• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre için Liderler Grubu Türkiye'de kurulacak

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Ekli dosyayı görüntüle 11758

Avrupa Birliği ve İngiltere'de faaliyet gösteren Çevre için Liderler Grubu TÜSİAD ve Bölgesel Çevre Merkezi REC'in girişimleriyle Türkiye'de de kurulacak.
İklim değişikliğiyle mücadele yalnızca bir çevre sorunu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal bir olgu. Dünyanın bugün karşı karşıya olduğu küresel iklim aciliyeti Türkiye’yi de çok geç olmadan harekete geçmeye zorluyor. Türkiye’de sürdürülebilir ekonomik kalkınma ortamının sağlanması ve iklim değişikliği ile mücadelenin kurumsallaşması için Türkiye’nin kendi özel şartlarını gözeterek yeni küresel iklim rejiminin oluşturulmasında aktif rol alması büyük önem taşıyor. Özel sektör kuruluşlarının iklim değişikliğiyle mücadele ve düşük karbon ekonomisine geçiş için bir araya geldikleri Çevre için Liderler Grubu, İngiltere ve Brüksel'den sonra Türkiye'de de kurulacak.

Liderler Grubu Brüksel Direktörü Sandrine Dixson-Declève, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ofisi ve TÜSİAD'ın işbirliğiyle kurulan İklim Platformu'nun organize ettiği, Düşük Karbonlu Geleceğin Uygulanması konulu konferansa katıldı.

Galler Prensi Avrupa Birliği İklim Değişikliği Kurumsal Liderler Grubu Direktörü Declève, sürdürülebilir liderlik konusunda bilgilendirmede bulundu.
Declève, "Eğer iklim değişikliğiyle mücadelede şimdi harekete geçmezsek ileride çok daha büyük malyetlerle karşı karşıya kalacağız. Bu sebeple tepki gösterici (reactive) değil ileriye dönük (proactiv) olmalıyız" açıklamasında bulundu.

Declève, bünyesinde çalıştığı ve aralarında dünyaca ünlü markalardan Tesco, Shell, Philips, Vodaphone, Enel, Nestle'nin üye olduğu Kurumsal Liderler Grubu'nun doğru ekonomi politikaları ve eylem planı için kamu sektörü ve sivil toplumla iç içe çalıştıklarını kaydetti.

Grubun Brüksel Direktörü Declève, tek bir sektöre yönelme olmadığını, hükümetlerin eylem alanlarında kendileri için siyasi bir alan oluşturmak, özel sektörün sesinin daha çok çıkmasını ve çözüm yollarının artırılmasını sağlamak amacıyla çalıştıklarını bildirdi.

Declève, "doğanın sermayesi olmadan kapitalizm olmaz. İklim istikrarlı bir hale gelmediği sürece, ekonomik kalkınma uzun vadede sürdürülebilir olamaz" diye konuştu.

Yakında Türkiye'de de faaliyete geçmesi beklenen Liderler grubu, hem CEO'lar düzeyinde, hem de çalışma grubu düzeyinde işliyor. Çalışma grupları eylem planlarını hazırlıyor ve ardından CEO'lara sunuyor.
Liderler Grubu sayesinde, iklim değişikliğiyle mücadele ve düşük karbon ekonomisine geçişte hükümet ve özel sektör yakın işbirliği kurmuş oluy

Euractive
 
Üst