Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre Görevlisi Belgesi Anket

Konu, 'ARŞİV' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

?

Çevre Görevlisi Belgemi aldım .....

 1. Ama hala işsizim.

  19,0%
 2. Belgeyle işsizlikten kurtuldum.

  15,2%
 3. Belgeyle birlikte kendi firmamı kurdum.

  1,9%
 4. Zaten işim vardı, ama lazım olur diye aldım.

  32,4%
 5. Belge sayesinde daha güzel iş imkanlarım oluştu.

  13,3%
 6. Almadım, belgeye karşıyım, başvuru yapmadım.

  18,1%
 1. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Bu yönetmelik çıktığından beri çok tartışmalar yaptık, kimimiz sevindik, kimimiz üzüldük, kimimiz öfkelendik. Tepkimiz ne olursa olsun bir çok çevre mühendisi meslektaşım bu yönetmelikle ilgili yorumunu yaptı.

  Peki Çevre Görevlisi Belgesinin bizlere faydası oldu mu? Buyurun Ankete...

  Lütfen hem anketimize katılınız hemde yorumlarınızı eksik etmeyiniz...
   
 2. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  vallahi tam böyle istediğim sorunun cevbını almalık olmuş teşekkürler =)
   
 3. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  eee açılışı siz yapın :)
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Çok sıkı bir şekilde bu yönetmeliğin her evresini takip ettim. Bu yönetmelik ile hem iş imkanları arttı hemde birlik ve beraberliğimiz pekişti.
  Birçok açıdan faydası oldu yönetmeliğin. Bana gelince belgemi almadım, alırmıyım bilmiyorum belki Türkiyeye dönünce alıp koyarım kenara...
   
 5. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  ama şıklarda bana uygun olan yok. çalışıyordum bağlı olduğum firmanın farklı bir dalını açtım =)
   
 6. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Şimdi oldu mu? :) 3.şık :)
   
 7. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

 8. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Bu yönetmelik iyi hoş da iyicene suyu çıkarıldı. Önce gayet güllük gülistan, sonra sınav şartı geldi, zor bela sınav şartı kaldırıldı (tabi o sırada eğitime parayı bayılanlar da oldu), şimdi tüm TMMOB, odaları ile birlikta davada! Çevre Orman Bakanlığının kendi personeline (emekli vs dahil) ücretsiz, sınavsız çevre görevlisi belgesini vermesini saymıyorum bile..
   
 9. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  en azından bir yönetmelik çıktı. şimdi sıra onu şekillendirmede. oda zamanla olucak inşallah
   
 10. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Yeni yönetmelikler iş imkanlarımızı arttırdı fakat çevre görevlisi belgesi ile az daha diğer meslek gruplardan arkadaşlarında sektörümüze girerek iş alanımızda az da olsa azalmaya yol açtığını düşünüyorum.. bu düzenleme ilk çıktığında ne kadar itiraz ettiğimizi herkes biliyor.. bu sebeble bir çok arkadaş gibi bende eğitimlere katılmadım.. itirazımı her alanda dile getirdik.. imzalar topladık.. mahkemelik olduk.. şimdilerde sınavsız ve eğitimsiz belgeyi almaya hak kazandık.. ve iadeyi itibar diyebileceğimiz duruma geldik..

  Bazı çevre mühendisi arkadaşa da kızmıyor değilim.. eğitimsiz sınavsız bir şekilde bu belgeyi alabiliyorken neden bazı arkadaşlar hala daha başvuru bile yapamıyor anlamış değilim.. ya eğitim zorunlu, ardından sınav ve başarı puanı zorunlu tutulsa ozaman ne yapacaktınız?

  Bu sorunun cevabı hiçte iç açıcı değil.. heryerde boş boş konuşan meslektaşlarım lütfen silkelenin ve kendinize gelin.. üniversite mezunu ve mühendis unvanı almış insanlarsanız.. ilkokul çağında değil!

  Sözlerimi hiçbir arkadaşım üzerine almasın lütfen....

  Saygılarımla....
   
 11. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  doğru söylüyorsunuz. bu konu benimde dikkatimi çekti birçok meslektaş bu olaydan haberi dahi yok. meslek neden elden gidiyor diye artık hiç kızmıyorum.
   
 12. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Arkadaşlar. İnsanlar ÖSS'ye giriyor. Sayısalcı adam açıkta kalmamak için jeoloji, çevre gibi bölümleri seçiyor. Sınıfa giriyoruz hoca soruyor çevre mühendisliği nedir? Ses yok! Yine soruyor içinizden kaçı bu bölümü isteyerek seçti. Şanslıysak 1-2 tane görürüz :)

  Bu yazdıklarımı çoğu arkadaşım beğenmeyecektir fakat benim gibi Aksaray Üniversitesine giden arkadaşlarım bunu anlayacaklardır.
   
 13. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Hala almadım. Bana uygun bir şık yok maalesef. Çalışıyorum çevre görevlisi belgesini alsam şuan bana faydası yok. Çevre görevlisi olarak çalışmak değil çevre mühendisi olarak çalışmak istiyorum. Kafam karışık zaten şu günlerde.. iş , hayat, ... o kadar dil döktük çabaladık...yarım da olsa bir kazanım sağladık...Şu bir hakikat iş alanımız kesinlikle genişledi. Mail kutuma hafta bir ila gelirken şimdi onlarca ilan düşüyor.Seviniyorum ama hiç birine başvurmuyorum. Garip bir haldeyim :p

  Bir de şu mevzu var, kimisi çevre görevlisi nedir , yönetmelik ne der hiç ama hiç bilmiyor. Buradaki arkadaşları tenzih ederim. Neticede onlar takip ediyori,soruyor. Aam benim çevremde olanlar bir iki kişi var ki komedi gibiler :) Yine de seviyorum arkadaşlarımı :))
   
 14. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  * Belgeyi almadım, henüz ihtiyaç duymuyorum....şeklinde ankete bir şık da ben eklemek istiyorum ;)

  Belgeyi almak için başvuru yapmayan çevre mühendislerine anlam veremiyorum diye düşünen meslektaşlarımı, neden hala almadığım konusunda naçizane aydınlatmak istiyorum :rolleyes:

  Halihazırda bağlı olduğum, danışmanlık konularında faaliyet göstermeyen bir firmada çevre mühendisliği yapıyorum. Çevre görevlisi belgesi almam şu durumda hiçbir şey ifade etmeyecektir. Ben hala o belgenin çevre mühendisleri adına anlamsızlığından yanayım. Yönetmeliğin başından sonuna kadarki geçirdiği tüm evreleri daha öğrenciyken takip etmekte ve kendi çapımda tepki göstermekteydim. Yönetmeliğin şu anki şeklini 'kötünün iyisi' şeklinde yorumluyorum. Böyle düşünmeme rağmen yönetmeliğin değişen bu şekli ile de pek çok yeni iş kapısı açıtığı kabul edilebilir bir gerçek.
  Burası Türkiye kararlar ve gündem çok çabuk değişir. Yönetmeliğin değişmeyeceğinin de bir garantisi olduğunu düşünmüyorum. Keza TMMOB tarafından iptali için Danıştay a başurusu yapıldı bile. Umarım hakkımızda hayırlısı olur ve bu günleri arar hale gelmeyiz.

  En nihayetinde belgeye karşı değilim, ihtiyaç duyduğumda ya da alayım bir kenarda dursun mantığına eriştiğimde veyahut parama kıydığımda :p alıcağım o belgeyi.......birgün alıcam ;)
   
 15. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  28 kişiden 4 kişi belgeye karşı olduğunu söylemiş ankette. Karşı oldukları konu nedir? Hala işsiz olan arkadaşların bu rüzgarda yelkenini şişirememiş olmalarıda ilginç.
   
 16. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Anket o şekilde açıldığı için onu işaretledik bize en uyan şık oydu.. Karşı olma sebebine gelince çevre görevliside nedir ? Anlamadığım bir şeyi desteklemem de...
   
 17. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Bana göre uygun bir yol ki belgeyi alıp bu konuyla ilgili çalışıyorum. Ama önemli olan burda sizlerin karşı olmanıza sebep olan esas olgu nedir? Bana göre çevre danışmanlığının yolunu açan yalandan bir sebep.Ama sonuç olarak yolu açtımı, açmadımı? Bence açtı.....
   
 18. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu


  Kesinlikle öyle çevre müh. önünü açan yalandan bir sebep. Bende buna karşıyım gereklilikleri yalandan bir sebep olarak nitelemeye başladıysak burada bir problem var bence. Bu yönetmelikler gereklilikten doğdu hükümetimizinde bunu benimseyip desteklemesi gerekiyordu. Fakat ben bunu yarım ağızla destek gibi görüyorum..
   
 19. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Ama karşımızdaki devlet. Önemli olan konuyla alakalı bir kapının aralanmış olması. Hiç olmamasından iyidir bana göre. En azından şimdi devlet bu konuyla ilgili bir adım attı ve bize düşen bu konuyla ilgili olarak bütünü temsil eden kararlar alıp buna şekil verebilmektir. Eğer çıkardığını saçma bulup, kenara çekilirsek, elimizdeki ufak olan şansı, doğru şansa çevirme şansımızıda kaybedicez.
   
 20. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  Yetersiz ve hayır :)