çed alanın kendimi geliştirmek istiyorum...

mcelik

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Tem 2009
Mesajlar
13
Tepki puanı
1
Puanları
3
Slm arkadaşlar şuan işsizim.çevre mühendisi olarak çed alanında kendimi geliştirmek için ne yapmalıyım.değerli fikirleriniz önemli bilhassa bu alanda çalışan arkadaşlarım varsa yorum ve bilgilerini yazarlarsa sevinirim..
 

Gurleyen

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Ocak 2010
Mesajlar
30
Tepki puanı
8
Puanları
8
slm mamiçelik,

ÇED Çevre mühendisliğinin çok dar bir katagorisi. Dar olmasındaki kasıt sadece ÇED olması. İçerik bakımından farklı sektörlerde ki firmaların ÇED leri düşünüldüğünde tabanı oldukça geniş farklılıklar içeren hazırlanmasında nüanslar gerektiren bir katagori.

100 den fazla ÇED firmasının olması, yeterlilik tebliğinin "tecrübeli" eleman istemesi, firmaların bu gibi resmi izinleri 2. plana atmaları. Senin ÇED konusunda gelişiminin önünde ki ciddi engeller.

Benim sana tavsiyem ilk 3 ay "bedavaya" bir danışmanlık firmasında çalışman ve orada yapılan örneğin çalışma ruhsatı emisyon izni deşarj izni işletme belgesi arıtım işlemleri vs vs çalışmalarını görmek ve sana en uygun ve Türkiye projeksiyonu en doğru bölümü seçmen olacaktır. Kimbilir belki hepsinin olduğu Çevre Danışmanı olmak istersin.

Bedava lafından gocunma çekinme malesef bir şey öğrenmek istiyorsan bu böyle. Okulda sana sadece diploma verdiler neyin nasıl yapıldığını göstermediler.

Saygılarımla,
 
Üst