• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Biyolojik proseslerle arıtılmış afyon alkaloidleri endüstrisi atıksularının Fenton

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Biyolojik proseslerle arıtılmış afyon alkaloidleri endüstrisi atıksularının Fenton Oksidasyonu ile ileri arıtımı

Ali Fuat AYDIN*, Hasan Zuhuri SARIKAYA
İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü

Bu çalışmanın amacı, laboratuvar ölçekli havasız çamur yataklı reaktör (HÇYR) + havalı ardışık kesikli reaktör (AKR) sistemlerinde iki kademeli biyolojik olarak arıtılmış, yüksek KOİ (~700 mg/l), TKN, koyu renk ve biyolojik olarak parçalanamayan organik kirleticilere sahip Afyon Alkaloidleri Endüstrisi (AAE) atıksuları için uygun ve uygulanabilir bir ileri arıtma alternatifi olarak Fenton oksidasyonunun etkisinin araştırılmasıdır.
Optimum pH, H2O2 dozu, Fe2+/H2O2 molar oranı ve reaksiyon süresinin belirlenmesi için kesikli deneyler yapılmış ve KOİ için %90, renkte ise %95 giderme verimi elde edilmiştir. Optimum oksidasyon ve koagülasyonun gerçekleşmesi için gereken H2O2/FeSO4 oranı pH=4'te 200mg/l /600mg/l olarak bulunmuştur.
Fenton oksidasyonu prosesi çıkış suları KOİ ve renk açısından alıcı ortama deşarj standartlarını sağlamaktadır.

Makalenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

  • Biyolojik proseslerle arıtılmış afyon alkaloidleri endüstrisi.pdf
    411.4 KB · Görüntüleme: 136
Üst