• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücretine %355 zam

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sayın meslektaşlar,

Bugün üzülerek ÇMO Yönetim Kurulu tarafından 2023 yılı aidat ücretlerine ciddi bir zam yapıldığını öğrendik. Günümüz ekonomik koşullarında elbette ÇMO'nun da masrafları artmış ve ayakta kalmak için aidat artışı yapması gerekmektedir. Fakat yapılan %355'lik zam üyeleri ezmekten başka birşeye yardımcı olmayacaktır ve birçok meslektaşımın odadan daha da uzaklaşmasına neden olacaktır. Sadece ÇMO'nun harcamaları artmamış bu ekonomik krizde ev geçindirmesi gereken birçok meslektaşımında masrafları artmıştır. Mesleki hakların savunulmasında sonunculuğu kimseye kaptırmayan odamız maalesef konu aidat zamlarına gelince liderliği elde etmiştir.

ÇMO yönetim kurulunun açıklanan resmi enflasyonun çok çok üstünde yaptığı bu zammı biran önce düzeltmesini ve meslektaşlarını bu ekonomik krizde yormayacak aiday düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz.

CMO 2023 aidat duyuru.jpeg

Diğer odalar ile zam ve aidat karşılaştırması
aidat karşılaştırma.jpeg

CMNet Üyeleri Adına duyurumuzdur.

Aşağıya iki ilginç ve üzücü tabloyu paylaşmak istiyorum. İki tabloda TMMOB web sitesinden alınmadır.

ÇMO`nun 2022 yılı üye sayısı 16.092 ve 2023 yılı üye sayısı 13.041 yani 2023 yılında ciddi bir üye kaybı bulunmaktadır. 1 yıl içerisinde üye sayısı 3051 kişi azalmış. Hatta 2023 yılında yeni üyelikleri de dahil edersek sayı bundan daha fazla.

Bunu üye aidat artışına bağlamak istemiyorum ama bu kadar büyük kaybın aidatların ciddi arttırıldığı yıla denk gelmesi manidar geldi bana. Hepiniz biliyorsunuz ki meslek odamızdan çıkmak o kadar kolay değil. Tahmin ediyorum bu 3000 kişi zorunlu olmadığı halde sırf odaya destek olmak için üye kalan memur meslektaşlarımızdır.

Bu mesaj vasıtasıyla, forumdan yada toplantılarda açık açık uyarmamıza rağmen bizleri dinlemeyen ÇMO yönetim kurulunu mesleki örgütlenmeye verdiği ciddi zarardan dolayı tebrik ediyorum.

Bu arada TMMOB verileri doğru değilse yada ÇMO üyelerin ayrılış sebebinin istatistiklerini açıklamak isterse bu konu vesilesiyle kendilerine cevap hakkı doğmuştur ve gerekçeleri öğrenmeyi gerçekten şahsım adına isterim.

1706256203889.png
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

1706256516603.png
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Son düzenleme:
Önceki cevapları görüntüle…
Fatih ÖzcanFatih Bey selamlar, beni bilen bilir odayla ilgili en ağır eleştirileri (hatta bazen hakaret seviyesinde) forumumuz üzerinden ve bir cok baska platformdan yapan bir üyenizim. yıllardır oda üyeliğinden çıkmak için denemediğim yol kalmadı, ama çok sevdiğim bir hocamın yüksek ısrarları dolayısıyla Antalya ÇMO Yönetim Kurulu içerisinde yer aldım ve dün itibariyle de seçimi kazandık, yani artık resmen odanın bir temsilcisi, Antalya ÇMO Yönetim Kurulu üyesiyim. odadan en memnun olmayan kişilerden birisi olarak burada yazılan en ufak memnuniyetsizliği bile elimden geldiği kadar iletmeye gayret göstereceğimi bilmenizi isterim.

Odadan çıkış nasıl yaparız

Sonunda bitti. Farklı meslek istifa kabulüm yapıldı. Darısı diğer ayrılmak isteyenlerin başına.

zaim zenginÇevre mühendisliğini bıraktım. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığını bıraktım. Şuan sağlık personeli olarak çalışıyorum. Ne hapis derdi var, ne kasten adam öldürme sucu var ne çevre cezaları yüzünden firma sahipleri ile yüz göz olma var hepsinden kurtuldum. Kafam rahat iki enjeksiyon yapar bi serum takarım rahatıma bakarım. Lisans diplomam ile hak kazandığım hiç bir mesleğimi artık yapmıyorum.

16. Dönem Çalışma Raporu odanın web sitesine yüklenmiş. burada paylaşayım

Ekli dosyalar

• 2024-23-2-20-39-44-178047.pdf
    14.6 MB · Görüntüleme: 5
  • 2024-02-23.png
    2024-02-23.png
    55.7 KB · Görüntüleme: 9
TMMOB rakamlarıyla uyuşmadığını bende fark ettim. Daha dikkatli incelemedim ama istifa edenlerin rakamı hariç neden istifa edildiğine dair bir bilgi göremedim. Bunu çoğunluksuz seçimde delegeler sorarlar diye düşünüyorum. Sormaları da gerekir

Fatih ÖzcanMerhaba, 16. Dönemdeki (2022-2024 Yılları) mevcut yönetimi getiren İstanbul Yönetimi de eleştirdiler ve maalesef boşa giden 2 yıl ile insanların vakitlerini ve emeklerini çaldılar. Odayı siyasallaştırmak için tüm çabalarını gösterdiler ama oda siyaset üstü bir yer olduğunu bütün enerjinin çevre mühendislerinin hakları için çaba sarf etmek gerektiği Ankara Odasında yapılan ve kazanılan haklar kendilerine belirtildi. Mevcut yönetimin İBRAsı hususunda karara şerh koşuldu ve mali yapılan bütün harcamalar kontrol edilecek ve bir yanlış varsa gerekli merciilere aktarılacaktır. Şerh koşanlardan biriside benim ve işin takibi yapılacaktır. Mevcut yönetimin iyi veya kötü yaptığı herşey odaya verdiği her yarar, zarar araştırılacak ve açıklamaları yapılacaktır. Bazı kişilerin konfor alanlarını bozmak istediğimiz için değişim istedik. Değişim sancılı bir olaydır ama sonunda güzel şeyler olur. Bir şeylerin değişebileceğinin ilk kıvılcımı atıldı bundan sonrası meslek için her alanda çabalamak. Her yerde de söylediğimiz gibi Yaşasın Odamız Yaşasın Çevre Mühendisleri.