• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çıkış suyunda askıda kalan bakteri

A

Anonim (0704)

merhaba.
arıtma tesisimizde ımhoff değeri 500. yakın zamanda gelen atıksu karakterizasyonunda değişiklik oldu ve daha kirli bir atık su gelmeye başladı. ımhoffa bakarken çökmeyen iğne uçlu bakteri gibi(emin değilim) şeyler gözlemledim. Ve çıkış suyumun koi değerinde de bu aralarda 2 3 kat artış bulunmakta. Şu an çamur çekimi yapmaktayım. ancak tam olarak nasıl bir yol izlemem gerekiyor. bilginizi rica ederim.

Not: imhoffu beklettiğimde çamur yükselmesi olmamakta.

İmhoff tek başına çok fazla bilgi vermez. Yakın zamanda daha kirli su geldiği için tesis kaldıramamış/yeni duruma adapte olmaya çalışıyor olabilir. Eskiden neydi şimdi ne giriş KOİ değeri?

Havalandırma havuzunda çözünmüş oksijeni ne durumda?

eskiden 350 mg/L. şimdi 550 mg/L. Endüstriyel bir arıtma olduğu için giriş suyu değerlerinde gün gün değişmeler meydana gelmektedir.

Havuzlardaki ç.o.= 4 mg/L. ancak sbr sistem. havalandırmayı kapatıp deşarj ettiğimizde ç.o. 1 lerin altına düşmekte.

Anonim (2b21)30-40-50 mg/L iken şu an limit 100 ü aşarak 160 170 leri görmektedir.
ph 7 seviyelerindeydi. phı 7,6 ya çıkarttım. sonrasında değerler bi miktar düştü. ancak düşmüş şekli de dediğim gibi 160 lar.
Çıkıştaki ç.o. e takılmamın nedeni bu zamana kadar hiç 1 in altın a düşmemiş olması ve 1in altına düşünce koi değerlerinin pik yapması.

ek kirlilik organik içerikli. sadece üretim artması nedeniyle koi arttı. tank hacmimiz 1500 x 3 adet. bakteriyi yeni üretmedim. ama çamur yaşını akr de hesaplayamadım henüz.

Besin dengesine bakmak için yeterli ekipmanım yok. besin dengesinin bozulması nedeniyle bu şekilde askıda kalma durumu olur mu?

Çamur hacim indeksine (SVI) baktınız mı? Değeriniz nedir? Büyük ihtimal çamurun floklaşması ve çökmesinde bir takım sorunlar var. Yani deşarj suyunuzdan kaçıyor buda KOİ nizi arttırıyor. İpliksi bakteriler bu duruma sebep olmuş olabilir.
Özellikle SVI 150 den büyükse.

Kubilay Dumandoğrudur kubilay bey. imhoffta flokları çok hafif karıştırdığımda hızlı bir dağılım ve uçuşma oluyor. svı kontrol edeceğim.

peki çıkış suyunda çamur kaçışı koi arttırıyor ama ç.o. e bir etkisi olur mu?
çok fazla mikroorganizma olunca ç.o. çabuk tükenir diye düşünüyorum. o nedenle çamur çekmeyi denedim bir havuzumda. sonuçlarda iyileşme gördüm.

bir de F/M oranı olarak denge bozlunca da bu şekilde çökelmede problem oluşabilir mi? (ve bunu nasıl hesaplarım)

F/M food / Mikro. yani BOİ x Debi / ( MLVS) kg cinsinden;

Çıkış suyunda kaçış varsa çözünmüş oksijene etki eder. Tabi bu ne kadar kaçış olduğu ile doğru orantılıdır.

Çamur çekmek bir yerde mantıklı ama sürekli yapmak iyi birşey değil.

SVI ya bakalım ona göre eğer sorun ipliksi ise oksijen i artırabiliriz. Yada bir takim bazı kimyasallar ilave edebiliriz.