• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Genel Üye Toplantısı Yapıldı

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Arkadaşlar merhabalar,

Bugün ÇMO istanbul şubesinde Genel üye toplantısı yapıldı. Bende katılma fırsatı buldum.
Nacizane görüşlerimi paylaşcağım fakat bundan önce bu toplantıda yaklaşık 14 kişi olması beni üzdü.

Toplantıda ÇMO faaliyetleri ile ilgili sunum yapılacaktı fakat sohbet ortamının oluşması sayesinde sunum yapılamadı.
Benim dile getirdiğim genel sorun Oda-Üye arasındaki iletişim problemiydi. Bu problem olduğu sürecede odayla sorunlar
çözülemeyecek gibi gözüküyor. Sizlerden edindiğim izlenimlere dayanarak oda maillernin siyasi oluşundan, odanın ilgisizliğine
kadar konuşma fırsatı bulduk. tarışma açısından güzel bir toplantı zaman açısından verimsiz toplantı oldu bence.

Odanın siyasi oluşu konusunda odadakilerin görüşleri şu şekildedir. Bizler bir sivil toplum örgütüyüz yapılanlar siyasiler tarafından yapıldığı için
bizlerde savunmamızda yada itirazlarımızda siyasi mesajlar var izlenimi doğuyor fakat biz bunu siyaset olsun diye yapmıyoruz. Fakat bu durumun üyeler yada meslektaşlar açısından yanlış anlaşıldığının en azından üslubun değiştirilmesi gerektiğini söyledim.

Oda bizimle ilgilenmiyor izlenimini ilettiğimde de üyelerden bize dönüş olmazsa bir herşeyi bilemeyiz cevabı geldi. Haklılık payları vardı belkide. Ne kadar odayla iletişime geçiliyor kesin bir bilgim yoktu.

Toplantıya katılmak isteyipte katılma fırsatı bulamayan birçok arkadaşımda olmuştur eminim. Sizlerden ricam bu mesajın devamında daha önce Serdar Bey 'inde istediği bir hususu paylaşmanız. Meslek hayatınızda ne gibi sorunlarlar karşılaşıyorsunuz? Oda bu sorunlara nasıl bir çözüm yolu bulabilir? Bunlara ek olarakta özellikle odadan şikayet eden arkadaşlar neden şikayetçiler şuan nasıl bir durum sergileniyor ve nasıl olmalı?

Genel izlenime bakarak söylüyorum arkadaşlar Oda bize sahip çıkmıyor diye bizde odaya sahip çıkmamazlık yapmamalıyız. Unutmayın ki odanın gücü bizlerden geliyor. Herkes kendi işine bakarsa hiçbir konuda şikayet etme hakkını kendinde bulamaz. Herkesin yorumlarını bekliyorum.

İyi geceler.
 
Müsadenizle ilk ben başlayayım. Mesleğimizde ki en büyük sıkıntı bence şudur. Tanınmıyoruz! Bunun anlamı şudur, idareler, belediyeler, firmalar hatta azımsanmayacak bir çoğunluktada meslektaşlarımız iş kapsamımızı (nelerle ilgilendiğimizi) bilmiyor. Bu da mesleğimizde istihdam sorunu yaratıyor. Arıtma tesislerinde kimyacıların, altyapı ve AAT inşaatlarında inşaatçıların aranmasının ihale dökümanlarına giremememizin yegane sebebi bence budur. Bizler neler yaptıklarımızı herkese anlatmadığımız sürece bu mail grubunda daha çok ihale tartışırız, iş bulamıyoruz deriz, düşük ücretlere razı oluruz. Odayla ilgili görüşlerime gelince Oda gözle görülebilir bir değişime başladı. Fakat bugün ki toplantıda da ilettiğim gibi iletişim problemi bence ciddi boyutlarda. Odanın üyeleriyle barışmasının tek yolu sağlam iletişim ağı kurmasından geçmektedir. Bizler sıkıntılarımızı rahatlıkla anlatmalı ve birşeyler yapıldığını görmeliyiz.
 
bilgileriniz için teşekürler.. benide üzdü dogrusu katılımın bu kadar az olmasıı.. herkesi örgütleyip bu sorunların üzerine gitmemiz gerekli diye düşünüyorum ..
 
Evet arkadaşlar geldik yine kru fasülyenin faydalarına diyecem ama odamızın onunkadarda faydası yok anti parantez belirtmek istiyorum.Fatih hocam 14 kişiydik çok üzüldüm demişsin bence boşuna kendini üzüyorsun.Öncelikle şunu söylemek gerek odamız bizden çok büyük antipati topladı bilmem bunu farındamı.Ve bu antipatiyi demorilize etmeden bizden destek istemesi veya herhangi bir toplantılarına katılmamızı istemeleri çok ama çok saçma.Umarım beni burdan duyuyorlardır.Şimdi siz o militanlık düşüncesende olan arkadaşlarımız nekadarlık bir kısmımızı oluşturduğunu anladını %0.0.... gibi.Şimdi bu noktadan sonra oda eğer bizim işimize yarıyıcak gerçekten topluma faydalı olucağımız bir yol göstermeleri gerek ve bunun bizim işimize yarıyacağını kanıtlamaları gerek.Şimdi derimki bunun mümkünatı için uzun yıllardır yakınığımız konu olan tanınmıyor oluşumuz konusuna bir çözüm üretilmeli ki şimdiye kadar hiç bir şey yapılmadı yapıldığı idda edilmesin .Bunu olabilmesi için hepimiz çok iyi biliyoruzki hükümetten destek alınması gerektiğidir.Ama oda yok hükümet şunu yaptı şunu bozdu şunu sattı; diyeceğim şu bizmi bilmiyoruz yoksa kamu yönetimi veta iktisat-işletmemi okuduk.Bakın orda yapılan her toplantı sosyal hareketlerde bir nebzede olsa bizim ödediğimiz aydatların olduğunu inkar edemezsiniz tabi hemen cevap şuuu doğru düzgün ödeyen yokkki..Şimdi arakadaşım sen bir işe yaramazsan bunu kanıtlamazsan kimse sana yatırım yapmaz piyasanın altın kuralı.Konuşuck çok ama çok şey var ama öncelikle ben bunların savunmasını almayı bekliycek tabi varsa bir savunması.YAda ileriye dönük bir plan...ki zannetmiyorumya hiçç.Şimdilik sonz sözüm şuu 50 kişilik kurultayla seçilip başkan olmak balşarı değildir tam aksine büyük bir yükümlülüktür...
 
Öncelikle Fatih Bey size kurultay a katılıp izlenimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Aslında kendim sitede aktifim fakat izleyici olarak, ilk defa yazı yazıyorum.

Sanırım Bekir Bey tüm ÇEVRE MÜHENDİSLERİ nin ortak sorunlarına parmak bastı. Artık insanlar gerçekten eylem bekliyorlar ama odamızın yaptığı türden ((EYLEM)) değil. Sadece eğitim düzenleyerek, iş ilanlarını forwardlayarak değil biz çevre mühendislerinin sesi olan Çevre Mühendisleri Odası na yakışır şekilde.


Benim bir gözlemim daha olacak, öğrenci yapısı da vahim durumda sanki, militarist eylemlerine bir kılıf olması için odayı ve bizi kullanıyorlar gibi geliyor bana..

:eek:
 
Daha da aktif olacağımdan şüpheniz olmasın fatih bey. Oda yapıyor yada yapmıyor gördüğünüz gibi karşıt bir görüş var ve mutlaka çözüm bulunması gereken bir görüş. Emin olun bu görüş azınlık sınırlarınıda geçiyor. Biz öyle değiliz denip kulak tıkanırsa bu duruma hiç bir zaman odamız ilerleyemez.
 
Üst