Enerjide büfe çözümü

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Katılım
25 Şub 2009
Mesajlar
1,130
Tepki puanı
833
Puanları
118
Konum
Antalya
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Enerjide büfe çözümü

Hindistan'da kurulan "enerji büfeleri" sayesinde, henüz elektriği olmayan köylerde yaşayanlar evlerine ışık götürebiliyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle:

Hindistan'ın Orissa Eyaleti'nde bulunan Kantapada'da bundan bir süre öncesine kadar güneş battığında köylülerin en iyi dostu gaz lambalarıydı. Ancak gaz lambasının hem tehlikeli, hem de pahalı ve çevreye zararlı oluşu merkezi Almanya'nın Bonn kentinde bulunan "Green Energy against Poverty" yani "Yoksulluğa karşı yeşil enerji" adlı yardım kuruluşunu harekete geçirdi.

Yardım kuruluşundan Georg Amshoff, Almanya'da toplanan bağışlarla güneş enerjisiyle çalışan küçük, hafif ve taşıması kolay bir lamba geliştirdi. Amshoff lambanın ardında yatan fikiri şöyle açıklıyor: "İnsanların kullanışsız gaz lambalarıyla evlerini aydınlatmak için daha fazla para çarçur etmelerini istemiyoruz. Mum ya da ateş yakmak ise doğru düzgün ışık vermediği gibi, yaralanmalara neden olabiliyor. Bu yüzden güneş enerjisiyle çalışan lambaları insanların hizmetine sunup, onların hayat kalitesini yükseltmek istiyoruz.

Amshoff'un geliştirdiği lambalar güneş piliyle çalışıyor. Ancak bu piller oldukça pahalı olduğu için pil lambalarda değil, bir şarj istasyonunda bulunuyor. Yani enerji büfesinde… Amshoff şunları kaydediyor: "Enerji büfesi çatısı güneş panelleriyle kaplı küçük bir kulübeden oluşuyor. İnsanlar sabahları buraya lambalarını getiriyor. Gün boyunca bir teknisyen lambaların bozuk parçalarını değiştiriyor, bakımını yapıyor ve onları şarj ediyor. Lamba sahipleri akşam gelip bakımı yapılmış, şarj edilmiş lambalarını alıyor.”

Tüm bu hizmetlerin bedeli aylık yaklaşık 30 cent. Toplanan bu parayla teknisyenin maaşı ödeniyor ve birkaç yıl sonra kullanım ömrünü tamamlayacak lambaların yenileriyle değiştirilebilmesi için para biriktiriliyor.

Hindistan merkezli Uygulamalı Çevre Araştırmaları Kurumu'ndan Jayant Sarnaik güneş enerjisiyle çalışan lambalarla ilgili şu bilgileri veriyor: "Bu lambalar çok hesaplı. Masrafı gaz lambasından çok daha ucuza geliyor. Gaz lambası kullanan bir ailenin cebinden ayda yaklaşık 100 rupi çıkarken böyle bir LED'li lambanın günlük maliyeti sadece 2 rupi."

Şimdiye kadar oluşturulan 4 enerji büfesinin her biri yaklaşık 100 aileyi ışıkla buluşturuyor. Bunun yanında bir enerji büfesi yılda yaklaşık 10 ton karbondioksit gazının atmosfere karışmasına engel oluyor. Ancak Amshoff'a göre köylülerin büyük ilgisinin başlıca nedeni iklim korumasından ziyade lambaların hesaplı oluşu: "İnsanlar bu lambaları gördüklerinde genelde hemen bir tane istiyor. Bir enerji büfesiyle yılda 10 ton daha az karbondioksit üretiliyor oluşu buradaki insanlar için o kadar önemli olmayabilir. Ancak bize bağışta bulunan kişiler için önemli."
elektrik-enerjisi-ve-dunya.jpg

elektrik-enerjisi-ve-dunya.jpg
 
Üst