Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyanın En Büyük Fotoğrafı.. 26 GP

Konu, 'ARŞİV' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Rekor kırıldı! Dünyanın en büyük fotoğrafı Almanya'nın Dresden şehrinde çekildi. Megapixel falan değil Gigapiksel hemde 26 GP..

  Canon 5D Mark II fotoğraf makinesi ve 400mm lens ile çekilen panoramik fotoğraf 297.500 x 87.500 piksel yani 26 gigapiksel boyutunda. Basılırsa kağıt üzerinde 105 metreye 35 metre yapıyor.


  Eki Görüntüle 11768

  Bu fotoğraf 1.665 adet 21.5 megapiksellik fotoğraftan birleştirildi. Bir robot tarafından 172 dakikada çekilen fotoğraf, 102 GB ham fotoğraf bilgisinin, 48GB bellek ve 16 işlemci tarafından 94 saat boyunca işlenerek oluşturuldu. Çekim esnasında en büyük sorun gün içerisinde ışık değiştiği için hız olmuş. Bu yüzden bellek kartına değil, veri direkt PC'ye aktarılmış. Aralık 2009 itibariyle dünyanın en büyük fotoğrafı.

  Panorama Almanya'nın Dresden şehrinde, Haus der Presse çatısında çekildi. Solda Ostragehege'dan başlıyor, merkezde şehrin kongre merkezi var. Sağda Maritim Hotel yer alıyor. Arka planda Pemperoper, kale ve kilise görülüyor. Daha da arka planda televizyon kulesi ve Sakson İsviçre'si görünüyor. Fotoğrafın sağında Dresden'in güneyi görünüyor.

  Zoom yapınca arabaların plakaları bile net görünüyor..

  DÜNYANIN EN BÜYÜK FOTOĞRAFINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  :D Bu muydu en büyüğü bende dünya haritası vardı .tiff olarak 100 m ye 100 m kaydetmiştim..
   
 3. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Bunu tiff e çevirirsen kim bilir ne yapar :)) Şİmdilik rekor bu fotoda :))