• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Evsel Atıksu Arıtma Tesislerinde Debi-Maliyet İlişkileri

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Aralık 2008
Şehir
Manisa
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
EVSEL ATIKSU ARITMA TESiSLERiNDE DEBi-MALiYET iLiSKiLERi
A.Koray YILDIRIMER
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ
ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI
Danısman: Doç.Dr. Fuat BUDAK
Yıl: 2006, Sayfa: 111
Jüri : Doç.Dr. Fuat BUDAK
Prof.Dr.Ahmet YÜCEER
Yrd.Doç.Dr. Seyfi N. OĞULATA


Bu çalısmada, bilgisayar programı kullanılarak, evsel atıksuların arıtılması için kullanılan alternatif atıksu arıtma proseslerinin maliyet-debi iliskileri incelenmistir. Maliyetler, evsel atıksu arıtma tesisleri alternatifleri için farklı debi
miktarlarında incelenmis ve tesislerin; ilk yatırım maliyetleri, isletme ve bakım maliyetleri, birim atıksu maliyetleri ve arazi maliyetleri, debi-maliyet eğrileriyle ortaya konmustur. Ayrıca atıksu arıtma sistemi modifikasyonları seçiminde Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğindeki desarj standartları parametreleri göz önüne alınarak prosesler boyutlandırılmıs ve farklı prosesler içeren alternatif arıtma tesisleri birbirleriyle karsılastırılmıstır.

A.Koray YILDIRIMER tarafından hazırlanan yüksek lisans tezinin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

  • Evsel Atıksu Arıtma Tesislerinde Debi-Maliyet İlişkileri.pdf
    899.7 KB · Görüntüleme: 336
Üst