Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Taslağı Savundu

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Katılım
25 Şub 2009
Mesajlar
1,130
Tepki puanı
833
Puanları
118
Konum
Antalya
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Tabiatı ve Biyolojik Çeşitlilik Korumu Kanununun çok önemli olduğuna işaret ederek, bir an önce çıkması gerektiğini belirtti.

Eroğlu, ''Bu kanun HES'lerin önünü açmak için değil, tabiatı korumak için gereklidir'' dedi.Eroğlu, DSİ Konferans Salonu'nda düzenlenen Biyoçeşitlilik İzleme ve Koruma Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, geçen yılın bütün dünyada uluslararası biyoçeşitlilik yılı olarak kutlandığını anımsattı.
Biyoçeşitliliğin korunması konusunda, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığının önemli bir yere sahip olduğunu belirten Eroğlu, ''Tabiatı koruma konusunda biz de dünyada söz sahibiyiz'' dedi.

Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığının çalışmaları hakkında bilgi veren Eroğlu, ''Özellikle nesli tükenmekte olan hayvanların ve tabiatının korunmasıyla ilgili ciddi çalışmaları var ama yaralı bir caretta carettanın bakımı yapılıp da denize bırakmanın verdiği keyif, kelimelerle ifade edilemez. Laf aramızda, bana baraj yapmaktan daha fazla keyif veriyor'' diye konuştu.
Bakanlığın çalışmalarının Özel Çevre Koruma Kurumuyla sınırlı olmadığına işaret eden Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü, ORKÖY, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ve bakanlığa bağlı diğer birimlerin de önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı.''Çevrecilik kuru lafla olmuyor'' diyen Eroğlu, bakanlığın çalışmalarına ilişkin veriler sundu.

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK KURULU

AB müzakerelerinde çevre faslının açılmasına da değinen Eroğlu, bu kapsamda yapılan çalışmaların ''AB istediği için değil, Türk insanı hak ettiği için'' gerçekleştirildiğini söyledi.AB çevre faslı kapsamında Türkiye'nin Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu çıkarma taahhüdünde bulunduğunu belirten Eroğlu, kanunla bakanlık bünyesinde ulusal ''Biyolojik Çeşitlilik Kurulu'' oluşturulacağını bildirdi. Eroğlu, şunları kaydetti:
''Bazıları, bu kanunla bir takım korunan alanları iptal edeceğimizi söylüyor. Bunlar bir takım yanlış kanaatlere yol açtılar. Şu anda Koruma Kurulu tarafından ilan edilen alanlar korunuyor mu sanıyorsunuz? Biz bunları AB standartlarına göre sınıflandıracak ve buna göre koruyacağız. Bunu koruyacak olan da çevre ve orman bakanlığıdır. Başka bir bakanlık değildir. Tabiatı, biyoçeşitliliği koruyacak olan biziz. Biz, korunan alanları azaltmıyoruz, çoğaltıyoruz, akıllıca koruyoruz. Buna bazı itirazlar var. Her şey bakanlığa bağlı diye. Doğru değil. Komisyonlar, koruma kurulları var. Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, ilgili bakanlıkların uzmanları da katılıyor. Bu kanun çok önemli. Biyoçeşitliliği korumak istiyorsak bir an önce çıkmalı. Bazılarının dediği gibi bu kanun HES'lerin önünü açmak için değil, tabiatı korumak için gereklidir.''Bakan Eroğlu, her canlıyı ve bitkiyi korumak gerektiğini belirterek, gelecek nesillere çok daha güzel bir ülke bırakmak için gayret edilmesi gerektiğini ifade etti.

DİĞER KONUŞMALAR

Özel Çevre Koruma Kurulu Başkanı Ahmet Özyanık, Özel Çevre Koruma Kurumunun temel görevinin, baskı altındaki değerleri gelecek nesillere taşımak ve bunun için her türlü tedbiri almak olduğunu söyledi.Korunan alanların, biyolojik çeşitliliği korumak ve gelecek nesillere taşımak için en iyi araçlar olduğunu ifade eden Özyanık, bu alanların Türkiye yüz ölçümünün yüzde 5-7'sini, özel çevre koruma alanlarının da bu oranın üçte birini oluşturduğunu kaydetti.Özel çevre koruma alanlarının Türkiye kıyılarının yüzde 17'sini kapladığına işaret eden Özyanık, bunun bin 177 kilometrelik bir kıyı uzunluğuna denk geldiğini söyledi.TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Haluk Özdalga da Özel Çevre Koruma Kurumunun tabiatın ve çevrenin korunması, toplumsal bilincin artırılması konusunda önemli çalışmalar yaptığını anlattı.Türkiye'nin bitki ve hayvan türlerinin zenginliği açısından önemine dikkati çeken Özdalga, Türkiye'deki fauna ve flora zenginliğinin bazı kıtalardan fazla olduğunu vurguladı.Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Yasa Tasarısı'nın TBMM'de komisyonda görüşüldüğünü hatırlatan Özdalga, tasarının tabiatın ve biyolojik çeşitliliğin korunması konusundaki dağınık mevzuatı bir çerçeve metne kavuşturacağını söyledi.Kanun tasarısı ile koruma alanlarının statüleri ve tanımlamalarının uluslararası standarda kavuşacağını ifade eden Özdalga, taraf olunan uluslararası sözleşmelerden doğan sorumlulukların daha üst düzeyde yerine getirileceğini kaydetti.Konuşmaların ardından Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanı Ahmet Özyanık, Bakan Eroğlu'na plaket verdi. Plaketi alan Eroğlu, plaketlerin yasaklanmasına ilişkin birimlere genelge gönderdiklerini belirterek, ''Genelge herhalde Sayın başkana ulaşmamış. Bunun cezası 33 tane fidan dikmek. Bunu alıyorum ama 33 tane fidan dikeceksiniz'' dedi.Ayrıca Bakan Eroğlu'na tedavisi tamamlanıp denize bırakılan caretta carettayla yavrularının fotoğrafları da hediye edildi.
 
Üst