• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yönetim Çalışma Grupları

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sayın @Üyeler,

Uzun bir süredir Çalışma Grupları'nı yapılandırma aşamasındayız. Bu gruplar, belirli konularda uzmanlık veya ilgi alanlarına odaklanarak bir araya gelen meslektaşlarımızın oluşturduğu bir platformdur. Amacımız, birbirimize destek olmak ve sektörümüzde en güncel bilgileri paylaşarak daha güçlü bir topluluk oluşturmaktır.
Belirlediğimiz kategoriler doğrultusunda ekipler oluşturduk ve bu ekiplerde yer almak isteyen meslektaşlarımızı bekliyoruz. Katılımınız, sektördeki gelişmeleri daha yakından takip etmemize ve birbirimizle daha etkileşimli bir şekilde çalışmamıza olanak sağlayacaktır.
Başvurularınızı, ilgili grup liderleriyle iletişime geçerek gerçekleştirebilirsiniz. Mesleğimize katkı sağlama zamanı geldiğine inanıyoruz ve her birimizin bu sorumluluğu taşıdığına inanıyoruz. Ekip olarak etkili bir şekilde katılım göstererek, mesleki gelişimimize destek olmamız en büyük arzumuzdur.
Sizleri aktif bir şekilde katılıma davet ediyor, başvurularınızı bekliyoruz.

Grup AdıÇalışma Kapsamı
Mevzuat GrubuGrup Lideri @Olgaç Sürmelihindi

Çevre mevzuatındaki güncellemeleri yakından takip eden ve meslektaşlarımıza bu konuda bilgi sağlayarak sektördeki değişimlere ayak uydurmayı amaçlayan gönüllü bir çalışma grubudur.

Grubun görev tanımı aşağıda ki gibidir.
  1. Çevre ile ilgili tüm mevzuatı sürekli olarak izlemek ve güncellemeleri belirli aralıklarla takip etmek.
  2. Yeni çıkan yönetmelikleri anlamak ve gerekli analizleri yaparak grup üyeleriyle paylaşmak.
  3. Eski ve yeni yönetmelikler arasında karşılaştırmalı analizler yaparak değişiklikleri vurgulamak.
  4. Mevcut uygulamalara etkilerini değerlendirmek ve bu konuda meslektaşlarımızı bilgilendirmek.
  5. Grup üyelerini düzenli olarak güncel mevzuat hakkında bilgilendirmek.
  6. Soruları yanıtlamak ve meslektaşlarımızın mevzuat konusundaki ihtiyaçlarına çözümler sunmak.
Etkinlik GrubuGrup Lideri @Fatih Koçak
Çevrimiçi topluluğumuz içinde meslektaşlar arasındaki bağları güçlendirmek, etkileşimi artırmak ve iş ağlarını geliştirmek amacıyla faaliyet gösteren gönüllü bir gruptur.

1. Çeşitli çevrimiçi etkinlikleri planlamak, organize etmek ve düzenli olarak gerçekleştirmek.
  2. Web seminerleri, sanal kahve molaları, çevrimiçi sohbetler gibi farklı formatlarda etkinlikler düzenlemek.
  3. Etkinliklere katılan meslektaşlar arasında bağlantıları artırmak ve iletişimi sürdürmek.
  4. Grup içinde işbirliği fırsatları oluşturarak meslektaşların birbirleriyle projelerde çalışmalarını teşvik etmek.
  5. Etkinliklerin etkisini değerlendirmek için anketler düzenlemek ve geri bildirimleri toplamak.
  6. Katılımcıların beklentilerini ve önerilerini alarak etkinlikleri sürekli geliştirmek.
Çeviri GrubuGrup Lideri @omerkotan
Çevre konularındaki küresel gelişmeleri takip ederek, çeşitli yabancı kaynaklardan elde edilen güncel bilgileri dilimize kazandırmak ve bu bilgileri topluluğumuzla paylaşmak üzere faaliyet gösteren bir gönüllü çalışma grubudur.

1. Çevre konularındaki uluslararası gelişmeleri yakından izlemek ve kaynakları sürekli olarak tarayarak güncel bilgileri belirlemek.
  2. Önemli ve ilgi çekici haberleri, makaleleri ve raporları saptayarak grup üyeleriyle paylaşmak.
  3. Yabancı kaynaklardan elde edilen bilgileri anadilimize çevirmek ve dilimize uygun şekilde adapte etmek.
  4. Çevirileri, bilgi kaybını en aza indirerek, anlaşılır ve etkili bir şekilde gerçekleştirmek.
  5. Çevrilen içerikleri topluluğumuzla düzenli olarak paylaşmak, bu bilgileri geniş bir kitleyle erişilebilir kılmak.
  6. Çevrilen içeriklere dair özetler ve ana noktaları vurgulayarak, topluluk içinde bilinç oluşturmak.
  7. Topluluğun ihtiyaçlarını değerlendirmek için geribildirim almak ve çeviri süreçlerini sürekli olarak iyileştirmek.
  8. Üyelerden gelen öneri ve taleplere hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vermek.
Danışmanlık GrubuGrup Lideri @Özgün Yağız ÖZGÖREN
Çevre danışmanlığı sektöründe faaliyet gösteren meslektaşlarımıza destek olmak, karşılaştıkları sorunlara doğru çözümler sunmak ve bilgi paylaşımını teşvik etmek amacıyla oluşturulan bir gönüllü çalışma grubudur.

1. Meslektaşlarımızın karşılaştığı çevre danışmanlığıyla ilgili sorularını doğru ve etkili bir şekilde çözmeleri için destek olmak.Zorlu projelerde veya mevzuat değişiklikleri sırasında ortaya çıkan sorunlara hızlı ve etkili çözümler önermek.
  2. Sektördeki güncel gelişmeleri takip ederek, meslektaşlarımıza düzenli olarak bilgi sunmak.
  3. Deneyimlerimizi ve en iyi uygulama örneklerini paylaşarak, birbirimizin profesyonel gelişimine katkı sağlamak.
  4. Çevre danışmanlığı alanındaki eğitim ve seminerlere dair bilgileri üyelerle paylaşmak.
  5. Grup içinde eğitim programları düzenleyerek, üyelerin mesleki becerilerini geliştirmelerine destek olmak. (Etkinlik Grubu ile ortaklaşa)
Haberci GrubuGrup Lideri @Fatih Özcan
Çevre mühendisliği alanında çalışan profesyonelleri güncel iş fırsatlarıyla buluşturmak, sektörel eğitim ve etkinlikleri duyurmak, ulusal ve uluslararası çevre haberlerini takip etmek, çevre teknolojilerindeki gelişmeleri paylaşmak ve forum portalını canlı ve etkileşimli tutmak amacıyla faaliyet gösteren bir gönüllü çalışma grubudur.

1. Sektördeki fırsatları takip ederek, üyeleri güncel iş olanaklarıyla buluşturmak.
  2. Harici eğitim programları, seminerler ve etkinlik haberlerini toplamak ve üyelerle paylaşmak.
  3. Mesleki gelişimi destekleyen ulusal ve uluslararası etkinlikleri duyurarak, topluluk içinde bilinç oluşturmak.
  4. Ulusal ve uluslararası çevre haberlerini düzenli olarak takip etmek.
  5. Önemli çevre konularındaki gelişmeleri üyelerle paylaşarak sektörel farkındalığı artırmak.
  6. Forum portalını güncel tutmak, ilgi çekici içerikler eklemek ve üyeler arasında etkileşimi artırmak.
  7. Forumdaki sorulara yanıtlar vermek ve mesleki paylaşımları teşvik etmek.
Sosyal Medya GrubuYapılandırma aşamasında

Forumun etkileşimini artırmak, değerli içerikleri paylaşarak topluluğu bilgilendirmek ve forumun sosyal medya platformlarında etkin bir varlık oluşturmak amacıyla faaliyet gösteren gönüllü bir ekiptir.

1. Forumda paylaşılan önemli içerikleri sosyal medya hesaplarında duyurmak.
  2. Üyelerin ilgisini çekecek konu başlıklarını sosyal medya da vurgulamak ve etkileşimi artırmak.
  3. Sosyal medya tartışmalarına katılımak ve foruma üye olmayan meslektaşları foruma katılıma teşvik etmek.
  4. Forumdaki etkinlikleri, web seminerlerini ve topluluk buluşmalarını sosyal medya üzerinden duyurmak.
  5. Forumda paylaşılan, çevre mühendisliği alanındaki güncel haberleri ve sektörel gelişmeleri sosyal medyada paylaşmak.
  6. Sosyal medya üzerinden paylaşılan mesleki haberleri forum üyelerine ulaştırmak.
Yönetim Sistemleri GrubuGrup Lideri @Murat Çelebi
Yönetim Sistemleri alanında faaliyet gösteren, çalışmak isteyen veya bilgi sahibi olmak isteyen meslektaşlarımıza destek olmak ve bilgi paylaşımını güçlendirmek amacıyla oluşturulan gönüllü bir çalışma grubudur.

1. Yönetim sistemleri standartlarını, özellikle ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 gibi, anlaşılır bir dille açıklamak ve grup üyelerine rehberlik etmek.
  2. Standartlar arasındaki benzerlikleri ve farkları vurgulayarak, meslektaşlarımızın daha iyi anlamalarına destek olmak.
  3. Yönetim sistemleri kurulum süreçlerini adım adım açıklamak ve yeni başlayan meslektaşlarımıza rehberlik etmek.
  4. İhtiyaçları analiz ederek, işletmelerin özel gereksinimlerine uygun sistemlerin nasıl kurulacağına dair pratiğe dayalı öneriler sunmak.
  5. Grup üyelerinin mevcut yönetim sistemlerini değerlendirmelerine yardımcı olmak ve iyileştirme potansiyellerini belirlemek.
  6. İyileştirme stratejileri ve en iyi uygulama örnekleri sunarak, sistemlerin sürekli gelişimini desteklemek.
  7. Yönetim sistemleriyle ilgili dokümanları paylaşmak, örnek prosedürler sunmak ve belgeleme süreçlerini kolaylaştırmak.
  8. Grup üyelerinden gelen sorulara hızlı ve doğru yanıtlar vermek.
  9. Soruların grup içinde paylaşılmasını teşvik ederek, ortak sorunlara ve çözümlere odaklanmak.
Çevre Teknolojileri GrubuGrup Lideri @KubilayDuman
Forumdaki Çevre Teknolojileri ana kategorisinde yer alan konularla ilgili sorunları hızlı ve etkili bir şekilde çözerek, üyelere destek olmak ve bilgi paylaşımını güçlendirmek amacıyla faaliyet gösteren bir gönüllü çalışma grubudur.

1. Hava kirliliği, toprak kirliliği, atıksu ve içme suyu arıtma teknolojileri, geri dönüşüm yöntemleri konularında üyelerin karşılaştığı sorunlara teknik destek sağlamak.
  2. En iyi uygulama örnekleri ve çözüm stratejileri sunarak, üyelerin kişisel gelişimine yardımcı olmak.
  3. Yeni teknolojik gelişmeler hakkında bilgilendirmeler yaparak, üyelerin sürdürülebilir uygulamalara katkı sağlamalarına destek olmak.
  4. Gürültü kirliliği teknolojileri konusunda üyelerin sorularını yanıtlamak ve çözüm önerileri sunmak.
  5. Çevre teknolojileri projeleri, tasarımları ve işletme süreçleriyle ilgili soruları yanıtlamak.
  6. Üyelere proje yönetimi, tasarım stratejileri ve işletme optimizasyonu konularında danışmanlık sağlamak.
  7. Üyelerden gelen teknik soruları cevaplandırmak ve sorunlara önerilerde bulunmak.
  8. Grup içinde eğitim programları düzenleyerek, üyelerin mesleki becerilerini geliştirmelerine destek olmak. (Etkinlik Grubu ile ortaklaşa)

Son düzenleme:
bu guplara nasıl katılıyoruz

@Fatih Özcan bey, gruplar hangi platformda mevcut? Eksik bilgilendirme var gibi. Ek olarak gruplara katılım linki tarzından adresler paylaşılsa daha iyi olmaz mı? Bu şekilde grup liderlerinin de yükü hafiflemiş olur, herkes tek tek yazıyordur muhtemelen.

Tarık ErdemÇalışma grupları forumda mevcut. Grupların amacı ilgili alanlarda çalışma yaparak hem foruma hem mesleğimize değer kazandırmak.

Link özellikle eklemedik. Bu şekilde hem ilgilenen kişiler grup lideriyle tartışmış oluyor hemde özet olarak neler yapılacağını öğrenerek ilgili görevi yapıp yapamaycağı anlaşılıyor. Herkesin yoğun olduğunun farkındayız fakat karşılıklı beklentilerin anlaşılarak ilerlenmeside önem arz ediyor.