• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çmo kayıt iptali

Murat H. Ünsal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
xxx
upload_2017-10-12_15-34-55.png

merhaba ben odadan kaydimin iptalini nasil yapacagimi sordum kendileri bunu yazdılar. zaten çalışmıyorum. bu borcu odemekte bile zorlanacagim fakat bu oda ile ilişkimi kesmek istiyorum. dilekce ornegi ve ya daha once kaydini sildirmiş olan var mi? Ayrıca belgelemek derken bunu ne ile belgeyecegim.

ben de kısa keseyim. Çevre görevlisi diye bir zavazingo var ve çevre mühendisine diretiliyorsa oda bir işe yaramıyor demektir. kimse kimseye darılmasın gücenmesin. odalar ne için var bunu kendilerine bir sormaları gerekir.

Odanın kötülendiği yani kimsenin odayı kötülediği falan yok. Eleştirmekle kötülemek aynı şey değil. Bırakın da kim eleştiriyorsa eleştirsin. Sene 2017 oldu ve odanın resmî internet sitesi hiç değişmedi mesela. Buraya haber çekelim diyoruz ama oradan buraya veri bile çekemiyoruz çünkü oranın sistemi çalışmıyor. Koskoca Çevre mühendislerini temsil eden ve bu mesleğin başını çeken ÇMO'ya böyle M.Ö. 100 yılından kalmaymış gibi bir internet sitesi yakışmıyor. Ayrıca, sitenin İngilizce sürümü de vasat maalesef. Neyse bu da benden bir eleştiri olsun.

@ademna

Bu konuda oda daha ne yapsın meslektaşım? Çevre görevlisi değil Çevre mühendisi kampanyasını oda başlattı. Çevre şehircilik bakanımızla her biraraya gelindiğinde konuşmaların temelini bu konu kapsıyor.

Yine meclise değil odaya yöneltilen bir eleştiri.

bence de ÇMO ya yardımcı olunmalı tüm aktivitilerine katılım sağlanmalı. aidat konusuna gelince de çalışmayandan alınmamalı zengin meslektaşlarımızın bağış yaparak odayı büyütmemiz gerekir. fakat odayı bir grup sahiplenirse diğer grupları soğutabilir. kimseyi soğutmadan tarafsızca yaklaşıp mesleğimizi sahip çıkmalıyız. 3-4 yıl önce baya yoğun bahsedilen bir odaydı fakat şu an esammesi okunmuyor.

şu an çalışmıyor demiyorum ama genel konjektür olarak hükümet odaları eziyor, odalarda tabiri caizse hayatta kalmak için çoğu yerde de odalar üç maymunu oynuyor.

geçmişte odalar aşırı sol ağırlıklıydı bununda yapılanmaya etkisi çok büyük.

vesselam bu hükümetin tutumu değişmedikçe odalar anlamsız kuruluşlar olarak hayatına devam edecektir.

Sevgili odamızla ilgili bende ufak bir paylaşımda bulunacağım...
3 yıl önce (2 sene Yüksek lisans dönemi) mezun olmuş biri olarak kaydım yoktu. YTK eğitimine katılmam için oda sicil belgesi istendi ve geçmişe dönük borçlarla karşılaştım. Yüksek lisans yaptığım dönemi borçlandırmayacaklardı fakat TÜBİTAK bursum nedeniyle o dönemin parasını da aldılar. Para mevzusunu geçtim.

Trakya Bölge Temsilciğinde kendime muhatap bulamadım. Parayı yatırmama rağmen üye olamadım. Evraklarım bana geri döndü. Yaklaşık 1 ay üye olmak için uğraştım. Sayelerinde YTK eğitimine hala katılamadım. İşverenim nasıl bir odanız var dediğinde söyleyecek hiç bir cevabım yoktu.

İyi ki odamız var !!

Merhaba,
Bu yıl için belirlenen oda ücreti 168TL doğru mu?
Bir de TMMOB ye bağlı odaların aylık ücretleri sabit değil mi? Örneğin mak. müh. odası ile bizim odamızın aylık ücretleri farklı olabilir mi?

@cgdm

Evet oda için belirlenen ücretimiz doğru. 2 yıldır 144 TL ödüyorduk, bu yıl zamlandı. TMMOB'un diğer odaları hakkında bir fikrim yok ancak her yıl sabit bir ücretleri olduğunu sanmıyorum. Diğer odalar ile bizim oda yıllık ücretleri farklı olabilir.

Kısa bir araştırma sonucu şu verileri elde ettim:

Makina Mühendisleri Odası (2017): 12,5x12= 150 TL
İnşaat Mühendisleri Odası: 216 TL
Kimya Mühendisleri Odası (2017): 12x12= 144 TL
Gıda Mühendisleri Odası: 144 TL

Gibi her odanın farklı bir ücreti var.

@Baran Ulutaş
teşekkür ederim Baran Bey, makine müh. odasının bu yılki ücreti 150 tl olduğunu duyunca şaşırmıştım. Aynı sanıyordum, vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Bende birşey sormak istiyorum.Diyelim ki ben 10 yıllık çevre mühendisiyim bugüne kadar hiç odaya üye olma zorunluluğum olmadı.Şimdi bir sebepten dolayı üye olma zorunluluğu geldi diyelim. 10 sene boyunca bana bir faydası olmadığı halde geriye dönük 1680 TL borcum olmuş oluyor doğru mudur ?

@Gökhan B.
Doğrudur. Mezun olduğunuz tarihten itibaren geçmişe dönük ücretler alınarak üye oluyorsunuz. Ben askerlik döneminde ödeme yapmamıştım sadece. Benim de merak ettiğim konu Çevre Mühendisi olarak çalışmadığımız başka bir iş yaptığımız dönemi SGK dökümü ile kanıtlayıp o dönem için aidat bedelini ödememe durumumuz var mı?

@Gökhan B.

@Okan Türe

Bu konuyu araştırmıştım, tam detayları hatırlamıyorum. Hatırladığım kadarını yazıyorum:

Eğer odaya daha önce üye olmadıysanız, 10 yıldır üniversiteden lisans mezunuysanız; geçen sene alınan kararlara göre bu 10 yıl içinde çalışmadığınız zamanların veya askerde olduğunuz dönemlerin aidatları ödenmiyor. Yüksek Lisans ve Doktora yaptıysanız bu dönemleri yarı fiyatı olarak hesaplıyorlar. Geriye kalan tüm dönemler ise bugünkü fiyatın aylık olarak (14xay) üzerinden değerlendiriliyor.

@Gökhan B.

Sizinle aynı fikirde değilim. Odanın ihtiyaç olunca üye olup ihtiyaç olmayınca istifa edilen bir yer olduğunu düşünmüyorum. Oda bir kamu hizmetidir. Mesleğimiz ve meslektaşlarımız için varlar.

Mezun olduğum günden beri üyeyim. Lisansımın 2.sınıfından itibarende öğrenci üyeliğim vardı.

@Baran Ulutaş

Farklı şeylerden bahsediyoruz üye olduktan sonra ödenen ücretler kabul ama geçmişe dönük bana bir faydası olmamış 10 yıl boyunca. Sonrası için ödenir ama geçmişe dönük ödeme yapılması mantıksız geldi bana neyse tartışmaya açık ve uzun sürede çözülemeyecek bir konu.