• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Dumansız Hava Sahası mı? Dilovası ve Yatağan Ne Olacak?

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Aralık 2008
Dumansız Hava Sahası mı? Dilovası ve Yatağan Ne Olacak?

ÇMO Şube Başkanı Tuncaelli "'Dumansız hava sahası' sloganının altı doldurulmak isteniyorsa sigara yasağıyla birlikte sanayiden kaynaklanan hava kirliliğini engelleyecek önemler alınmalı" diyor.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi Başkanı Eylem Tuncaelli, kapalı alanlarda sigara yasağını genişleten "dumansız hava sahası" politikasının eksik olduğunu söylüyor.

Tuncaelli "Maalesef Türkiye'de dumansız hava sahasından bahsetmemiz mümkün değil" diyerek Dilovası ve Yatağan felaketlerinin hâlâ başucumuzda durduğunu hatırlatıyor.

"Sigara içmese de kansere yakalanıyor"

Bir sanayi yerleşimi olan Dilovası'nda havadaki zehir oranı Avrupa Birliği standartlarının 30 katı. 170 fabrikanın olduğu organize sanayi bölgesindeki fabrikalarda yaklaşık 15 bin işçi çalışıyor. Diğer yandan 1995- 2004 tarihleri arasında 495 ölüm vakasının görüldüğü bölgede, ölümlerin yüzde 32'sinin kanserden olduğunu tespit edilmişti.

Termik santralin bulunduğu Muğla, Yatağan'da da hava kirliliği uzun yıllardır sorun. Santral 1982'den beri kömür yakarak elektrik üretiyor. Santralde elektrik üretmek için yakılan kömürde bulunan yüzde 4 oranındaki kükürtün yüzde 1,3'ü bacalardan salınıyor. Santral bugüne dek bölgeye 300 bin tonu aşkın kükürtdioksit yaydı. Çevre sağlığı uzmanlarının çağrısı santralin kapatılması yönünde.

"Varolan düzenlemeler uygulanmıyor"

ÇMO İstanbul Şube Başkanı Tuncaelli "Yatağan ve Dilovası örneklerini göz önüne aldığımızda insanların sigara dumanına maruz kalmaları gerekmeksizin kanser olma riskiyle karşı karşıya yaşadıkları ortada" diyor.

"'Dumansız hava sahası' sloganının altı doldurulmak isteniyorsa sigara yasağından çok daha önce sanayiden kaynaklanan hava kirliliğini engelleyecek önemler alınmalı."

Tucaelli'ye göre Türkiye'de çevre sağlığı konusunda mevcut yasa ve yönetmelikler uygulanmıyor. Diğer yandan fabrikalar baca gazı arıtım sistemleri olmaksızın üretimde bulunuyor.

"Hükümet sanayinin baca gazı atıklarını kontrol altına alıp yasaları uygulamalı." (EZÖ)

İstanbul - BİA Haber Merkezi

Ekli dosyayı görüntüle 11827

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .


21 Temmuz 2009, Salı

Emine ÖZCAN
 
Üst