• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücretine %355 zam

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sayın meslektaşlar,

Bugün üzülerek ÇMO Yönetim Kurulu tarafından 2023 yılı aidat ücretlerine ciddi bir zam yapıldığını öğrendik. Günümüz ekonomik koşullarında elbette ÇMO'nun da masrafları artmış ve ayakta kalmak için aidat artışı yapması gerekmektedir. Fakat yapılan %355'lik zam üyeleri ezmekten başka birşeye yardımcı olmayacaktır ve birçok meslektaşımın odadan daha da uzaklaşmasına neden olacaktır. Sadece ÇMO'nun harcamaları artmamış bu ekonomik krizde ev geçindirmesi gereken birçok meslektaşımında masrafları artmıştır. Mesleki hakların savunulmasında sonunculuğu kimseye kaptırmayan odamız maalesef konu aidat zamlarına gelince liderliği elde etmiştir.

ÇMO yönetim kurulunun açıklanan resmi enflasyonun çok çok üstünde yaptığı bu zammı biran önce düzeltmesini ve meslektaşlarını bu ekonomik krizde yormayacak aiday düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz.

CMO 2023 aidat duyuru.jpeg

Diğer odalar ile zam ve aidat karşılaştırması
aidat karşılaştırma.jpeg

CMNet Üyeleri Adına duyurumuzdur.

Sayın Meslektaşlar,

Bir müddet önce ÇMO Yönetim Kurulu ile üye aidat artışlarının ve bir dizi diğer konuların istişaresi için bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda son fahiş artışın geri alınmayacağına dair net söylemlerden sonra avukatlarımız ile görüşmelerimize başladık. Az önce avukatlarımız ile yaptığımız toplantıdan sonra belirlediğimiz bir dizi usulsüzlük ile ilgili odayı İdari Mahkemede dava etmeye karar verdik.

Bilgilerinize sunarız...

Önceki cevapları görüntüle…
Fatih ÖzcanBu konuda bizim yapabileceğimiz nirşey varmıdır. Ben en çok hiç bir bilgi verilmeden uygulamaya geçilerek borcu olan bizlerin mağdur edilmesin dolayı kızgınım. Yaparsın artısı ama yapmadan önce nasıl ödemeler yapılmassa icraya vereceğim diye mail sms atabiliyorsa zamda da atılabilirdi.

bu da cimerden bana gelen son cevap... hep ayni sekil. ama odalarin tanimi bölümü kullanilarak bir dava acilabilir, çünkü kesinlikle tanima uygun hareket etmiyor bizim oda...

Ekli dosyalar

• 2300225340.pdf
    55.2 KB · Görüntüleme: 60
Odadan ait borcunu ödemezsem icraya verileceğine dair bir mail geldi. İşsiz olduğum aylara ait dilekçeyi daha öncede atmama rağmen bana attıkları borç tablosu linkinde muaf yerine borçlu yazıyor. Onlarda 2023 aidat ücreti üzerinden yazılmış. Kendilerine mail attım 20.06.2023 de alınan karar gereği Aralık ayında dilekçe verilmeliymis bir haftadır İstanbul cmo yu arıyorum ama telefonumu açan olmadı. Tekrar bir değişiklik mi oldu bilginiz varmı.

Yakınından dahi geçmedim bu odanın, şimdi konuşulanlara bakınca doğru kararmış.

Mertcan ÖzcanMesleğe ilk başladığım zaman ÇED yapıyorduk imza atanlar için zorunlu tutulmuştu üyelik belgesi böyle olacağını bilsem tabiki üye olmazdım 2019 borcum bile 2023 yılı üzerinden borçlandırıldı cimer'e bende şikayet edeceğim ama edenlerde bir sonuç alamamış sanırım. Çalıştığım danışmanlık firmalarında üye olan neredeyse yok denecek kadar azdı. Mesleki gelişim, doğanín korunması adına çalışma, iş bulma ben bir fayda göremedim belki gören vardır.

herkese merhaba biliyorsunuz ki aidat borçlarını ödemediğimiz için çoğu kişiye mesaj gitti ayın 28 sine kadar ödemediğimiz takdirde hukuki süreç başlayacak şeklinde bu durumda ne yapalım bize bir yol gösterebilir misiniz ? bu fahiş yükselmeden dolayı hukuki sürecin başladığını da biliyoruz bizler bu durumda ne yapmalıyız bilgisi olan var mıdır?

Bana da ayın 21 i olarak geldi ve mecburen ödemek zorunda kaldım normalde 15 ocakta geçmiş dönem borçlarımı ödemiştim ama 15 gün geç yatırıldı diye ödemiş olduğum 1400 tl yi bir kısmına sayarak 6200 tl daha borçlu çıktım. Üstelik sadece 7 günlük sigortamın yattığı ay bile tam olarak sayıldı ve ödenmesi zorunlu dendi yani bir günlük bile sigortalı olsanız o ayın aidatını ödemek zorundasınız deniyor. 2024 ü düşünmek bile istemiyorum aidat ne olacak.

Oda borçlarınız var ise, bunu hukuki boyuta taşımadan çözmek istiyorsanız, bir kredi kartınız üzerinden 12 aya kadar taksite bölme imkanınız mevcuttur.. Hukuki sürece girerse takside bölünemiyor bildiğim kadarıyla

5 yıldan daha geriye dönük borçlar sizden istenmeyecektir, istenirse itiraz edebilirsiniz

Ancak geriye dönük yıllık borçlar 2023 fiyatı ile değerlendirilerek ödemenizi isteyeceklerdir..

Şurada yazılanları gördükçe iyi ki zamanında ayrılmışım diyorum. Allah odaya üye olanların yardımcısı olsun.

Anonim (616b)Zaten kalite yönetim sistem sorumlusu olarak geçiyordum sigortada, yani çevre mühendisliği yapmıyordum. İstedikleri 4-5 evrak vardı, hepsini ilettim ve hemen kabul ettiler ve ayrıldım. Çok kolay oldu benimki. Şimdi burada bazı arkadaşların ayrılmalarının zor olduğunu görünce, odanın art niyetli bir çalışması olduğunu düşünüyorum bu konuda (Malum fiyatlar da yükselince oda istifaları zorlaştırıyor).

Mesleğe başlayalı daha 6 ay olmuş bir çevre mühendisi olarak burada yazılanları gördükçe hem üzülüyorum hem de öfkeleniyorum. Odaya kayıt olmadım ve bu saatten sonra asla da olmayı düşünmüyorum. Meslekte aktif çalışan çevremden hep odaya kayıt olma hiçbir faydası yok gibi söylemler duyuyordum ve görüyorum ki çoğunuz da aynı fikirdesiniz. Çok genç bir mühendis olarak bu şekilde düşündüren meslek odasını kınıyorum.

Yaptığı / yapacağı etkinliklerle meslektaşlarının odaya üye olmasını teşvik etmek yerine çevre mühendislerini kendi meslek örgütünden soğutan, uzaklaştıran bir oda var maalesef. Üye sayısını artırıp makul bir üyelik aidatıyla giderlerini karşılamak varken aidatı artırmak en iyimser tabirle iş bilmez bakkal davranışıdır.
İyi niyetli yöneticileri ve oda emekçilerini tenzih ederek söylüyorum; koskoca meslek örgütü, ticari zekadan yoksun ve batmaya muhtaç bir bakkal gibi yönetiliyor.
Umarım buraları okuyorlardır.
Basit bir matematiksel ifade ile, odanın ekonomik olarak ayakta kalabilmesi için gerekli olan yıllık paraya Z diyelim. Oda üye sayısı X, 2022 aidatı Y ve X*Y= (Z-A) tl olsun.
Diğer değişkenleri hesaba katmazsak, varsayımsal olarak A tl bir ek gelire ihtiyaç var.
Bunun için;

1) iş hayatında geçerliliği olan eğitimler düzenlenebilir. (Denkleme başka bir girdi katmak)
2) üye sayısı artırılabilir. (X'i artırmak)

İlk madde doğrultusunda çalışınca ikinci madde doğal olarak gerçekleşiyor.
Mantıklı olan (üzerinde 5 dakika düşündüm) bunları yapmakken aidatı artırıp sonuca ulaşma çabası, kusura bakacak olan varsa kusura baksın, odaya ve meslektaşlara ihanettir.