Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi belgesi alınması işlemleri

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

 1. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  21.11.2013 tarih ve 28828 sayılı Çevre Görevlisi Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik'te belirtilen, ilk kez çevre görevlisi belgesi alacak kişilere eğitim ve sınav şartı getirilmiştir, bakanlıktan eğitim ve sınavlar ile ilgili duyuru yapılmadığı için belgelendirme sürecinin nasıl ilerleyeceği kesin değildir fakat biz yönetmeliği baz alarak işlemleri gerçekleştirmemenizi öneriyoruz. Olası problemlere karşı hatırlatmak isteriz.

  Çevre Görevlisi Belgesi Alınması İşlemleri

  1.
  Öncelikle başvuruda istenen belgeleri hazırlayıp bilgisayar ortamında hazır bulunduralım; (Kabul edilen dosya formatları: pdf, doc, xls, rtf, jpeg, jpg, png, gif) Ayrıca izin lisans portaşını sorunsuz kullanmak istiyorsanız internet explorer 8 ve üzeri olması gerekmektedir.
  1. Diploma yada Geçici Mezuniyet Belgesi
  2. Vesikalık Fotoğraf
  3. Dekontu
  4. Soyadı Değişikliği Belgesi (Evli bayanlar veya soyadını herhangi bir sebepten değiştirmiş olanlar için, bu belge evli bayanlar için nüfus müdürlüklerinden alınabilir yada evlilik cüzdanının ilgili sayfası sisteme yüklenebilir / Mahkeme yoluyla değiştirilmiş ise mahkeme kararının yüklenmesi gerekmektedir.)
  Eskiden bankaya bakanlığın Kurumsal tahsilat hesabına 113 kodu ile çevre görevlisi belgesi ücreti veya çevre görevlisi belgesi yenileme ücreti diye yatırıyordu ancak şimdi bakanlık bunu değiştirdi. Lisans sisteminde istenen belgeleri yüklediğinizde sistem size bankaya para yatırmanız için referans kodu verecek onunla halkbankasına gideceksiniz.aşağıdaki linki okuyun http://www.csb.gov.tr/db/ced/icerikbelge/icerikbelge2177.docx)

  2. Fatura talebinde bulunacak kişi/firma/kurum/kuruluşların bu formu doldurarak dekont ile birlikte Döner Sermaye işletmesi Müdürlüğünün 0.312.2874662 nolu faksına göndermeleri gerekmektedir.) Para yatıran kişi, kurum yada kuruluşların fatura talep edebilmeleri için bu Fatura Bilgi Formunu eksiksiz bir şekilde doldurup, ekli banka dekontu ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Fatura bilgi formuna EKTEN ulaşabilirsiniz.

  3. Tüm çevre görevlisi işlemlerinde kullanılmak üzere E-İmza yada Mobil İmza zorunluluğu bulunmaktadır. E-imza ve mobil imza tercihi kişinin kendi seçimine kalmıştır. E-imza ile mobil imza arasındaki en belirgin fark, mobil imzanın ekonomik açıdan daha cazip geldiği ama pratiklik bakımından da e-imza'nın daha cazip geldiğidir. Mobil imza hizmeti ilkemizde sadece Turkcell ve AVEA adlı firmalarda bulunmaktadır. Mobil İmzayı an itibariyle sadece Turkcell verebiliyor. AVEA daki bir problem nedeniyle mobil imza hizmeti aktif durumda değildir. Mobil İmza detaylı bilgi için AVEA için buraya / TURKCELL için buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz. E-İmza için detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz. E-imza hizmeti için Telekomünikasyon Kurumu tarafından yetkilendirilmiş firmalar aşağıdaki gibidir;
  Burada kamu kurum kuruluşları için e-imza hizmetini TUBİTAK-UEKAE (Kamu Sertifikasyon Merkezi) vermektedir. Özel sektörde iseniz, diğer 3 firmadan birisinden e-imza hizmeti alabilirsiniz. E-imza hizmeti için ücret, ne kadar sürede alındığı, gereken evraklar vs. detaylı bilgiler için firmalarla görüşüp teklif isteyebilirsiniz. Size tavsiyem bütün firmalardan teklif alıp ona göre karar vermenizdir.

  3. E-imza ya da mobil imza aldıktan sonra sisteme kayıt olmak için BURAYA giriniz.

  Buradan "Kullanıcı Kayıt" butonuna tıklayın.

  [​IMG]

  Sonra "Çevre Görevlisi" butonuna tıklayın, normal bir forum sitesine kayıt olur gibi formu doldurun. Mail adresinizle iletişime geçilecektir, mail adresinizi doğru yazdığınıza emin olun.

  0b.jpg

  Formu doldurduktan sonra "Kayıt Ol" dediğinizde sizden e-imza yada mobil imzanızla imzalamanızı isteyecektir. Hangisi mevcutsa onu tıklayarak imzalama işleminizi yaparak sisteme kaydınız yapılacaktır.

  4. Kişi Bilgileri menüsü altında Kimlik, Meslek, Eğitim ve Sertifika Bilgileri sayfaları vardır. Kimlik Bilgileri sayfasında TC Kimlik No girilip, Ara tuşuna basıldığında kayıtlı olan kimlik bilgileri Mernis Sisteminden otomatik olarak çekilir. Eksik kalan kutucuklardaki tüm bilgiler doldurulmalıdır. Eğer Ara tuşuna basıldığında kimlik bilgileri otomatik olarak yüklenmezse, tüm bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde elle girilmelidir.

  [​IMG]

  Tüm bilgiler doldurulduktan sonra KAYDET deyip 5. aşamaya geçin.

  5. Eğitim Bilgileri sayfasında sırasıyla Eğitim Durumu, Okul, Bölüm ve Mezuniyet Yılı seçilir. Diploma ya da Çıkış Belgesi "Gözat"a tıklayarak eklenir. "Kaydet"e tıklanır.

  [​IMG]

  Ve e-imza/mobil imza yardımıyla eklediğiniz belgeyi imzaladıktan sonra "Kaydet" deyip çıkın ve 6. Aşamaya geçin.

  6. Sertifika Bilgileri, Kişinin çevre ile ilgili almış olduğu sertifikalar arasında Gürültü B veya B1 sertifikaları varsa Sertifika Bilgileri sayfasında yüklemelidir. Alınan bir sertifika yoksa, bu sayfa boş bırakılmalıdır. Bu adımda da eklerseniz, e-imza/mobil imzayla imzalayıp "kaydet" deyip 7. aşamaya geçin

  4a.jpg

  7. Ve geldik finale.. Belge Başvurusu'na gelin. Belge Adı olarak, "Çevre Görevlisi Belgesi"ni tıklayın. Başvuru yap deyin. Sonrasında;

  * Dekont "Gözat" ekleyip mobil imza/e-imza ile imzalayıp kaydedin.
  * Fotoğraf "Gözat" ekleyip mobil imza/e-imza ile imzalayıp kaydedin.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaydet deyin. Şayet tüm işlemleri eksiksiz yaptıysanız "Başvuru Durumu" olarak "Değerlendirmede" ya da "Beklemede" yazması gerekmektedir. Belgeniz onaylandığında "Başvuru Durumu" olarak "Kabul edildi" yazacaktır ve aşağıdaki resimdeki gibi Belge kısmından "Çevre Görevlisi Belgesi"ne ulaşabilirsiniz. Java ile ilgili problem yaşayanlar ayrıca imzaya zaman damgası alınamadı hatası ile karşılaşanlar aşağıdaki adımları izleyebilirler. Bilgisayarınızın denetim masasından açılarak java tıklayın, kontrol panel kısmından.

  + ADVANCE başlığı altında,
  + SECURİTY kısmının altında,
  + MİXED CODE kısmının altındaki,
  + DİSABLE VERİFİCATİON butonu tıklanmalıdır..
  + Kaydedip bi daha deneyin

  Hattı üstüne geçirmeden başkasının üstüne kayıtlı telefon hattı ile mobil imza alabilirsiniz. Ancak hat sahibinin başvuru esnasında sizin yanınızda olmalı ve yazılı olarak beyan etmelidir.


  İletişim için Tel: 0312 410 15050
  E-posta: izinlisans@csb.gov.tr

  Saygılarımızla,
  CevreMuhendisleri.net
  Güncelleme : 23.06.2016


  1.jpg

  3.jpg

  5.jpg

  4.jpg

  0a.jpg
   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleme: 20 Eylül 2017
 2. jamieee

  jamieee CMNet Üyesi

  Eğer belgenizi imzaladıktan sonra ekran donuyorsa son olarak şunu denemenizi öneririm;
  Tanımlama bilgilerini silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  • [​IMG]Internet Explorer'ı tıklatıp açın.
  • Araçlar düğmesini ve ardından Internet Seçenekleri'ni tıklatın.
  • Genel sekmesinde Gözatma geçmişi'nin altında Sil düğmesini tıklatın.
  • Hala işaretli değilse Tanımlama Bilgileri onay kutusunu seçin ve ardından Sil'i tıklatın. Ayrıca, silmek istediğiniz diğer seçeneklerin onay kutularını temizleyin veya seçin. Kaydedilen sık kullanılanlarınız için tanımlama bilgilerini korumak istiyorsanız Sık Kullanılanlar web sitesi verilerini koru onay kutusunu seçin.

  • Tüm tanımlama bilgilerinin silinmesi bazı web sayfalarının hatalı bir şekilde çalışmasına neden olabilir
  • Eğer geçmiş bilgilerinizi silmek istemiyorsanız geçmiş kutucuğunu temizleyin
  • Bu işlem sonucu girdiğinizde sizi hatırlayan şifrenizin ve kullanıcı adınızın kayıtlı olduğu sitelerdeki şifre bilgileri silinir ve siteler size tekrar şifre ve kullanıcı adı sorar,hatırlayamadığınız şifreleriniz var ise bu sorunu çözüp bu işlemi daha sonra yaparsanız daha iyi olur.
   
 3. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  bakanlığın sitesine girmek istemeyenler için :)
   

  Ekli Dosyalar:

 4. Kadriye Yıldız

  Kadriye Yıldız CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar. Bakanlık hesabı ilgili yeni duyuru yayınlamış, EFT ve havalelere kapalı olduğundan ödemeler sadece banka şubesine gidilerek yapılabilecekmiş. EFT ve havale ile tahsilat yapılmayacaktır. Herhangi bir halk bankası şubesinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi adına ödeme yapacağını bildirmesi yeterli olacaktır. duyuru aşağıda.

  ÖNEMLİ!!! Döner Sermaye İşletmesinin Bakanlık merkez ve illerde yapılan tüm tahsilatları için Kurumsal Tahsilat (KUTA) hesabı açılmıştır…
  04 Eki, 2011

  Bakanlığımız Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü ile Halk Bankası Ankara Kurumsal Şubesi arasında yapılan protokol ile Döner Sermaye İşletmesinin Bakanlık merkez ve illerde yapılan tüm tahsilatları için Kurumsal Tahsilat (KUTA) hesabı açılmıştır. Bu nedenle kullanılmakta olan Halk Bankası Demirtepe şubesindeki bütün hesaplar 03.10.2011 tarihi itibariyle kapatılmış ve bu tarihten itibaren Kurumsal Tahsilât hesabı kullanılmaya başlanmıştır.

  Kurumsal Tahsilât Hesabının Kullanılmasında,

  1-Ödeme yapacak gerçek veya tüzel kişilerin, herhangi bir Halk Bankası şubesine giderek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi adına ödeme yapacağını bildirmesi yeterli olacaktır.

  2-Ödeme yapacak gerçek veya tüzel kişilerin beyanı ile tahsilât ekranında bulunan bilgi girişleri yapıldıktan sonra tahsilât işlemi gerçekleşecektir.

  3-Ücret yatırılırken işletmenin adı ve ne için ücret yatırıldığı (örneğin geçici faaliyet belgesi belge bedeli, çevre izin belgesi belge bedeli vb) tam olarak belirtilecek ve dekontun açıklama kısmına yazılacaktır.

  4-Kurumsal tahsilat hesabı, EFT ve havalelere kapalı olduğundan ödemeler sadece banka şubesine gidilerek yapılabilecektir. EFT ve havale ile tahsilat yapılmayacaktır.
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Güncelleme. Gereken belgeler kısmı revize edilmiştir. Ayrıca konu tek tek incelenip belge alımı konusunda yardımcı olmayan mesajlar silinecektir. Lütfen kimse kasıt aramasın.

  Saygılar..
   
 6. celikmüh

  celikmüh CMNet Üyesi

  Bu konuda ben de çok sıkıntı yaşadım.. bankaya 3 kez gittim bu sebeple.. bakanlığı arayıp sorduğumda gelir kalemleri henüz belli değildi belli olunca sitede yayınlanacak denildi..3-4 gün bekledim yayınlanmadı.. sonra tekrar aradım ve 112 numaralı ÇED BELGELENDİRME GELİRLERİ kalemine yatırmamı bu şekilde kabul edeceklerini söylediler.. Dekonta mutlaka ÇEVRE GÖREVLİSİ BELGESİ diye açıklama yazılmasını isteyin.. ben parayı bu şekilde yatırıp başvuru yaptım ve 10 gün sonra belgem kabul edildi.. Herkese kolay gelsin..
   
 7. Dilara Terzioğlu

  Dilara Terzioğlu CMNet Üyesi

  Benim kafamı karıştıran şu oldu http://izinlisans.cob.gov.tr/Yetki/KullaniciGiris.aspx burda yazan digital imza kurulum programını indirmedim ben. Mobil imzayı aldım ve onunla imzaladım. Konunun ilk mesajındaki aşamaları takip ederek gittim. Bu programı ne için indirmemiz gerekiyor?
   
 8. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  İzin lisans portalı java tabanlı bir sistem. Bu sistemin bilgisayarınızda problemsiz çalışması için bu program gerekiyor.
   
 9. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Çelikmüh, başka bir arakadaş da 111 kodlu kaleme yatırdım ve belgem onaylandı dedi. İkisi de mi oluyor ki, anlamadım ben.

  Fatih bey programı çalıştırmak için bi ön koşul var mı. Şimdi indirmeye çalışıyorum, ki daha evvel de çabalamaıştım. hata oluştu deyip, bir dahada pencere kapanmıyor.
   
 10. Mehmet TAŞCI

  Mehmet TAŞCI CMNet Üyesi

  Ne kadar sürüyor peki bu süreç. Ben 12 Aralık'ta askere gidiyorum. Yetişir mi yarın başlasam işlemlere?
   
 11. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Yetişir merak etmeyin..
   
 12. Mehmet TAŞCI

  Mehmet TAŞCI CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Fatih Bey. Bugün mobil imza işlemlerini yaptım, bekliyorum şu an. Bu arada para yatırayım mı bankaya yoksa imzanın aktifleşmesini mi bekleyim?
   
 13. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Yatırın parayı, evraklarınızı bilgisayar ortamına aktarıp hazır edin, imzanın aktifleşince sadece internetten başvurma aşaması kalsın
   
 14. Mücahit Topdaş

  Mücahit Topdaş CMNet Üyesi

  Yanılıyorsam düzeltin,çevre görevlisi belgesini almadan önce,çmo(çevre mühendisleri odası) na kaydımız olması gerekiyormuş.
  Bulunduğumuz ilde,şubesi yoksa.?
   
 15. erman

  erman CMNet Üyesi

  Size en yakın olan ilden veya direk Ankara'dan üye olabiliyorsunuz.
   
 16. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  ÇMO ya kayıt olma zorunluluğu yok
   
  Merve Aydın ve bll_2081 bunu beğendi.
 17. Mehmet TAŞCI

  Mehmet TAŞCI CMNet Üyesi

  Ya benim bilgisayarım 32 bit işlemcili ve Internet Explorer 8 64 bit veya 84 bit istiyor. Nasıl dolduracağım bu formu ben? :/
   
 18. M. Taner KASARCI

  M. Taner KASARCI CMNet Üyesi

  Bende şimdi başvurumu yapıyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tahsilatı Çevre Yönetim Belge Gelirleri adı altında yatırdım... Umarım Doğrudur ve bi problem çıkmaz...
   
 19. Banu Horasan

  Banu Horasan CMNet Üyesi

  Merhabalar,

  ben portalda eğitim bilgileri kısmında diplomayı ekledim, imzaladım fakat kaydet deyince "dosya üzerindeki imza geçersiz" hatası veriyor.
   
 20. Emre Eryiğit

  Emre Eryiğit CMNet Üyesi

  Kesin olarak çevre görevlisi belgesi için bankaya yatırılacak hesap numarası, ne olarak yatıracağımız konusunda bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...