ( c) bendi kapsamında yeterlik belgesi alacakların temel çevre bilimleri ve çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler konusunda yapılacak eğitim ve sınava katılmaları zorunludur. Bu sınavdan 100 üzerinden 70 puan ve üzeri alanlar başarılı sayılır. Bu kişiler çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için çevre yönetimi hizmeti yeterlik belgesini almaya hak kazanır.” hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda; yapılması planlanan çevre görevlisi eğitimine “Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen fakülteleri ve fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veterinerlik fakültelerinden mezun olanlar” katılım sağlayabileceklerdir.

Çevre Görevlisi Aday Eğitimi; 16-17-18-19-20 Mart 2020 tarihlerinde Bakanlığımız Konferans Salonunda (Mustafa Kemal Mahallesi Eskişehir Devlet Yolu Dumlupınar Bulvarı 9. km. No: 278 Çankaya / Ankara) düzenlenecektir.

Katılımcılar Eğitim bedeli olan 600 TL’yi (KDV Dahil) , Türkiye Çevre Koruma Vakfı İktisadi İşletmesinin, TR87 0001 0016 7152 1264 1250 54 IBAN No ve 1671-52126412-5054 Hesap No’ lu T.C. Ziraat Bankası, Ümitköy /Ankara Şubesi; hesaba (EFT, havale, elden vb. yatırılabilir) (Eğitim materyalleri ve sarf malzemeleri bu ücrete dahildir) yatırdıktan sonra
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
adresinden 10 Mart 2020 tarihine kadar kayıt yaptırmakla mükelleftirler. Aksi takdirde ücret yatmış olsa dahi kayıtlar kabul edilmeyecektir.

Eğitim konaklamasızdır. Konaklama katılımcıya aittir.

Öğle yemeği ücrete dahil değildir. Katılımcıya aittir.

Çevre Görevlisi Aday Eğitimi kontenjanla sınırlıdır dolması halinde kayıtlar kapatılacaktır.

Not: Temel Çevre Eğitimi ve Çevre Mevzuatı Eğitim Ders Notları 13 Mart 2020 tarihinden itibaren
adresinden yayımlanacak olup, katılımcılara ayrıca ders notu ve doküman verilmeyecektir.

Kaynak:

tayfun aydın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
A.Ş
Yorum yapmıyorum

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Ben son 1 yıldır yaptığımda taşlıyorlardı :) yok Kanun değişmiş, yok yönetmelikte Çevre Mühendisi geçmiş. Buyursunlar şimdi, oda 1 ay boyunca tepkisini göstersin. Sonra da Veteriner Çevre Görevlisi alımları başlasın. Biz de ilan açarız artık, danışmanlık hizmeti alanın firmasındaki hayvanlara bakmak ücretsiz diye.

Mahmut Akif

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Serbest
Saçma sapan uygulamaya fırsat vermeyecek şekilde Kanun ve Yönetmeliğin değiştirilerek diğer mesleklere eğitim açılmasının önüne geçilmelidir.

Ayrıca, Bakanlıktan emekli olanlara sağlanan imtiyaz kaldırılmalıdır. İlgili mevzuatı kendileri hazırlıyor diye kendilerine ayrıcalık sağlama kötü alışkanlıklarından vazgeçmeliler.

Özel sektörde çalışmamış, çevre mühendislerinin halinden anlamayan kişilerin çoğunlukta olduğu mevzuat hazırlayıcı bir sistemde mesleğimizi de iç ediyorlar. Bazıları!

ve

Bu çevre görevlisi uygulamasına çanak tutan bazı danışmanlık firmaları... yazık!

Ticari doyumsuzlukları nedeniyle çevre görevlisinin yaygınlaşmasını isteyen çevre mühendisi işverenler de...

Son düzenleme:

Çeçilya Saktan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Aras Kargo
Çünkü yeterince çevre mühendisi yok.. ülkede çevre müh kıtlığı var görmüyor musunuz ?

herkes yerleşmiş çok iyi şartlarda çalışıyor.. bi tane bile işsiz bulamasınız.. güzel ülkemin çevre yönetimine destek çıkacak veterineler lazım..

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Firmanızın ineklerini tedavi ederken, aynı zamanda arıtma tesisinin verimliliğinden konuşmak istemez misiniz :D

Önceki cevapları görüntüle…

Mahmut Akif

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Serbest
@Çeçilya Saktan konuya vakıf olmayan Bakanlık çalışanları, ilk cümlenizi okuduklarında "zaten çevre mühendisi sayıca yetmiyordu" demesinler:)

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.serhanmaden.com.tr
Firma
AGED
Matbuu bir dilekce hazirlayalip burada paylasalim ve
herkes bireysel olarak bu egitime karsi dilekce kargolayalim bakanliga.. bir de haber ajanslarinda ve bazi gazetelerde haber yaptirabiliriz.. bunun icin hemen harekete gecilmezse bunun arkasi gelir arkadaslar..

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
E bunun arkasının geleceği zaten belliydi hocam :)

Bkz: Çevre görevlisi eğitiminin farklı meslek dallarına açılması

Artık dilekçe falan çözmez. Çünkü resmi olarak bir engel yok önlerinde. 2019 Yönetmeliğinde her şey açıktı. İmkanları var ve bu eğitim yapılıyor. Biz de maalesef o dönem itiraz ettiğimiz ile kalırız. Sevgili ÇMO üyesi arkadaşlarım umarım anlayışla karşılarlar ancak ben "bu bir zafer değil" dediğimde; Oda Başkanı tarafından engellendiğimde bunu dert etmemem gerektiğini öğrendim. Ben kendimi kurtardım, benden sonrakiler savaş versin. Köşemden izleyeceğim.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.serhanmaden.com.tr
Firma
AGED
Bu konuda illa yapilabilecek birseyler vardir.. daha once farkli konularda yerinde ve zamaninda tepki ile basarilan isler var tabiki tercih sizin ben cevre gorevliligi yapmiyorum ancak meslektaslarin hakki icin elimden geleni yapmak isterim.

cihantop

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Mil Çev
Gerçekten çok yazık Baran Bozoğlu'na buradan seslenmek istiyorum. Geçtiğimiz hafta sonu Aydın, Muğla ve Denizli delege seçimleri için Muğla'ya gelmişti. Yıllarda başka meslek dallarına açılmadı, açılmayacak demişti. Odamıza desteğimiz her zaman tam birbirimize kenetlenip izin vermemeliyiz.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.serhanmaden.com.tr
Firma
AGED
Ben cimere yazdim ilk olarak.. resmi dilekcemide pazartesi yazip bakanliga kargolayacagim.

Ekli dosyalar

efem bilgiç

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Öğrenci
bozoglu-ndan-cumhurbaskani-na-tesekkur-546700-5.jpg

Hayırlı uğurlu olsun. Sn Cumhurbaşkanımıza ve oda başkanımıza teşekkür ederiz. YANDAŞ olmanın bir mücadele türü olamayacağını daha iyi gösteremezlerdi.

cm.mervan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
Ben bunu paylaştım diye hakkımda soruşturma bile açtılar :) O yüzden dikkatli olun

Gürkan Güslü

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Azizler Metal Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.
Sabah sabah şok geçirdim bunlar yakında nize eğitimi de geri getirirler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yazıları okuduğumda dileyen herkes katılsın der gibi konaklama ücreti yok öğle yemeği ücreti yok eğitim almak sadece ve sadece 600 tl sloganını gördüm.

Bursa_Çevre_İSG

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
muhendislik
=) cok ıyı bravo aferın devam boyle devam

:mad:

1 ay egıtıme katılıp makine muhendısı ınsaat muhendısı kımya muhendısı olmak ıstıyoruz bızde nasılsa ortak derslerde var bır meslege ancak bu kadar zulm edılır yazık

Son düzenleme:

ANIL YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cengiz İnşaat Tic. ve San. A.Ş.
Yazıklar olsun! Dünya kadar işsiz Çevre Mühendisi varken, kendi mesleğini yapamayıp başka işlerde ekmek kazanmaya çalışan varken bu kadar mesleğe bu belgeyi açmak ihanettir. Ne meslekte ne odada ne başkanda vasıf ve tanımlama kalmamıştır. Ele ayağa düşürdüler herşeyi rezil ettiler.
Yakında şu da olursa şaşırmam; 500 ₺ farkla Çevre Görevlisi Belgesi yanında Çevre Mühendisi diploması da ister misiniz ?

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
Yönetmelikte çevre görevlisi ibaresi olsa ne olur? çevre mühendisi ibaresi olsa ne olur? Başka meslek grupları için eğitim verilse ne olur, verilmese ne olur? Çevre Mühendisliğini, çevre danışmanlığından ibaret hale gelmesi, evrak mühendisliği durumunu alması eleştirilmiyor ya da bununla alakalı olarak her hangi bir ses çıkmıyor ama başka bir sektörden kişiler bununla alakalı olarak eğitim alıp, iş yapılabilir hale gelince kıyamet kopuyor. Katı atık düzenli depolama tesislerinde, geri kazanım tesislerinde, içmesuyu arıtma tesislerinde, çevre analiz firmalarında,biyoenerji tesislerinde çevre mühendisi çalıştırılmasının zorunlu hale getirilmesi ile ilgili olarak kimseden ses çıkıyor mu? Buradaki işler çevre mühendisliği işi değil mi? Buradaki mesleki hakların kayıp olması göz ardı edilebilir işler mi ki başka mesleklerin, çevre danışmanlık(çevre mevzuatı) ile alakalı eğitim açıldığında zorunuza gidiyor. İsg ile çevre mühendisliği aynı işler değil. Ama fabrikalarda, laboratuvarlarda, danışmanlıklarda bir arada yapılabilir hale getiren, çevre mühendisi demek isg uzmanına denk dedirten bizleriz. Bakanlıkta, sektörde diğer meslek dallarından çalışanlar olduğu sürece meslek dışı kişilerin eğitim alma durumu devam edecektir. Bu eğitim ve ünvan konusunun eleştirilmesinden önce, tüm çevre yönetmeliklerindeki teknik hataların kaldırılmasına yönelik mücadele vermek gerekir. Meslekte neden çevre teknikerini kullanamadığımızı sorgulamamız gerekir. Çevre izin lisans yönetmeliğinin neden üretim kapasitesine göre değil de kirletici kaynağı ve miktarına göre olmadığını tartışmıyoruz ama bir başka meslek grubunun çevre görevlisi işinde eğitim almasını tartışıyoruz. Eğer meslek mevzuat üzerine dayalı eğitim ile elden gidebiliyorsa zaten ortada böyle bir mühendislik dalının olması hatadır. Böyle bir mesleğe ihtiyaç yok demektir. Sonuç olarak söz konusu durum sarı kızın hikayesidir.

cm.mervan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
Dediklerinizin hepsine katılıyorum. Ek olarak , çevre danışmanlık firmalarından mı ibaret Çevre Mühendisliği ? Aslında değil ama Çevre Mühendislerinin "Çevre Danışmanlık sektöründe yoğun olması olağan bir durum. Ancak bunun sulandırılması , diğer bölümlerden de bu belgeyi alıp çalışmaları adil değil , Danışmanlık firmasında çalışan kişinin çevre görevlisi belgesi olmamalı . Çevre Mühendisi çalışabilir ve yeterlilik alabilir olmalıdır. Diğer sektörlerde olmayışımızın temel sebebi de ülkenin ve zihniyetinin "çevre" odaklı olmayışıdır. Çevre Mühendislerinin arıtma, katı atık, yenilenebilir enerji , laboratuvar vb sektörlerde desteklenmemesinden kaynaklanıyor. Adında Çevre geçen bir bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarda bile "Çevre Mühendisleri" doğru düzgün iş bulamıyor .( En son 12 atama yapıldı.) Çevre üzerine bir yatırım yok , devasa çevre projeleri hep Avrupa hibeleri ile destekleniyor. Devasa arıtma tesisleri , içme suları , katı atık tesisleri vs. Belediyelerde Çevre üzerine o kadar alan varken belediyeler Çevre Mühendisi almıyor, İnşaat Mühendisleriyle dolduruyorlar belediyeleri , Özel sektörde arıtma işi yapan firmalar , Çevre Mühendisi çalıştırıyor ama nüfusu 15 milyon olup sanayisi devasa olan İstanbul'da bile yüzlerce fabrika, işletme vb yerlerin arıtma tesisi yok ? 15 ilçesi olup her ilçede bir arıtma yapması gereken bazı iller var , her arıtmaya bir Çevre Mühendisi bakması gerekirken , yapılmıyor . Bunun ehemmiyetini ya odalar anlatamıyor ya da biz kendi ayağımıza sıkıyoruz. Bu normal bir durum değil . En ufak bir ihalede bile hemen "İnşaat Mühendisi" etiketi yapıştıran devlet kurumları , bizle alakalı ihalelerde bile "İnşaat ve Çevre Mühendisi" diyor. Eğer bu mesleği icra ediyorsak , gerçekten bunları dillendiren kişilerin olması gerekir. Ama yok ona dokunur ,buna dokunur böyle yazmayalım böyle konuşmayalım derlerse işimiz yaş . En son üye olduğum gruptan bile bu sebepten ayrıldım , kimse ses çıkarmıyor ,ona buna dokunur diye eleştiri bile yapılmıyor . Mücadele edilmeden olmaz ,olmayacaktır da.
Verilen emekleri göz ardı etmiyorum ama neden ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ? Hayatın içindeki Mühendislik nasıl oluyor da bu kadar sönük kalıyor. Bunu Ankara'da olan Genel Merkezin meclisten , sivil toplum kuruluşlarından , partilerden destek alması gerekir. Ayrım yapmadan arkasına birilerini almalıdır artık . İşsizlik bir bizde yok ama okuduğumuz meslek, yapacağımız işler halkları, doğayı , hayvanı , bitkiyi , suyu , toprağı ve herşeyi ilgilendiriyor . Bunun farkında olması gerekir herkesin .

Son düzenleme:

uyku tulumu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
aynı fikirdeyim. bir de zaten bir sürü meslekten insan parasını verip belge alıp çevre görevlisi olabiliyordu yanlış mıyım? ek olarak sanırım tecrübe aranıyordu. Baran Bozoğlu çevre mühendisleri için istenen belge ücretini kaldırtmıştı. eksik veya yanlış biliyor olabilirim, üzerine basarak diyeyim ama bu olay zaten vardı ve bunu bu şekilde ortaya atmak, hani ilk defa oluyormuş gibi, ilginç...

Seçil Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gülen Danışmanlık
Odanın bir işe yaramadığını yeniden gördük. Yönetmeliğin değişmesi bizler için hiçbir anlam ifade etmiyordu. O günlerde de ifade etmiştim. Çevre mühendisini koruyan hiçbir olumlu ifade yoktu. Oda başkanıda eleştirime cevap olarak “zamanında çevre görevlisi belgeni alırken ne zorluklar yaşadığını unuttun mu “dedi. Ben zaten çevre mühendisiyim sınava, eğitime ve belgeye ihtiyacım yok çünkü ben mesleğimi yapacağım. Şimdi; benim 4yıllık eğitimimi yine hiçe sayan bir haber alıyorum. Umarım işe alımlarda sadece çevre mühendisi alırlar. İş yeri olan arkadaşlar sizler ÇEVRE MÜHENDİSİ alın. Çalışanlar arkadaşlar sizlerde patronunuza ya da müdürünüze ÇEVRE MÜHENDİSİ alınması konusunda baskı yapın. Biz bize ancak bu şekilde destek olup, mesleğimizi koruyabiliriz.

Ya da 600 tl ye bende veteriner olayım.

FERHAT ELÇİ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İŞSİZ
Daha önce duyurusu olmasına rağmen yaklaşık 1,5 yıl önce de eğitim açılmıştı . Yapılan girişimler sonucunda kapatıldı . Neden tekrar olmasın

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK

Orhan Eskicioğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ALMERGROUP- AYTEMİZ PETROLCÜLÜK TİC. LTD. ŞTİ.
Tek kelime bu duruma gelen, getiren, sinsice 4 gözle bekleyen kim varsa allah cezasını versin. Cem hocamın dediği gibi ben köşeden izleyeceğim belki ama aklım bu olayı asla almıyor. Bende 3 günlük eğitim ile inşaat mühendisi olmak istiyorum. O imkanı da lütfen bize tanısınlar. Sonuçta çok dersimiz birebir eşit tutuldu, ortak aldık. Veteriner,kimyager, biyolog, jeolog atanamayan-iş bulamayan kim varsa madem çevre mühendisi olabiliyor, mühendis ünvanına sahip kişiler neden farklı mühendislik dallarına geçemesin ki ?