• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik 21.11.2013

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Arkadaşlar diğer konularda bir yönetici arkadaşımızın maddi hatasından dolayı mesajlar birbirine karışmıştır.

Lütfen yönetmelik ile ilgili tartışmalarınızı bu başlık altından yürütünüz.

Yönetmeliğin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
[/URL]

Zaten etik olan istifalarını vermeleri, böyle büyük bir olaya sadece çocuklarının karıştığını düşünmek biraz saflık olur sanırım...

@Merve Yeşil

merhaba, bu soruyu tekrardan sormak istiyorum. ÇYB yürütebilir demiş farklı iki fabrikada ayrı ayrı çevre görevlisi tarafından da yürütülebiliri anlayabiliriz değil mi?

05 Ocak 2014 Pazar Günü ise 09:30-17:00 saatleri arasında TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Hatay 2 Sokak 24/16 Kızılay/ANKARA adresinde gerçekleştirilecek olan 8.Dönem Şube Yönetimi seçimlerine HALKIN ÇEVRE MÜHENDİSLERİ olarak katılacağımızı bildiriyor ve mesleğine ve emeğine sahip çıkmak isteyen tüm meslektaşlarımızı bizlere destek vermeye çağırıyoruz. 31 Aralık 2014 tarihine kadar Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliği değiştiremezsek; Ankara şube yönetim kurulu üyeliklerinden istifa edeceğimize dair söz veriyoruz.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

TASLAK
ÇEVRE İZİN VE LİSANS YÖNETMELİĞİ
YUKARIDAKİ LİNKTEN GÖZ ATMANIZI TAVSİYE EDERİM. ÖZELLİKLE AŞAĞIDAKİ MADDESİNE:
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisansı Başvurusu ve Değerlendirilmesi
Çevre izni veya çevre izin ve lisansına başvuru

(4) Başvurunun yetkili mercilere sunulmasından başvurunun sonuçlanmasına kadar olan tüm süreçler ile bilgi, belge ve raporların doğruluğu, mevzuata uygunluğu ve doğacak hukuki sonuçlar konusunda işletmeci ve işlemlerin hizmet satın alımı yoluyla gerçekleştirilmesi durumunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firması sorumludur.

Bence bu çevre ile ilgili tüm çalışmaların en kaba tabiri ile cılkı çıktı... Birinin bu konuya el atması lazım. Rant getiren bir sektör olsaydı belki o zaman yapı işleri kadar değer görürdü ama maalesef hep cepten yiyen çevre böyle sırf birşeyler yapılmış olsun denilerek yapılan uygulamalara maruz kalıyor gibi... Koordinasyonsuz bir mevzuat çalışması var diye düşünüyorum. Tek elden çok yönlü araştırılıp kafa yorulması gerekiyor. Sektör hazırlanmadan yaptırım getirmek yalnızca sanayicinin isyanına neden oluyor ve arada bizler kaynıyoruz...

@Nihal Ş. Aksoy

yukarıdaki tespit çok önemli bir tespit, keşke açık yazılsaydı çevre görevlisi tespitle yükümlü işletmeci ise finansal kaynak ayırmak ve gerekli organizasyonu sağlamak gerekli süre içerisinde tamamlamak denseydi, neden bu yazılamadı bu kadar zor mu bunu yazmak yorumları size bırakıyorum, artık yargıtay süreçlerini takip ederiz, A.r.o.

şans eseri izinlisans sisteminin yeni kullanıcı kayıt girişi bölümüne uzun bir süreden sonra ilk defa baktım, bu bölüme yeni bir üyelik tipi mi eklenmiş "Bakanlık Çevre Görevlisi" açıklamasında diyorki;

"Yönetmelikte belirtilen Bakanlık Çevre Görevlisi olma şartlarını sağlıyor iseniz" buradan başvuru yapınız.

eminim siz söyleyince hemen anlayacağım ama ben ilk bakışta bulamadım "Yönetmelikte belirtilen Bakanlık Çevre Görevlisi" yönetmeliğin neresinde belirtiliyor, yönetmeliğin tanımlar kısmında böyle bir tanıma rastlayamadım, ya da "bakanlık çevre görevlisi belgesi" diye ayrı bir belgeye

@Aykut Bavyera

ALO181 e sordum sgk hizmet dökümünüz yeterli dediler, il müdürlüğüne bilgi verilecekmiş. Sorun şu geçmiş yıllardaki çalışmışlıklarımın detayı orada gözükmüyor. Kim neye göre karar verecek buna?

Arkadaşlar merhaba,
Bakanlıkla yaptığım bir görüşmede ;bakanlık ve ya müsteşarlığa yönetmelikle ilgili sıkıntılarınızı yazılı olarak ne kadar çok kişi gönderirse yönetmeliğin tekrar değişmesi söz konusu olabilir dendi. Bu yüzden herkes bunu yaparsa belki birşeyleri değiştirebiliriz,sadace mail ortamında tartışarak değil,yazılı olarak da mümkün olduğunca fazla katılımla değişmesi gereken maddeleri ve gerekçesi ile birlikte bakanlık ve/veya müsteşarlığa yazalım, 'hiçbirşey değişmez diye düşünmeyin' denemeden bilemeyiz!!!!!! mesleğimize sahip çıkalım

Yeni yönetmelikle ilgili değişiklikler 1 ocak itibariyle sisteme yansıtılacaktı ama bir değişiklik yok. Bakanlıktaki idari kadronun değişmesinden ötürü olabilir. Yada yönetmelik revize edilecek. Ne dersiniz?

@Ahmet Başpınar
Ahmet Bey,yazınızı okuyunca
"Ha şöyle eleştriyi bir kenara bırakıp çözüm arayan ve çözüm önerileri sunan insanlarda varmış"..dedim ..Başka öneri ve teklifi olanlarda vardır..onlarada sizede Teşekkür ederim.

Yükümlülükler
MADDE 10 –
(8) Çevre görevlileri çalıştıkları işletme ve firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. Çalıştığı tespit edilir ise Çevre Görevlisi Belgesi iptal edilir.
(9) İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar.

Burada sorgulanması gereken neden diğer mühendisliklerin önü bu tip bir mevzuat ile kesilmez iken yalnızca biz çevre mühendislerine böyle bir kısıtlama getirildiğidir. Oysa ki isg mevzuatına en yakın olan meslek dalı çevre mühendisliğidir. Neden bir inşaat mühendisi hem saha da inşaat mühendisliği hem de igu olarak çalışabilirken bir çevre mühendisi aynı zamanda igu olarak çalışamıyor? Çok anlamsız ve manidar!!!

@İ.Ercan

Ne kadar dikkate alınacağımız konusunda hiçbir fikrim yok. Ama denemeye değer.

İkinci bir konu ise aşağıdaki madde ile ilgili:
Çevre yönetim hizmeti alma şartları
MADDE 5 (8) ÇKAGİLHY’nin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almasına rağmen yetkili makam tarafından çevre izninden muaf olduğuna ilişkin görüş verilen işletmelerin çevre görevlisi bulundurmaları zorunlu değildir.

Bu madde ile ilgili olarak tartışmalar yoğun ve yine de belirsiz. Sonuç yok. Bakanlıktan görüş alan bir arkadaşımız var ise paylaşırsa sevinirim. Çünkü benim buradan anladığım kapsam dışı ise çevre görevlisi bulundurmak zorunda değil dolayısı ile danışmanlık hizmeti de almak zorunda değil. Ne de olsa danışmanlık hizmetini de bir çevre görevlisi vasıtası ile alıyor.

@Nihal Ş. Aksoy
Nihal Hanım
Gidişata bakılırsa yönetmelik yürürlükten kaldırılacak gibi görünüyor..İnşallah kalkarda, o zaman bütün bu manasız tartışmalarda son bulmuş olur. Bekliyoruz bakalım. Hayırlısıyla..
Yukarıdaki konuda bende herhangi bir müracaat ve muafiyet duymadım ve bakanlığın veya müdürlüğün kolay kolay böyle bir muafiyeti vereceğini zannetmiyorum. Duyarsanız benide haberdar ederseniz memnun olurum. Ben de duyarsam size ve genele haber ederim. İyi akşamlar

Arkadaşlar bir konuda fikrimi belirtmek istiyorum. Elbette çıkarılan bu yönetmelikte aleyhimize olan bazı maddeler ve konular var. Bu tartışılmaz bir konu..Bunda zaten hemfikiriz. Fakat Bakanlığın ve Müdürlüğün hangi sebeple olursa olsun ister avrupa direktifleri, ister Kyto sözleşmesi, ister çevrenin korunması vs vs.. yaptığı çalışmalar çıkarılan yönetmelikler Çevre Mühendislerinin istihdam sahasını oldukça genişletmiştir. Yapılan itirazlarda gözardı edilmemesi gereken bir meselede budur.. Şimdi çıkarılan bu yönetmelikte elbette hoşumuza gitmeyen yönleri ve tarafları olabilir. Fakat şiddetli eleştiri ve ifadelerin geçmişte yapılan bu icraatlar gözönünde bulundurulup yumuşatılarak ve çözüm önerileri haline getirilmesi gerekmektedir. Diyeceksiniz ki kimi ve neyi savunuyorsun..sen kimin tarafındasın..Elbette saf değiştirmiş değilim bende yönetmelikte ki bazı maddelerden nasibimi aldım. (İsg ile alakalı). Ama Hakkın ve adaletin yanında olmalı..iyilikler unutulmamalı..Müdürlüğede Pazartesi bir dilekçe göndereceğim konuyla ilgili..Biz müracaatımızı yapalım gerisini onlar düşünsün..
Bu yazımlada kimseyi eleştirmek gayem değildir.. Maksadım ortalığı kızıştımak değil düşüncemi paylaşmaktır.

@CMNet Okuru Bahar
Yapalım tabiki yukarıda Ahmet Başpınar beyin yönlendirmesi ve tavsiyesi çok güzel olmuş.

@İ.Ercan
Ercan Bey Merhaba,
Bizim bir firmamız kapsam dışı aldı, termoplastik kauçuk (tek tip hammadde vulkanize değil vs vs) kullanması nedeni ile. Ben üç ay uğraştım firma sahibi millet vekili olan bir komşusuna rica etti bir günde müdürlükteki işinden istifa eden bir mühendisin yerine dosyaya mühendis atadılar, atadıkları mühendis bir gün içinde firmaya denetlemeye gitti aynı gün muaf yazısını yazdı..... Bilmem anlatabildim mi... Bizim de tanıdık bir milletvekili yok, o yüzden sürekli kapılarında sürünüyoruz, yapacak birşey yok.... Ve daha duyduğum, ancak gözümle görmediğim bir sürü olay, bir şişe viskiye uygunluk yazısı yazanlar mı istersiniz, paylaşılan aralarında kırışılanlar mı istersiniz.... Asıl bunlara bir son verilsin... Yoksa istedikleri kadar yönetmelik iptal edip yenisi çıkartsınlar, ben anladım ki bu memlekette hiçbir şey düzelmez... Zihniyet belli.... Haram yemek hak olmuş... Ben doğrulukla işimi yapmaya gayret ediyorum, Allah da benim ve benim gibilerin yardımcısı olsun.... Dürüstlük mücadelemden vazgeçmeyeceğim....

@Nihal Ş. Aksoy
Nihal Hanım..

Bahsettikleriniz cidden üzücü şeyler.. Ve karşılaştığınız zorluklara rağmen yılmayacağınızı ve dürüstlükle işinize devam edeceğinizi ifade etmenizle bizlerede örnek teşkil etmiş oluyorsunuz.. Sizin aksinize geleceği sizin gibi dürüst çalışanların sayesinde değişeceğine ve düzeleceğine inanıyorum.

Muafiyet alanların varlığıda işletme sahiplerine bir artı olmuş..Bu sayede örnek gösterilerek başkalarada yol açılmış oluyor..Onlar bir günde olmasada alabilecekler..
Hayırlı çalışmalar.