• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bitkisel atık yağların bertarafı

Kayıt
13 Ekim 2009
Mesajlar
89
Beğeniler
21
#1
Merhaba;
İşletmedeki yemek firması, yemekleri işletmenin bulunduğu arazi içinde bulunan yemekhane binası içinde yapıp daha sonra çıkan bitkisel atık yağları alıp kendi anlaşma yaptığı geri kazanım firmasına götürebilir mi? Yoksa yemekler işletme arazisi içinde yapıldığı için o bitkisel atık yağları işletmenin sözleşme imzaladığı firmaya mı vermesi gerekir? Yemek firmasıyla yapılan sözleşmedeki maddelere yemeklerden çıkan yağların geri kazanımıyla, yemek firması ilgilenecektir diye eklenebilir mi?
Bilgili olan birisi sorumu yanıtlayabilirse sevinirim.Teşekkürler.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.456
Beğeniler
3.308
Şehir
Astana
#2
Yemek firmasıyla yapılan sözleşmedeki maddelere yemeklerden çıkan yağların geri kazanımıyla, yemek firması ilgilenecektir diye eklenebilir mi?

Evet muhtemelen eklersiniz fakat geri kazanımla ne kadar ilgilenirler tartışılır.


Yemekleri işletmenin bulunduğu arazi içinde bulunan yemekhane binası içinde yapıp daha sonra çıkan bitkisel atık yağları alıp kendi anlaşma yaptığı geri kazanım firmasına götürebilir mi?

Yemek firmasıyla anlaşan kuruluş eğer yemek firmasına engel olmazsa olabilir.

Yinede bu konuyla ilgili çalışan arkadaşlarda cevaplarsa daha sağlıklı olacaktır. Bilginize.. Ben sorularınızın ters yönünde bilgi edinmediğin için bu şekilde cevaplandırdım..
 
Kayıt
26 Şubat 2009
Mesajlar
88
Beğeniler
31
#3
Fatih Bey'in de dediği gibi yemek firmasının geri dönüşümle çok ilgileneceğini sanmıyorum.

Bir proje için gittiğim bir fabrikada fabrikanın kendisi yemekhanedeki atıkların geri kazanımından sorumluydu ve kendi anlaşma yaptığı bir geri dönüşüm firmasına gönderiyordu bitkisel atıkları. Atık yönetimi kapsamında işletme kendi alanındaki her türlü atıkın kontrolünü bizzat kendi yapıyor benim bildiğim.
 
Kayıt
13 Ekim 2009
Mesajlar
89
Beğeniler
21
#4
Eğer yemek firmasının yağları geri dönüşüme gönderdiğinden emin olunsa bile yönetmelik gereği bizim mi geri dönüşümcülere ulaştırmamız gerek.Aslında daha çok öğrenmek istediğim denetimlerde sorun yaşanır mı ? bunu hangi kaynaktan öğrenebilirim ?
 
Kayıt
23 Şubat 2010
Mesajlar
427
Beğeniler
114
Şehir
Denizli
#5
Bir tekstil fabrikasının yemekhanesinde oluşan atık bitkisel yağları,yine aynı işletme biyodizel üretiminde kullanırsa yönetmelik gereği aykırı bir durum oluşurmu?
Konu ile ilgili çalışan firmalar gibi lisans almak gerekirmi?
 

Demet Ay

CMNet Üyesi
Kayıt
2 Kasım 2010
Mesajlar
28
Beğeniler
4
#6
işletme içinde yemek yapıldığı için sorumlu işletme sahibidir. yemekci firma sadece yüklenici. denetim e gelindiği zaman işletme sahibinden bitkisel atık yağları nasıl bertaraf ettiğine dair belge istenir.
bitkisel atık yağlar lisanslı geri dönüşüm firmalarına verilmesi gerekir ve sizin de teslimat sırasında alıdğınız belgeyi saklamanız gereklidir. unutulmaması gereken bir konu artık denetime gelen kişiler geri dönüşüm firmalarının lisanslarını da görmek istiyorlar. çünkü piyasa da atık yağları toplayan bir çok lisansız firma var. o nedenle teslimatınız sırasında lisanlarının da birer örneğini alın.
tabi bitkisel atık yağlarınızı da geri dönüşüm firmasına verene kadar belirli koşullarda saklamanız gerekir. nasıl saklanması gerektiğinin ayrıntıları yönetmlikte var.
 

Demet Ay

CMNet Üyesi
Kayıt
2 Kasım 2010
Mesajlar
28
Beğeniler
4
#7
tekstil fabrikasının atık yağlarını kendiliğinizden biyodizel ile karıştıramazsınız bunun için izin almanız gerekir.