• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevre mühendisliği

burcutskn

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
üniversite
öncelikle merhaba, ben dokuz eylül çevre mühedisliği 1.sınıf öğrencisiyim. bölümüm hakkında bazı kötü yorumlar alıyorum iş bulma sıkıntısı, maddi açıdan sıkıntı vb şekilde
ben istemeyerek yazmadım ama moralim de bozuluyor açıkçası. Şu an çevre mühendisliğinin ülkemizde durumu, iş bulma olanakları, maddi yeterliliği ne durumdadır acaba yardımcı olabilir misiniz?

Mâlesef ki söylenenler doğru. Bayan isen mühendislikte barınmanı iş veren istemiyor. Dalga geçer gibi görüşmeye çağırıp suratına biz erkek eleman arıyoruz diyorlar. Sadece çevre de değil tüm mühendislik sektörlerinde bu böyle, istediğin sertifika elinde bulunsun erkek olmadığın için hep iki adım geriden başlayacaksın. Sana tavsiyem sonradan pişman olmaktansa yol yakınken mühendislik dışında başka sektörlere yönelmen.

Ama kadın olarak çok iyi şirketlerde çalışanlarda var bu konuda gerici olan insanlar dışında ayrım yapılacağını düşünmüyorum bende zaten bir makine, inşaat okumuyorum sınıfımından örnek veriyim %80 kız öğrenci bunu hiç düşünmemiştim umarım öyle bir şeyle karşılaşmam. Ben daha çok bölüm hakkında bilgi almak istiyodum bu konuda da yardımcı olabilir misiniz ?

@burcutskn
Özge Hanım yaşadığı tecrübeler doğrultusunda bu kanıya varmıştır belki fikirlerine saygı duymak lazım ama yine de böyle bir genelleme yapıp direkt mühendislikten uzaklaşmayı önermek çokta doğru değil bence. İş bulma konusunda şehir çok önemli bir faktör, bu konuda herhangi bir kısıtlamanız yoksa çok rahat iş bulabilirsiniz ama maddiyat konusuna değinecek olursak yeni mezun olduğunuz dönemde biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Bu sıkıntı da yalnızca Çevre Mühendisliğine özgü bir sıkıntı değil, ülkemizde birçok bölümün yeni mezunları hak ettiğinden daha düşük ücretlere çalışıyor ne yazıkki ama bu durumu düzeltmek de yine sizin elinizde diye düşünüyorum. Güzel bir okulda okuyorsunuz öğrencilik sürecini iyi değerlendirir, kendinizi geliştirirseniz meslek hayatına biraz daha önde başlayabilirsiniz.

Size gösterilecek tavır ve davranışları siz belirlersiniz arkadaşlar ben kesinlikle sizden farklı düşünüyorum. Aaa ben bayanım mühendislik okuyamam şunu yapamam bunu edemem şöyle görürler böyle davranırlar diye bir düşünce olmamalı. Böyle bir ayrım yapılsa bile bu ön yargıyı, tavrı artık ne derseniz adına değiştirecek olan bizleriz. Bence asla bırakma bölümünü işte bulursun bilgi, beceri ve yeteneğini geliştirdikçe maddi anlamda iyi yerlere de gelirsin. Moralini bozmanı gerektirecek bir durum yok.

Ahhh bir de, kim nerede? ne zamanda? nasıl? vs, vs iş buluyor istatistiğini çıkarabilseydik bu forumda.... (olmadı, ilgilenilmedi çoğunluk tarafından...)

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)) Kesinlikle Emin Bey katılıyorum yeni mezunlara da sıkıntısı olanlara da çok etkili olurdu. Açıkçası daha mezun olmama 3 yıl var ama bu süreçte dil, sosyal aktivite, stajlar dışında kendimi nasıl geliştirebilirim pek bilmiyorum bir de deneyiminiz varsa aktarabilirseniz çok sevinirim

@burcutskn Sen kendini geliştirirsen hiçte sıkıntı falan çekmezsin. Çevre mühendisliği cillop gibi meslek. Bende DEÜ den mezun oldum. Deü de bölümünü dolu dolu okuyacaksın. Hiç şüphen olmasın. Sürekli proje vs yapıyorduk biz. Bu gelişimin için çok iyi olacak. Hocalar ile sürekli iletişim halinde ol. Mezun olmadan önce autocad ve ingilizce yi hallet. Gerisi gelir. Korkulacak bir şey yok yani. Dilini geliştirirsen yurt dışında da çok güzel imkanlar elde edersin.

@Hamza Ay
Çok teşekkür ederim deneyimli birinden bunları duymak beni çok mutlu etti tavsiyelerinizi dikkate alıcam