• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çöpten gelen servet

Yasin Aslan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Aralık 2008
Atıkların geri dönüşüm çalışmalarından 5 yılda 384 milyon TL gelir elde edildi. Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfi Akça, Türkiye'nin atık yönetim stratejisinin en önemli ilkelerinden birisinin, ''atıkların geri kazanılması'' olduğunu söyledi. Başta Çevre Kanunu olmak üzere çevre mevzuatını oluşturan bütün hukuki düzenlemelerde atıkların tekrar kullanılmasının, materyal ve enerji olarak geri kazanılmasının öncelikli yönetim prensiplerinden biri olarak ele alındığına dikkati çeken Akça, ''Geri kazanım faaliyetleri teşvik edilmiş, geri kazanım tesislerinin teknik ve idari yeterliliklerinin artırılması amacıyla kriterler oluşturulmuş ve bu kriterleri sağlayan tesisler lisanslandırılarak hem ekonomiye hem de çevreye katkıda bulunmaları sağlanmıştır'' diye konuştu.

Akça, bu çalışmalar sonucunda Nisan ayı itibarıyla çeşitli atıkların geri kazanımını yapan toplam 334 tesise bakanlık tarafından çalışma lisansı verildiğini ifade etti. Geri kazanım çalışmaları sayesinde 5 yıllık sürede 384 milyon TL gelir elde edildiğini bildiren Akça, lisanslı tesislerde 2 bin 723 kişinin istihdam edildiğini kaydetti.

TEHLİKELİ ATIKLAR
Sanayiden kaynaklanan tehlikeli atıklar düzenli olarak 2005 yılından bu yana toplanıyor ve geri dönüşüm çalışmaları içerisinde değerlendiriliyor. Tehlikeli atıkların geri kazanımı amacıyla toplam kapasitesi yıllık 575 bin 514 ton olan 131 tesise lisans verildi. Bu tesislerde bin 100 kişi istihdam edilirken, geçen yıl geri kazanılan tehlikeli atık miktarı da 212 bin tona ulaştı. Bakanlıkça ayrıca, çimento fabrikaları başta olmak üzere, bazı tesislerde ek yakıt olarak tehlikeli atık türlerinin geri dönüşümüne ilişkin yıllık kapasitesi 679 bin 344 ton olan 35 tesise çalışma lisansı verildi. Tehlikeli atıkların geri dönüştürüldüğü tesislerde geçen yıl 55 bin 44 ton atık yakılarak enerji elde edilirken, bu enerjinin yıllık ekonomik değeri 8 milyon 200 TL olarak hesaplandı.

ATIK AKÜMÜLATÖRLER
Atık akümülatörler, ''Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği'' çerçevesinde 2005 yılından itibaren toplanarak geri dönüştürülüyor. Akü geri kazanımı konusunda toplam kapasitesi yıllık 150 bin739 ton olan 14 tesise lisans verildi. Bu tesislerde 95 kişi çalışırken, geçen yıl geri kazanılan akü miktarı 34 bin 812 tonu buldu. Bu miktarın geri kazanılmasından elde edilen gelir ise 145 milyon 804 bin 260 TL olarak belirlendi.

ATIK MADENİ YAĞLAR
Atık Yağlar, ''Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği'' çerçevesinde 2004 yılından itibaren üreteci sorumluluğu ilkesi kapsamında toplanıp geri kazandırılıyor. Atık yağ geri kazanımı konusunda toplam kapasitesi yılda 122 bin 463 ton olan 22 tesise çalışma lisansı verildi. Bu tesislerde çalışan personel sayısı ise 244. Geçen yıl geri kazanılan atık yağ miktarı 10 bin 442 ton, geri kazanılan atık yağın ekonomik değeri ise 8 milyon 353 bin 600 tonu buldu.

BİTKİSEL ATIK YAĞLAR
Bitkisel atık yağlar, ''Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği'' kapsamında 2005 yılından bu yana toplanıyor. Bitkisel atık yağ geri kazanımı konusunda kapasitesi yıllık 235 bin 884 ton olan 22 tesisin lisansı bulunuyor. Bu tesislerde 202 personele iş imkanı sağlanırken, geri kazanılan atık yağ miktarı 30 bin ton oldu. Geri kazanma çalışmasının ekonomiye girdisi 29 milyon 322 bin 676 ton olarak belirlendi.

ATIK LASTİKLER
Araçlardan çıkan hurda lastikler, ''Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği'' kapsamında 2007 yılından bu yana geri dönüştürülüyor. Atık lastiklerin geri kazamını konusunda toplam kapasitesi yıllık 60 bin 898 ton olan 7 tesise lisans verildi. Bu tesislerde çalışan personel sayısı 52 olurken, geri kazanılan atık lastik miktarı 25 bin ton, geri kazanılan lastiği ekonomik değeri ise 4 milyon 744 bin TL olarak gerçekleşti.

AMBALAJ ATIKLARI
Kağıt, karton, plastik, metal, cam gibi ambalaj atıkları da 2005 yılından bu yana düzenli olarak toplanıyor ve geri dönüşüm çalışmalarına tabi tutuluyor. Farklı türlerdeki ambalaj atıklarının geri kazanımı çalışmaları yürüten toplam kapasitesi yıllık 3 milyon 172 bin 659 ton olan 103 tesise lisans verildi. Bu tesislerde çalışan personel sayısı bin 30, geri kazanılan ambalaj atığı miktarı 1 milyon 345 bin 674 ton oldu. Geri kazanma çalışmalarının ekonomiye girdisi 187 milyon 596 bin 150 TL olarak hesaplandı.
 
Üst