Çalışırken Çaktırmadan İş Arama Rehberi

Sadiye Yüce

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Şub 2009
Mesajlar
151
Tepki puanı
44
Puanları
28
Konum
Çorlu, Tekirdağ
Firma
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
ÇALIŞIRKEN ÇAKTIRMADAN İŞ ARAMA REHBERİ
Bir işte çalışırken bir yandan başka bir iş aramak dikkat, ihtiyat ve beceri gerektirir. Haber duyulursa patronunuz, müdürünüz size eziyet edebilir, iş arkadaşlarınız uzaklaşabilir, ekibiniz motivasyonunu kaybedebilir. Yeni bir iş aradığınızı, başka bir işe başvurduğunuzu iş yerindeki en iyi arkadaşınızın bile bilmemesinde fayda var. Ama söylememek de yeterli değil, yakalanmamak için de dikkat etmek gerekiyor. Tabii herkesin içinde telefonla konuşmamak, referans olarak müdürünüzün adını vermemek, yahut Hürriyet İK’da yer alan iş ilanlarını elinizde kırmızı kalem incelememek... bunları söylemeye gerek yok. Ama (biraz paranoyayı göze alarak) şu hususlara dikkat edin:


Risk 1 - Bir arkadaşınız ağzından kaçırabilir
Tedbir - İş aramaya, iş değiştirmeye karar verdiğinizi mümkün olduğu kadar gizli tutun. Böyle önemli bir karar arifesinde yakın bildiklerinize danışmamak, iş aradığınızı gizlemek kolay değil ama aksi tehlikeli. En yakın arkadaşınız bile ağzından kaçırabilir.

Risk 2 - İK departmanı CV’nizi görebililir
Tedbir - Şirketinizin İK yetkilileri CV’nizin iş arama sitelerinde yer aldığını fark edebilirler. Mümkünse ‘her isteyenin CV’leri göremediği’ siteleri, olmadı en azından İK departmanınızın sık sık bakmadığı siteleri tercih edin.

Risk 3 - Bilgisayar ekranınızı gören olur
Tedbir - İş yerinde internetten iş arıyorsanız, internetten iş başvurusu yapıyorsanız, müdürünüz ya da bir iş arkadaşınız ekranınızı görebilir. Yanınızda biri varken bir uyarı veya e-posta gelebilir. İş bilgisayarını kullanmayın!

Risk 4 - Bilgisayarda bıraktığınız izler
Tedbir - İş yerinde yakalanmasanız bile, iş yerindeki bilgisayarı kullanmak sakıncalı. İş bilgisayarınızda CV’niz kayıtlı olmasın, bir flaş bellek kullanın. Sonra, iş yerinden iş arama sitelerine girmeyin. Yani bilgisayarda iz bırakmamaya çalışın.

Risk 5 - Yazıcınız size ihanet edebilir
Tedbir - CV’nizi, başvurunuzu kimseler görmesin. Bu belgeleri iş yerindeki yazıcıda basmayın. Kağıt sıkışır, bir ofisboy CV’nizi sizden önce görür... Siz siz olun, bu işlerinizi evinizde yapın.

Risk 6 - İstenmeyen bir telefon gelebilir
Tedbir - Mümkün olduğu kadar CV’nizde, iş başvurunuzda işyeri telefonunuzu, iş cebinizi vermeyin. Münasebetsiz bir yerde telefonunuz çalabilir. Siz yokken arayan olabilir. Şahsi telefonunuzu vermeyi yeğleyin.

Risk 7 - Tuhaf bir konuşma dikkati çekebilir
Tedbir - Yukarıda söylendiği gibi, iş müracaatı yaptığınız şirketin yetkilisi, sizi tam patronun karşısında otururken arayabilir. Tuhaf halleriniz, eveleyip gevelemeniz, yahut ‘Bir dakika’ deyip boş bir odaya kaçmanız dikkati çekebilir.

Risk 8 - İşe her zamankinden erken gelmeyin
Tedbir - Alışkanlıklarınızı değiştirmeyin, dikkati çeker. Her zamankinden erken gelip bilgisayarınızın başına oturuyor, çıkmak için herkesin gitmesini bekliyorsanız, mutlaka ‘Bu bir iş çeviriyor’ diyen biri çıkar. Yine uzun ve gizli telefon görüşmelerinden kaçının.

Risk 9 - Genelde saatlerinizdeki değişiklik
Tedbir - Eğer iş görüşmesi yapacaksanız iş saatleriniz dışında olsun. Böylece sık sık izin almaktan yahut dişçiye gidiyorum diye yalan söylemekten kurtulursunuz. Ayrıca mesai saatlerinde iş görüşmesi yapmak hem etik olmaz hem de suçtur!

Risk 10 - Birden bire fazla şıklaşmanız
Tedbir - Birden bire, yahut haftanın belli bir günü (hele hele geç gelmişseniz veya erken çıkacaksınaz) her zamankinden daha özenli giyinmeniz gözlerden kaçmayacaktır. Üstlerinizin ve arkadaşlarınızın aklına önce çapkınlık, sonra iş görüşmesi yapacağınız gelecektir.

Risk 11 - İş görüşmesi sırasında müdürün araması
Tedbir - İşinizle iş aramayı ayırın. Hem işinizi riske atmamış olursunuz, hem de iş bulma şansınız artar. Çünkü tam bir işverenle görüşürken müdürün acil bir telefonu, yahut iş görüşmesi sırasında ‘aman yakalanmayayım’ korkusu, yeni iş ararken performansınızı da düşürür.

Risk 12 - Referans vereceğiniz isimlere dikkat
Tedbir - Üstlerinizin adını veya iş yaptığınız (ve müdürün de tanıdığı) isimleri referans olarak vermeden CV hazırlamak kolay değil. Şirket içinde ve dışında ‘çok güvendiğiniz’ insanları tercih etmeli ve önceden haber vermelisiniz. Ama çok dikkatli olun...

Risk 13 - Müdürünüzün aranıp referans istenmesi
Tedbir - İş başvurusu yaptığınız şirket veya danışmanı arayıp patronunuza, müdürünüze sizin hakkında sorular sormamalı. Tabii amirlerinizin iş aradığınız hakkında bilgisi yoksa. İş başvurusu yaptığınız yere açık açık ‘patronum bilmiyor’ demek (ters tepebilirse de) tek çare.

Risk 14 - Performansınızdaki gözle görülür düşüş
Tedbir - Çalıştığı işi terk etmeye karar verip başka iş bakanların performansı düşer, dikkatleri dağılır. Bunu yaşamış ve tecrübeli yöneticiler bu durumu kolayca fark ederler. Kendini kendinizi bu konuda uyarın ve motive edin.

Risk 15 - Müdürün bir tanıdığına denk gelmek
Tedbir - Her türlü önlemi alırsınız, ama başvuru yaptığınız şirketin müdürü, sizin patronun sınıf arkadaşı çıkar... Kimileri, bu yüzden CV’ye çalıştığı şirketin adını koymuyor. Kimileri aynı sektörde hatta aynı şehirde iş aramıyor. Bu kadarına gerek yok, kısmetten çıkmışsa zaten...

Son risk - Şirketten kötü etki bırakarak ayrılmak
Tedbir - Bu sınavları başarıyla verdiniz ve kimseye çaktırmadan yeni bir iş buldunuz. Artık ayrılacağınızı bildireceksiniz. Özellikle üstleriniz kendilerini aldatılmış hissedeceklerdir. Yarın yine karşılaşabilirsiniz. Bir şekilde gönüllerini almadan şirketten ayrılmayın!
 

Rıdvan Gödel

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
52
Tepki puanı
7
Puanları
8
Yaş
34
Konum
Bursa
Bu risklerin hepsi göze alınabilirde Risk 13 Göze alınamaz :)
 

zuhall

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Mar 2009
Mesajlar
184
Tepki puanı
28
Puanları
28
Konum
Manisa
Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Şuan tam da içinde bulunduğum durum :) Yanlız benim çalıştığım yer kurumsal bir yer olmadığı için çok fazla ayrıntıya girmeme gerek kalmıyor. He kurumsal değil ama bilgisayarlarımızı açıp kurcalayan bir patronumuz var... Çok rahatsız edici...Cep telefonum çalınca kim aradı diye de sorması da cabası...

Aslında işyerindeyken is aramak çok zor değil eğer açık ofis bir yerde çalışmıyorsanız. Kurumsal bir şirketse çalışıyorsanız,bilgi işlemciniz varsa, açık ofis ise kesinlikle işyerinizdeki bilgisayardan iş aramayın...Biliyorsunuz teknoloji çok ama çok gelişti:) Hangi sitelerde neler yaptığınız ortaya çıkartmaları çok da zor olmaz...

Beni en çok zorlayan şey, işbaşvurusu yapmış olduğum yerden mesai saatleri içerisinde aranmak olmuştur..Hatta hiç unutmam ofiste konuşamadığım için "ptt'ye posta vermem gerekiyor " diyerek dışarı çıkmışlığım bile vardı:))) Ofis küçük olunca öyle boş oda ya da konuşmanın duyulmayacağı bir yer bulmak imkansız...

Şundan kurtuluş yok: sizi arayan firmaya ben çalışıyorum mesai saatleri dışında iş görüşmesine gelebilirim denilemiyor. Eğer cumartesi çalışmıyorsanız ve başvurduğunuz yer o gün çalışıyorsa cumartesi en uygun gün...Eğer böyle bir şansınız yoksa mecburen izin almak zorunda kalıyorsunuz...Çok sıkıntılı bir durum...İşte bu noktada yaratıcılık ortaya çıkıyor:))) Napalım mecburen pembe pespembe yalanlar söylemek durumunda kalmıştım ben de...

Peki bu uğraşlarım sonuç verdi mi? HAYIR!!! en can sıkıcı noktalardan biri :)
 
A

adrnln83

gerçekten güzel bir yazı olmuş. çok iş görüşmesi bilirim ki, hafta içi izin alamadığım için gidememişimdir. İşin komik tarafı müdürden iki saatlik izin almışsındır, gün ortasında görüşüp geleceksindir, ancak hergün şantiyede kot,t-shirtle ve spor ayakkabı ile çalışan ben iki saatlik randevu için düğünlük gömlek, pantolon ve ayakkabı ile gidince ( tabi kravat çıkana pantolonun cebinde:) ) dikkat çekiyorsun. müdürün gözünden kaçmıyor.geri geldiğinde de imalı bir şekilde ne oldu fatih halledebildin mi işini bari.! dediğinde de bittiğin an oluyor. e ne yapalım ne demişler ' çaktır ama belli etme...' :)
 
Üst