Danışmanlık Asgari Ücret Tarifesi

İbrahim Uysal

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Mayıs 2011
Mesajlar
178
Beğeniler
95
Şehir
MUĞLA
#1
Odamız tarafından yürütülen 12.11.2010 tarihli ve 27757 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik doğrultusunda Çevre Danışmalık Firmaları ile Faaliyet Sahiplerinin arasında imzalanacak olan sözleşmelerle ilgili asgari ücret tarifesi çalışması yapılacaktır. Asgari ücret tarifesine ilişkin taslak taban fiyat çalışması yazımız ekinde mevcuttur.


Sözkonusu çalışma ile ilgili Şube görüşümüzün oluşturulması için siz değerli meslektaşlarımızdan gelecek görüş ve önerilerin de Genel Merkezimize sunulması planlandığından tarafınızca yapılacak görüş ve önerilerin ekteki formda belirtilen formatta en geç 9 Ağustos 2012 tarihine kadar Şubemize iletilmesi Şube çalışmalarımıza katkı sağlayacaktır.Yapılacak asgari ücret tarifesi uygulamada eksik kalacaksa, fiyatları piyasa şartları kendisi belirleyecekse bu tarifeler neden oluşrulur. Ne zaman bu tarifelere uymak zorunlu hale getirilecek ?
 

Dosyalar

İbrahim Uysal

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Mayıs 2011
Mesajlar
178
Beğeniler
95
Şehir
MUĞLA
#2
sezonluk çalışan yerlerin durumuda sıkıntılı ne olacak bunlara da bir çözüm bulunmalı.
 

Burak Yeniay

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
18 Mayıs 2012
Mesajlar
34
Beğeniler
10
#3
aylık 250-300TL'ye danışmanlık yapan yerler varken, bu fiyatlar hayal.
 

Melih Coşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
3 Temmuz 2010
Mesajlar
1.285
Beğeniler
2.417
Şehir
Çankaya/Ankara
#6
Şimdi, Çoğu danışmanlık firmasında çalışan çevre görevlisi belgesine sahip meslektaşım "tesis yetkilisi" ile karşılaşamıyor gittiği yerlerde. Ya da tesis yetkilileri aslında kendisinin yapması gereken belgeleri danışmandan istiyor. Tesislerin çoğunda "atık yönetimi" adına hiç bir şey yok, olmadığı gibi de atık yönetimi konusunda çalışma yapmak gerektiğinde çeşitli bilgi saklamalar vb.. de olacaktır. Bu yapılacak çalışmalar da ücretlere dahil midir?

Çevre izinleri konusunda çalışan arkadaşlarım orada çevre görevlisi sıfatıyla bulunuyorlar, fakat bu sıfatın gayet geniş bir yelpazesi var.

Çevre Görevlisi bir danışmandır. E danışmansa danışmak gerekir; şu vergiden nasıl yırtabilirim danışmanım, o kadar temizlik vergisi ödüyorum, atık konusunda ödemeden muaf olayım danışmanım...

Çevre Görevlisi denetimcidir: O zaman denetlesin bizi. Aman denetçim şunları görme bak yemek vakti de geldi. Şuradan sana yemek söyleyelim. Hem üsteleme denetçim bizim de üstlerde tanıdıklarımız vardır evelallah. Ayağın kayıverir mazallah sana bir şey olmasın denetçim.


Not: Fiyat denetim konusunda aklıma bakanlık tarafından yapılan denetimlerde firmaların, tesisler ile yaptıkları protokoller, fiyat sözleşmeleri incelemesi vb geliyor.
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
6
Beğeniler
293
#7
Hangi denetim sistemini geliştirirseniz geliştirin düşük ücretin önüne geçemezsiniz. Çünkü para bir cepten çıkıp diğerine giriyor ondan sonrası karanlık, denetleme çizgisinin dışında kalıyor. Aslında denetim dediğimiz şey ikinci planda kalması gereken bir araç. Birinci planda ise mutlaka ETİK anlayışı olmalı ve denetim etiği desteklemeli, etik düşünceyi ayakta tutan destek ayaklar olarak görev yapmalı.Ne yazık ki bizde etik anlayışı oluşturulmadı hatta tam tersi her zaman işin kolayına kaçma ucuza çıkartma ya da bir şekilde sıyrılma yı öğrettiler. Oysa dünya böyle değildi ve biz bunu yeni yeni belki görmeye başlayacağız. Her zaman ki gibi bu konuda da geri kalmış olarak.
 

Gökhan Bayrı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
8 Ekim 2011
Mesajlar
49
Beğeniler
24
Şehir
Nilüfer, Bursa
#9
Arkadaşlar, 50 TL lere 80-100 TL lere iş yapan arkadaşlara bir yaptırım nasıl yapabiliriz? Çünkü Bu Sözkonusu Arkadaşlar,Mesleğimizin ONURU İLE OYNUYORLAR !
 

Özlem Kocaman

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
3 Aralık 2010
Mesajlar
129
Beğeniler
33
Şehir
Ankara
#10
80 ve 200 e yapan yerlede var bu fiyatlara nasıl yaptırılabilinirki???
 

akdenizyıldızı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
24 Kasım 2010
Mesajlar
5
Beğeniler
3
#11
Arkadaşlar bu parasal problemler ancak Devletin el atmasıyla çözülür. Sınıflandırılmış işyerine göre Devlet, (Odalar görevlendirilebilir) işvereni borçlandırır, oda tarafından görevlendirilmiş kimsenin banka hesabına "NET ÜCRET ÖDENİR" herkes işine bakar, yoksa bu hikaye sürer gider. Görevli, iş yapıyormuş gibi görünmek zorunda kalır, işveren iş yaptırıyormuş gibi görünür, vs vs vs. Kolay gelsin
 

dythrambos

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
15 Ağustos 2011
Mesajlar
20
Beğeniler
15
#12
Olayın çözümü asgari fiyat tarifesinden ziyade İÇOM denetimlerinde diye düşünüyorum. Mevcut danışmanlık hizmeti alan firmaların yüzdesi Ek listelerde yer alan firmaların küçük bir kısmı.. İÇOM tüm firmaları sıkıştırsa; Danışmanlık firmaları istese de 200 tl ye firmaya bakamayacaklar, çünkü talep olacak.. Bakanlık yönetmeliği tam anlamıyla uygulamaya koymadıktan sonra, firmalar hizmet alınma zorunluluğunu bilmedikten sonra asgari fiyatı ne yaparsanız yapın sağlıklı olmaz..
Tabii bunlar şahsi düşüncelerim, birşeyler yapılması hiçbirşey yapılmamasından iyidir.
 

asdfghjkl

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
20 Şubat 2012
Mesajlar
316
Beğeniler
273
Şehir
istanbul
#13
Ben okula girmeden önce yani 6 yıl önce çevre mühendisliği gelişmekte olan bir meslekti. Hani derler ya geleceğin mesleği... Daha düzen oturmamıştı. Halen geleceğin mesleği diye kendimizi avutaduralım. İnanıyorum ki 2-3 seneye bütün taşlar yerine oturacak. İnanmak istiyorum.
 

Tutku Alper

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
9 Ağustos 2012
Mesajlar
61
Beğeniler
28
Şehir
Ankara
#14
ÇED raporu için de aynı şey geçerli danışmanlık için de. Fiyat yelpazesi o kadar geniş ki ama tabiki düşük fiyatlar tercih ediliyor hal böyle oldukça çalışma bilimsellikten uzaklaşıyor. Gerçi aynı şey maaşlarımız için de geçerli bizim mühendis olarak işe başladığımız paralar şaka gibi.
 

Yukarı Alt