• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Evsel Atıksularda Biyolojik Arıtma'ya Polielektrolit Dozajı

Secilozova

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Merhaba arkadaşlar, bir hotel arıtmasının (Ardışık Kesikli Reaktör ) işletimini yapıyorum. Daha iyi çamur çökelmesi için anyonik polielektrolit aldım ancak dozaj miktarları hakkında bir tecrübem yok. Firma da jar testiyle veya dozajla ilgili bir bilgi vermeyince iş başa düştü. (250 x 2 reaktör) 500 M3/GÜN kapasiteli bir tesis burası. Dozaj miktarları hakkında bilgisi olan veya nasıl bir yol izleyebilirim bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

Bir firma için yaptığımız jar testi sonuçları şöyle idi boya firması belki sizin için fikir olur @Secilozova

500 ml numune alınarak yapılan çalışmada kullanılan kimyasallar;

0,400 ml sıvı Kostik
0,4 ml Demir3 Klorür
0,5 ml Anyonik Poli su ile karıştırılarak kullanılmıştır. Anyonik poli hazırlanırken 100 ml suya 0,5 gr katılarak numune yapılmıştır.

15 m3 su için kullanılacak kimyasallar;

12 lt Sıvı Kostik
12 lt Demir 3 Klorür
75 gr Anyonik Poli kullanılacaktır.

Teşekkür ederim ancak boya firmasıyla evsel atıksu arasında bir çok parametrede farklılılk olduğundan pek tutatacagını sanmıyorum bu hesapların + Demir 3 Klorür kullanmıoruz. Öncesinde koagülant olarak alüm sonrasında flokülant olarak anyonik poli kullanacağız.Bunlar için bir hesap varsa güzel olurdu. Tekrardan teşekkürler.

@Secilozova

Polielektrolit genelde %0,1 oranında karıştırılarak ayarlanır. Alüm oranları ise 1 gr alümle 18gr su karışıtılarak genelde kullanılır.
Yapacağınız jar testleri size kesin sonuçları verecektir...

Evet havalandırma havuzuna dozlayacağız. Önce Alüm ardından anyonik poli. Ancak dozaj oranı vs . nasıl olacak bilmiyorum.

merhaba arkadaşlar, işyerimizdeki atık su arıtma işleminde ph3 değerindeki çamurlu suya kostik karıştırarak ph12 yapıyorum ve ters işlemi Al2so4 ile ph8 e düşürüyorum sonra polielektrolit artırıyorum. hata-tecrübe olarak ne kadarpoli elektrolit vereceğimi tespit ettim ama ne zaman poli artıracagımı (ph) olarak bilmiyorum. normalde ph8 olduğunda artırıyorum, ama pek sonuç alamıyorum.yardımcı olurmusunuz.??