ÇMO Genel Üye Toplantısı Yapıldı

Dinamik Karbon'

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,002
Tepki puanı
5,413
Puanları
338
Konum
Tayland
Şehir
İstanbul
Firma
Saipem
Arkadaşlar merhabalar,

Bugün ÇMO istanbul şubesinde Genel üye toplantısı yapıldı. Bende katılma fırsatı buldum.
Nacizane görüşlerimi paylaşcağım fakat bundan önce bu toplantıda yaklaşık 14 kişi olması beni üzdü.

Toplantıda ÇMO faaliyetleri ile ilgili sunum yapılacaktı fakat sohbet ortamının oluşması sayesinde sunum yapılamadı.
Benim dile getirdiğim genel sorun Oda-Üye arasındaki iletişim problemiydi. Bu problem olduğu sürecede odayla sorunlar
çözülemeyecek gibi gözüküyor. Sizlerden edindiğim izlenimlere dayanarak oda maillernin siyasi oluşundan, odanın ilgisizliğine
kadar konuşma fırsatı bulduk. tarışma açısından güzel bir toplantı zaman açısından verimsiz toplantı oldu bence.

Odanın siyasi oluşu konusunda odadakilerin görüşleri şu şekildedir. Bizler bir sivil toplum örgütüyüz yapılanlar siyasiler tarafından yapıldığı için
bizlerde savunmamızda yada itirazlarımızda siyasi mesajlar var izlenimi doğuyor fakat biz bunu siyaset olsun diye yapmıyoruz. Fakat bu durumun üyeler yada meslektaşlar açısından yanlış anlaşıldığının en azından üslubun değiştirilmesi gerektiğini söyledim.

Oda bizimle ilgilenmiyor izlenimini ilettiğimde de üyelerden bize dönüş olmazsa bir herşeyi bilemeyiz cevabı geldi. Haklılık payları vardı belkide. Ne kadar odayla iletişime geçiliyor kesin bir bilgim yoktu.

Toplantıya katılmak isteyipte katılma fırsatı bulamayan birçok arkadaşımda olmuştur eminim. Sizlerden ricam bu mesajın devamında daha önce Serdar Bey 'inde istediği bir hususu paylaşmanız. Meslek hayatınızda ne gibi sorunlarlar karşılaşıyorsunuz? Oda bu sorunlara nasıl bir çözüm yolu bulabilir? Bunlara ek olarakta özellikle odadan şikayet eden arkadaşlar neden şikayetçiler şuan nasıl bir durum sergileniyor ve nasıl olmalı?

Genel izlenime bakarak söylüyorum arkadaşlar Oda bize sahip çıkmıyor diye bizde odaya sahip çıkmamazlık yapmamalıyız. Unutmayın ki odanın gücü bizlerden geliyor. Herkes kendi işine bakarsa hiçbir konuda şikayet etme hakkını kendinde bulamaz. Herkesin yorumlarını bekliyorum.

İyi geceler.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,002
Tepki puanı
5,413
Puanları
338
Konum
Tayland
Şehir
İstanbul
Firma
Saipem
Müsadenizle ilk ben başlayayım. Mesleğimizde ki en büyük sıkıntı bence şudur. Tanınmıyoruz! Bunun anlamı şudur, idareler, belediyeler, firmalar hatta azımsanmayacak bir çoğunluktada meslektaşlarımız iş kapsamımızı (nelerle ilgilendiğimizi) bilmiyor. Bu da mesleğimizde istihdam sorunu yaratıyor. Arıtma tesislerinde kimyacıların, altyapı ve AAT inşaatlarında inşaatçıların aranmasının ihale dökümanlarına giremememizin yegane sebebi bence budur. Bizler neler yaptıklarımızı herkese anlatmadığımız sürece bu mail grubunda daha çok ihale tartışırız, iş bulamıyoruz deriz, düşük ücretlere razı oluruz. Odayla ilgili görüşlerime gelince Oda gözle görülebilir bir değişime başladı. Fakat bugün ki toplantıda da ilettiğim gibi iletişim problemi bence ciddi boyutlarda. Odanın üyeleriyle barışmasının tek yolu sağlam iletişim ağı kurmasından geçmektedir. Bizler sıkıntılarımızı rahatlıkla anlatmalı ve birşeyler yapıldığını görmeliyiz.
 

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Katılım
25 Şub 2009
Mesajlar
1,130
Tepki puanı
833
Puanları
118
Konum
Antalya
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
bilgileriniz için teşekürler.. benide üzdü dogrusu katılımın bu kadar az olmasıı.. herkesi örgütleyip bu sorunların üzerine gitmemiz gerekli diye düşünüyorum ..
 
A

avci-muhendislik

Evet arkadaşlar geldik yine kru fasülyenin faydalarına diyecem ama odamızın onunkadarda faydası yok anti parantez belirtmek istiyorum.Fatih hocam 14 kişiydik çok üzüldüm demişsin bence boşuna kendini üzüyorsun.Öncelikle şunu söylemek gerek odamız bizden çok büyük antipati topladı bilmem bunu farındamı.Ve bu antipatiyi demorilize etmeden bizden destek istemesi veya herhangi bir toplantılarına katılmamızı istemeleri çok ama çok saçma.Umarım beni burdan duyuyorlardır.Şimdi siz o militanlık düşüncesende olan arkadaşlarımız nekadarlık bir kısmımızı oluşturduğunu anladını %0.0.... gibi.Şimdi bu noktadan sonra oda eğer bizim işimize yarıyıcak gerçekten topluma faydalı olucağımız bir yol göstermeleri gerek ve bunun bizim işimize yarıyacağını kanıtlamaları gerek.Şimdi derimki bunun mümkünatı için uzun yıllardır yakınığımız konu olan tanınmıyor oluşumuz konusuna bir çözüm üretilmeli ki şimdiye kadar hiç bir şey yapılmadı yapıldığı idda edilmesin .Bunu olabilmesi için hepimiz çok iyi biliyoruzki hükümetten destek alınması gerektiğidir.Ama oda yok hükümet şunu yaptı şunu bozdu şunu sattı; diyeceğim şu bizmi bilmiyoruz yoksa kamu yönetimi veta iktisat-işletmemi okuduk.Bakın orda yapılan her toplantı sosyal hareketlerde bir nebzede olsa bizim ödediğimiz aydatların olduğunu inkar edemezsiniz tabi hemen cevap şuuu doğru düzgün ödeyen yokkki..Şimdi arakadaşım sen bir işe yaramazsan bunu kanıtlamazsan kimse sana yatırım yapmaz piyasanın altın kuralı.Konuşuck çok ama çok şey var ama öncelikle ben bunların savunmasını almayı bekliycek tabi varsa bir savunması.YAda ileriye dönük bir plan...ki zannetmiyorumya hiçç.Şimdilik sonz sözüm şuu 50 kişilik kurultayla seçilip başkan olmak balşarı değildir tam aksine büyük bir yükümlülüktür...
 

FatihYılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Şub 2009
Mesajlar
85
Tepki puanı
13
Puanları
8
Konum
Merkez, Siirt
Firma
Çevre
Öncelikle Fatih Bey size kurultay a katılıp izlenimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Aslında kendim sitede aktifim fakat izleyici olarak, ilk defa yazı yazıyorum.

Sanırım Bekir Bey tüm ÇEVRE MÜHENDİSLERİ nin ortak sorunlarına parmak bastı. Artık insanlar gerçekten eylem bekliyorlar ama odamızın yaptığı türden ((EYLEM)) değil. Sadece eğitim düzenleyerek, iş ilanlarını forwardlayarak değil biz çevre mühendislerinin sesi olan Çevre Mühendisleri Odası na yakışır şekilde.


Benim bir gözlemim daha olacak, öğrenci yapısı da vahim durumda sanki, militarist eylemlerine bir kılıf olması için odayı ve bizi kullanıyorlar gibi geliyor bana..

:eek:
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,002
Tepki puanı
5,413
Puanları
338
Konum
Tayland
Şehir
İstanbul
Firma
Saipem
Daha da aktif olacağımdan şüpheniz olmasın fatih bey. Oda yapıyor yada yapmıyor gördüğünüz gibi karşıt bir görüş var ve mutlaka çözüm bulunması gereken bir görüş. Emin olun bu görüş azınlık sınırlarınıda geçiyor. Biz öyle değiliz denip kulak tıkanırsa bu duruma hiç bir zaman odamız ilerleyemez.
 
Üst