• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Biraz sohbet

Mehmet Tural

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyorum
Herkese merhabalar. Ben Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bölüm hakkında gelecek endişelerim var bırakmakla devam etmek arasında çok gidip geliyorum. Bölüm hakkında sizin tecrübelerinizi almak istiyorum. Bölümün şuan ki iş bulma oranı nasıl sormak istiyorum. Cevap veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum şimdiden :)

@MERVE.Ş

madem bu kadar gereksiziz hiçbir işe yaramıyoruz kapatsınlar bu bölümü olmasın çevre mühendisliği diye bir bölüm üniversitelerde. 4 sene emek verip asgari ücretle çalıştırılıcak birkaç enayi gibi görülücez sonuçta, diplomamızın da bir önemi yok zaten. neyse buraya yazınca düzelicek sanki bazı şeyler.. ben tekrar teşekkür ederim ilginize :)

@MEHMET TURAL
zaten çoğu üniversitede kapanıyor bölüm. artık öğrenciler akıllandı tercih etmiyorlar. rica ederim ne demek. yanlış yönlendirmek de istemem. dilerseniz sektörde çok iyi yerlere gelmiş bir çevre mühendisi ile de konuşup öyle karar verin. iyi günler

Bana kalırsa eğer bu bölümü seviyorsanız devam etmenizi öneririm illa yatay geçiş yapmanıza gerek yok çift anadal programına başvuru yapıp makine müh. de okuyabilirsiniz. Ancak sadece bitirmiş olmak için bir bölümde okumak yerine gerçekten bu işi öğrenmek isteyerek ileride bu alanda para kazanacağını düşünerek okumak daha önemli.

Bu zamanda en iyi iş sağlık sektöründe derler ama geçen bir hemşirenin iş bulamadığından yakındığına şahit oldum. Elektrik - elektronik, bilgisayar ve makine mühendisleri diğer mühendislere göre daha rahat iş bulur diye düşünürüz bir çoğumuz. Tanıdığım bir makine müh asgari ücretin altında bir maaşla haftanın 6 günü çalışıyor. Hem elektrik-elektronik hem de bilgisayar müh. mezunu kardeşim ilk bir yıl o kadar sıkıntı yaşadı ki resmen bunalıma girdi baktı olmuyor boş kaldığı için yazılım kurslarına gitti şimdi kurumsal bir firmada çalışıyor. Aldığı maaş çok yüksek olmasa da kendini geliştirebileceğini düşündüğü alanda ve mutlu.

Demek istediğim bu zamanda her alanda iş bulmak, istihdam sağlamak zor evet herkes bunun farkında. Ancak günümüzde gelişen teknoloji takip etmek, alanında yapılan yeni çalışmaları bilmek kısacası insanın kendini geliştirmesi mümkün olduğunda iş bulmak daha da kolaylaşacaktır. İş kişide bitiyor diplomada değil :)

@EDTA

doğru diyorsunuz ama genel olarak bizim bölümü kimsenin ciddiye almadığı ( devlet bile ) aşikar.. siz hangi bölümde çalışıyorsunuz :)

@MEHMET TURAL
Siz kendinizi ciddiye aldıracak işler yaparsanız bir şekilde sesinizi duyurur herkesin dikkatini çekmeyi başarırsınız :) Umutsuz olmak bir fayda sağlamaz kimseye.
Şimdilik Türkiye'de bir üniversitede doktora yapıyorum :)

@MEHMET TURAL
bence üniversiten iyi çünkü bende aynı üniversiteden mezunum :) yurtdışı geçerlilik akreditasyonu müdek alınmadıysa tabi.zaten üni hazırlık ve derslerin yarın yarısı ingilizce . kardeşim daha 2. sınıftasın yap güzel sağlam bi ingilizce çık yurtdışına istihdam iyi oralarda. birde ayla hocayı ve nevim hocayı sev gerçekten ilerde işine çok yarar verdikleri derslerin bilgileri. mihriban hoca halen oralardaysa fikir alışverişinde bulun . ve gönüllü staj yap .