Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevreci çöp poşetleri zorunlu olacak!

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Çevreci çöp poşetleri zorunlu olacak!

  Özel çevre koruma bölgelerinde biyolojik olarak parçalanabilir poşetler kullanılacak. Bu poşetlerin kullanımının yaygınlaştırılması için valiliklere yazı gönderildi.

  Bakanlar Kurulu, ülke ve dünya ölçeğinde ekolojik öneme sahip çevre kirlenme ve bozulmalarına duyarlı alanların sayısını artırıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, doğal güzelliklerin gelecek nesillere ulaşmasını emniyet altına almak için, Bakanlar Kurulu'nca Özel Çevre Koruma Bölgeleri sayısının artırıldığı belirtildi. Petrol türevi olan polietilenden üretilen naylon poşetlerin ücretsiz ve kullanışlı olması nedeniyle çok fazla tüketildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Çöplerle beraber tabiata atılmaktadır. Bir naylon poşetin doğada tümüyle yok olması için yüzlerce yıl gerekmektedir. Naylon poşetlerin sadece yüzde 1'i geri dönüştürülmekte yüzde 99'u ise doğaya atılmaktadır." denildi.

  Naylon poşetlerin doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yaydığı kaydedilerek, toprağa ve suya karışarak besin zincirini kirlettiğine vurgu yapıldı. Bu nedenlerden dolayı birçok ülkede kullanımı naylon poşetlerin yasaklandığı ifade edilerek, "Bu doğrultuda ülkemizde de oksijen ve ısı açısından uygun koşullar altında mikroorganizmaların aktiviteleriyle daha kolay parçalanabilen NCM ürünleri geliştirilmektedir." bilgisi verildi.

  (CİHAN)
  13 Ekim 2009, Salı

  [​IMG]
   
 2. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  poşeti hazırlamak kolay da bakalım bunlar nereye gidicek insanlar içine ne koyucaklar bunlarla ilgili çalışmalar ne yazik ki ülkemizde çok yavaş gelişmekte.
   
 3. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  yavaş yavaş da olsa bu tür gelişmeler umut ve ilham verici bizler için ;)
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları