• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Çocukları "Pil" Zehirliyor

Can Avşar

Genel Yönetici
Kayıt
25 Şubat 2009
Mesajlar
1.130
Beğeniler
817
Şehir
Antalya
#1
Eki Görüntüle 11667

Çin'de iki pil fabrikası 24 çocuğu zehirlediği gerekçesiyle kapatıldı.
Çin'de iki batarya fabrikası yüzünden 24 çocuğun zehirlendiği ortaya çıktı.Çin'in Huaining bölgesinde 200 çocuktan kan örnekleri alındı. Çocukların hepsinde yüksek oranda kurşun bulundu.
Kimisi 9 aylık kimisi ise 16 yaşında. Toplam 24 çocuk batarya fabrikası nedeniyle zehirlenip hastanelik oldu.
Bu durumun ortaya çıkmasının ardından resmi yetkililer fabrikaları kapattı. Kanunlara göre fabrikaların insanların oturdukları bölgelere en az 500 metre mesafede olmaları gerekiyor. Ancak sözkonusu iki fabrika bu kurala uymuyor.
Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'dan verilen haberlerde çocukların nasıl zehirlendikleri belirtilmemiş. Haber ajansının haberinde Huang Dazhai adlı babanın şu sözlerine yer verilmiş: "Oğlum çok huysuz, çok sıkıntısı var. Daha beş yaşında ve kanında 330.0 mikrogram kurşun bulundu." Bir çocuğun beyin gelişimini engellemek için kanında 100 mikrogram kurşunun olması yeterli.
Guardian'a göre ise Çin dünyanın en büyük "kurşun" üreticisi ve tüketicisi. Elektrikli bisiklet ve arabaların arttığı ülkede "kurşun zehirlenmelerinin" sayısı ise artıyor.