• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevreci çöp poşetleri zorunlu olacak!

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Katılım
25 Şubat 2009
Şehir
Antalya
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Çevreci çöp poşetleri zorunlu olacak!

Özel çevre koruma bölgelerinde biyolojik olarak parçalanabilir poşetler kullanılacak. Bu poşetlerin kullanımının yaygınlaştırılması için valiliklere yazı gönderildi.

Bakanlar Kurulu, ülke ve dünya ölçeğinde ekolojik öneme sahip çevre kirlenme ve bozulmalarına duyarlı alanların sayısını artırıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, doğal güzelliklerin gelecek nesillere ulaşmasını emniyet altına almak için, Bakanlar Kurulu'nca Özel Çevre Koruma Bölgeleri sayısının artırıldığı belirtildi. Petrol türevi olan polietilenden üretilen naylon poşetlerin ücretsiz ve kullanışlı olması nedeniyle çok fazla tüketildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Çöplerle beraber tabiata atılmaktadır. Bir naylon poşetin doğada tümüyle yok olması için yüzlerce yıl gerekmektedir. Naylon poşetlerin sadece yüzde 1'i geri dönüştürülmekte yüzde 99'u ise doğaya atılmaktadır." denildi.

Naylon poşetlerin doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yaydığı kaydedilerek, toprağa ve suya karışarak besin zincirini kirlettiğine vurgu yapıldı. Bu nedenlerden dolayı birçok ülkede kullanımı naylon poşetlerin yasaklandığı ifade edilerek, "Bu doğrultuda ülkemizde de oksijen ve ısı açısından uygun koşullar altında mikroorganizmaların aktiviteleriyle daha kolay parçalanabilen NCM ürünleri geliştirilmektedir." bilgisi verildi.

(CİHAN)
13 Ekim 2009, Salı

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
 
poşeti hazırlamak kolay da bakalım bunlar nereye gidicek insanlar içine ne koyucaklar bunlarla ilgili çalışmalar ne yazik ki ülkemizde çok yavaş gelişmekte.
 
yavaş yavaş da olsa bu tür gelişmeler umut ve ilham verici bizler için ;)
 
Üst