Çevreci çöp poşetleri zorunlu olacak!

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Katılım
25 Şub 2009
Mesajlar
1,130
Tepki puanı
837
Puanları
118
Konum
Antalya
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Şehir
Antalya
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Çevreci çöp poşetleri zorunlu olacak!

Özel çevre koruma bölgelerinde biyolojik olarak parçalanabilir poşetler kullanılacak. Bu poşetlerin kullanımının yaygınlaştırılması için valiliklere yazı gönderildi.

Bakanlar Kurulu, ülke ve dünya ölçeğinde ekolojik öneme sahip çevre kirlenme ve bozulmalarına duyarlı alanların sayısını artırıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, doğal güzelliklerin gelecek nesillere ulaşmasını emniyet altına almak için, Bakanlar Kurulu'nca Özel Çevre Koruma Bölgeleri sayısının artırıldığı belirtildi. Petrol türevi olan polietilenden üretilen naylon poşetlerin ücretsiz ve kullanışlı olması nedeniyle çok fazla tüketildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Çöplerle beraber tabiata atılmaktadır. Bir naylon poşetin doğada tümüyle yok olması için yüzlerce yıl gerekmektedir. Naylon poşetlerin sadece yüzde 1'i geri dönüştürülmekte yüzde 99'u ise doğaya atılmaktadır." denildi.

Naylon poşetlerin doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yaydığı kaydedilerek, toprağa ve suya karışarak besin zincirini kirlettiğine vurgu yapıldı. Bu nedenlerden dolayı birçok ülkede kullanımı naylon poşetlerin yasaklandığı ifade edilerek, "Bu doğrultuda ülkemizde de oksijen ve ısı açısından uygun koşullar altında mikroorganizmaların aktiviteleriyle daha kolay parçalanabilen NCM ürünleri geliştirilmektedir." bilgisi verildi.

(CİHAN)
13 Ekim 2009, Salı

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
 

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nis 2009
Mesajlar
466
Tepki puanı
59
Puanları
28
Yaş
36
Konum
Ataşehir, İstanbul
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
poşeti hazırlamak kolay da bakalım bunlar nereye gidicek insanlar içine ne koyucaklar bunlarla ilgili çalışmalar ne yazik ki ülkemizde çok yavaş gelişmekte.
 
Üst