Fabrikada çevre mühendisliği yapmak için

serdar serdar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
13 May 2019
Mesajlar
30
Tepki puanı
7
Puanları
8
Firma
x
Fabrika sürekli çevre mühendisi bulundurmak isterse ya da çevre yönetimi birimi kurmak isterse bunun bir kriteri varmıdır? Çevre mühendisi için belirli bi tecrübe süresi gerekli midir ? Danışmanlıktan farklı olarak mühendisliğini yaptığımız firmayı direkt kendi üzerimizden mi eçsb den girmemiz lazım bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Ara 2009
Mesajlar
2,899
Tepki puanı
7,175
Puanları
338
Yaş
28
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Şehir
Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,

İlgili yönetmelik:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.


Bünyede çalışabilirsiniz ancak Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği (ÇİLY) EK 1 kapsamında iseniz Çevre Yönetim Birimi (ÇYB) Kurmak ya da Danışman hizmet almak zorundasınız. Eğer ÇİLY EK 2 kapsamında iseniz ÇYB kurmadan çalışabilirsiniz.

Yönetmeliğin 6. maddesinin 2. fıkrası işinizi görecektir.
(2) Çevre yönetim birimi yeterlik belgesi; Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-1 veya ek-2 listesinde yer alan işletmelerin bünyesinde kurulan, sürekli istihdam edilmek üzere en az iki personelden oluşan ve bu personellerden en az birinin bu maddenin birinci fıkrasının (a) veya (b) bendi uyarınca belgelendirildiği ve diğerinin ise çevre ile ilgili en az üç yıllık mesleki tecrübeyi haiz olduğu birimlere, başvuru yapmaları halinde verilir.
Yukarıdaki maddede geçen birinci fıkranın a veya b bendi dediği de şunlar oluyor:
a) Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümü mezunlarına ve çevre mühendisliği, çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında lisansüstü eğitim almış olanlara, mezuniyet belgeleri ile başvuru yapmaları halinde verilir.

b) En az dört yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya mülga Çevre Bakanlığı veya mülga Çevre ve Orman Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının; çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi, çevre izni, çevre izin ve lisansı ve çevre denetimi ile ilgili teknik birimlerinde çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler uyarınca en az beş yıl çalışmış olanlara, durumlarını belgelendirerek başvuru yapmaları halinde, çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için verilir.
Danışmanlıktan farklı olarak, sizi tam zamanlı çevre mühendisi olarak atamaları gerekiyor. Daha önce forum içerisinde resimli olarak birkaç kez anlattım. Oradan yararlanabilirsiniz. Örneğin; Entegre çevre bilgi sistemi hakkında
 
Üst