Forumda siyaset ve futbol konuları hakkında

Forumda siyaset ve futbol tartışmaları yeniden serbest olmalı mı?

 • Futbol tartışmaları serbest olmalı

  Oy: 11 8.9%
 • Siyasi tartışmalar serbest olmalı

  Oy: 3 2.4%
 • Her iki tartışma konusu da serbest olmalı

  Oy: 28 22.8%
 • Forumda siyaset yapmak ve futbol üzerine tartışmak yasak olmalı

  Oy: 81 65.9%

 • Kullanılan toplam oy
  123
 • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Melih Coşar

Yönetim Grubu
Merhaba Arkadaşlar,

Forumdaki üyelerimizden son zamanlarda artan talepler ve gelen tepkiler üzerine daha önceden yasaklamış olduğumuz siyasi ve futbol başlıklarını açma ve tartışma önerisini sizlere sunuyoruz. Anketimiz 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü akşam sona erecektir.

Şimdiden klavyenize, düşüncenize sağlık.

Demokrasi kazansın.
Cmnet kazansın.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Oyumu iki konu için de konuşmanın yasak olması şeklinde seçtim. Sebebini de 10 yılı aşkın süredir forum sitelerini kullanan birisi olarak şöyle açıklamak istiyorum:
-Burası genel kategoride bir forum sitesi değil. Mesleki bir forum sitesi. Eğer bu konuların konuşması serbest olursa; ana amacımızdan oldukça uzaklaşırız.
-Tartışmayı bilmediğimiz için ipin ucu kaçar, en sonunda kalpler kırılır.

Yoksa ben de isterim farklı takımdan bir taraftarla aynı çatı altında buluşup sohbet edebilmeyi, sadece yeri burası değil diye düşünüyorum. Aksini iddia edenler için de lütfen mantıklı bir sebep sunmanızı istiyorum. "Yasaklarla bir yere varamayız" demeyin arkadaşlar, bu yasaktan öte "kural". Nasıl ki ülkenin işleyişi için anayasal kanunlar varsa, buranın da işleyişi için çeşitli kurallar var. Bu kurallar hepimizin sükunet içinde yazması için konulmuş.
 

tayfun aydın

Kayıtlı Kullanıcı
Bu grupta siyaset ve futbol açısından her türlü tartışma konusunun birbirimize zarar vereceğini düşünüyorum. Daha önce yoktu, bundan sonra da böyle konular açılmamalı.
 
S

Silinmiş üye 2234

Bence her ikisi de serbest olmalıdır. Mesela Ekşi Sözlük Türkiye'nin en çok girilen sitelerinden birisidir. Ayda kaç milyon kişi girip okuyor. Neden? Çünkü her türlü düşünceye açık yapısı var. Zaten bir içeriği beğenmeyen basıp engeli geçiyor ve devam ediyor. Bu özellik burada da var. Misal birini engelleyince durum güncellemesini ve mesajlarını görmüyorsun. Rahatsız edici mesaj gören engeller olur biter. Bu yüzden burası artık her düşünceye açık olmalı diye düşünüyorum. Benim önerim bu şekildedir. Ayrıca, 'bence bunlar olmamalı, insanların arasını açar' demek, biz bazı konularda halâ aşamamışız demektir. Bence artık aşmak gerekiyor. Ama yok aşılamayacaksa, elbette yasak olsun ne diyeyim.

Buna ek olarak, soytarı gibi lokanta basıp insan dövmeye kalkan, hiçbir başarı göstermeyip ülkemizi avrupada rezil edip devletin kurumundan bilmem kaç milyon Euro parayı davalarla baskıyla zoraki almaya çalışan ve her ne hikmetse sadece Galatasaray'da güya başarı gösteren bir adamın şampiyonluğunu kutluyorsunuz, farkında mısınız? Açıkçası bu durumu CMNet'in bazı Galatasaray'lı üyelerine yakıştıramadım. İşin futbol tarafını konuşmuyorum. Sadece kendisine imparator denilen birini masaya yatırdım, o kadar.
 

Süleyman D

Kayıtlı Kullanıcı
Teknik direktörü kendi taraftarımız içinde de desteklemeyenler var. Bu şampiyonluk Fatih Terim'in değil GALATASARAY'ın dır. Unutmayın ki Galatasaray Kulübünün üstünde hiç bir güç yoktur. Kişilere indirgenmeyecek kadar büyük bir kulüptür.

Kişileri sevmiyorsunuz diye yasalar tarafından haklı görülmüş kişileri yargılamak ya da suç isnat etmek bize düşmez diye düşünüyorum.


 

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Vallahi ben siyaset kısmı için yorum yapmasam da futbol için gerçekten serbest olması düşüncesindeyim.
Siyasetle ilişkilendirmek futbolu gerçekten bana garip geliyor.
Ben sadece futbolun serbest bırakılması taraftarıyım.

Çünkü zamanında futbolla insanlar birbirlerine kenetlenmiş birbirlerini (rakip olsalar da ) desteklemişlerdir.
Futbolun yasaklanmasından sonra olası milli takımımızın bir başarısının ya da türk takımlarından herhangi birinin ülkemizi yüceltecek bir başarısının burada konusulamaması beni üzer.
Kaldı ki bu hayatta kimse kimseye katlanmak zorunda değil.
Teknolojinin gözünü seveyim ki birisini görmek istemediğiniz zaman sizden uzaklaştırıyor. ''Engelle''

Yarın bir gün burada futbol ve siyaset gibi insanların karşılaştığı konulardan tartışma çıktığında onları da yasaklamanız gerekirse ne olacak ?

Sadece iş mi ? Nereye kadar ...

22888 @Gülin Ç.
 

Gülin Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Bu denli eğitim görmüş - yetişkin insanlar Kavga etmeden Tartışmayı ya da Fikrini Beyan Etmeyi Bilmiyorsa , Bence de Yasak koyun.
 

ns_415

Kayıtlı Kullanıcı
Forumda siyaset yapmak ve futbol üzerine tartışmak yasak olmalıdan yana kullandım oyumu. Foruma girdiğimde durum güncellemelerinde ya da diğer bölümlerde fikir ayrılıklarının ne yazık ki fikir ayrılığı olarak kalmayıp büyüdüğüne şahit olduk. Mesleki bir forum olması sebebiyle "engelle-geç" yaklaşımı da doğru değil bence; herkesin mesleki fikri, görüşü, foruma katacakları önemli.
 

KubilayDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Serbest olmalı diyen arkadaşlar forumu genel bir forum olarak görüyorlar ekşi sözlük ile ilişkilendirip kıyaslanması bence yanlış bir düşüncedir. Burası mesleki bir forum bana göre forumun temel konular çevre mühendisliği yönetmelikler, sorunlar, tezler, makaleler, iş ilanları bilgi-tecrübe paylaşımı vb. kısımlardır. Siyaset yapabilmek için çevre mühendisi olmanız gerekmiyor ise o zaman sitede siyaset yapılmasının bir anlamı yok.
 

Gülin Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
İşte benim anlatmak istediğim bu , Olayları kişiselleştirdiğimiz sürece hiç bi konuda özgür olamayacağız , bu bir anket ve herkes fikrini beyan etmekte özgür , site kural koyunca da Ona uymak zorunda..
 

Süleyman D

Kayıtlı Kullanıcı
Reyimi 'Forumda siyaset yapmak ve futbol üzerine tartışmak yasak olmalı' seçeneğinden yana kullanıyorum. Ama yukarıda da tartışıyorum durduramıyoruz kendimizi belli. ? :koptum: ?
 

Tuğba Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
Forumda siyaset yapmak ve futbol üzerine tartışmak yasak olmalıdır. Siyaset ve futbol işin içine girince kalpler çok fazla kırılır. Herşey iş değil doğru siyaset ve futbol dışında da güzel muhabbetler yapıldığını düşünüyorum.
 

Melike Yıldız Kurtar

Kayıtlı Kullanıcı
Konuya şu açıdan bakmak gerekiyor bence: Burası mesleki bilgi paylaşımı amacıyla açılmış bir forum evet ama sosyal anlamda da birçok paylaşıma yer veriliyor ve bu paylaşımların forumu amacından uzaklaştırdığını düşünmüyorum. Keyif alarak izlenmiş bir maçın mutluluğunu paylaşmanın kime ne zararı olabilir ki? Meslek sahibi olmuş, belli bir yaşa ulaşmış insanların olduğu bir platformda futbol, basketbol vs. gibi bir konuyu tartışma/kavga haline getirecek insanlar olduğuna da inanmak dahi istemiyorum. Benim için bu durum; izlenilen bir filmi, tiyatroyu konuşmaktan farksız. Siyaset konusuna ise hiç değinmiyorum çünkü siyaset ve futbolun aynı kefeye konmuş olmasını hala idrak edebilmiş değilim :)
 

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Kaldı ki bu ankette futbolla sınırlandırmak ta bence uygun olmamış hiçbir spor dalı ile ilgili paylaşım yapmamalıyız o vakit ?

Sen Djokovic dersin ben nadalcıyım hadi bakalım ? ?
 

Serkan Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Burası sadece mesleki bilgilerin paylaşıldığı Platform olsaydı ctesi günü İzmitte insanlar özel hayatlarından zaman ayırıp da iftara gelmezdi. Forumun en altında sinema ve tiyatro başlığı var onu da kaldıralım o zaman mesleki bir konu değil. Burası bence artık mesleki bir site olmaktan ziyade aynı meslekten insanların buluşup herşeyi konuşup tartışabildiği bir platform oldu-olmalı.
 
Önceki cevapları görüntüle…

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Eğer problem insanların Cumartesi günü buluşmuş olması ise, bir daha buluşma etkinliği düzenlemeyiz. Eğer problem vakit ayırmak ise, ayrılan vakit mesleki sohbetler için ayrılmıştır. Sinema ve tiyatro bir kültürdür. Spor ve siyaset kültür kategorisinde yer almıyor. İşin içine hangi tarafı desteklerse desteklesin holiganizm girecekse ne gerek var forumda konuşulmasına? Şu konuda bile görüş belirtirken hedef alan mesajlar var.
 

ns_415

Kayıtlı Kullanıcı
Ne yazık ki tartışmakla kalmıyor. Daha geçen gün siyasi bir tartışma durum güncellemesiyle kalmayıp diğer konu başlıklarına da sıçradı. Ve son bir haftadır durum güncellemelerinde isyan bayrakları çekiliyor. Yeni üye olsaydım, ne oluyor burda derdim heralde. Keşke herkes tartışma sınırlarını bilse, zaten o zaman forumda, dünyada daha güzel bir hal alır.
 
S

Silinmiş üye 2234

@Fatih Özcan Futbolda şike davası ve gezi parkı olaylarında kan gövdeyi götürmüştü burada, ama 2 kişi hariç kimseye de foruma da bir şey olmamıştı. İlgili 2 kişi de küfür ettikleri için siteden uzaklaştırılmışlardı. Bu şekilde olan bir insan zaten normal şartlarda da burada olmasın.

@Süleyman Doğan Malum kişinin adını soyadını bile özenle vurgulayarak yazıyorsunuz. Sadece kişisel görüşümü söyledim. Yoksa ben balık istifi içinde gibi İETT ile duvarlarının sıvası çatlamış evime dönerken, futbolcuyu da 1 trilyonluk Ferrari'si ile malikaneden oluşan evine dönüşünü gördüğüm günden beridir futbolla ilgilenmeyi bıraktım. Burak Yılmaz gibi insanlıktan nasibini almamış yobaz bir çomarın Beşiktaş'a geldiği günden beri de Beşiktaş taraftarlığımı askıya aldım.
 

Süleyman D

Kayıtlı Kullanıcı
Hayır hayır öyle bir mana çıkarmayın lütfen, ismine vurgulama yapmadım. Taraftarlıktan gözümüz dönmesin bizden katbekat zengin ve rahat olan insanları ölümüne savunmak mecburiyetinde kalmayalım. Biz onlara muhtaç değiliz aksine onlar bizim enerjimizi, zamanımızı, umutlarımızı ve duygularımızı çalıyorlar. Bi nevi bizi aslında uyutuyorlar böyle şeylerle biz de onlarla mutlu olmaya onlarla üzülmeye kendimizi zorluyoruz. Çünkü kendi öz hayatlarımız bize yeteri kadar cezbedici gelmiyor. Kendi kendimize düşman oluyoruz ve bu eziklikle onları yüceymiş gibi görmeye başlıyoruz. Sözün özü ne söylediğimi ben de bilmiyorum...?


 
Son düzenleme:

Gülin Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Konu açıp tartışma açmadık ki , Bİr durum güncellemesi paylaştık , konu nerelere geldi , Sanırsın Galatasaray sahaya çıkıyor :D
 
Önceki cevapları görüntüle…

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Önceki cevapları görüntüle…
S

Silinmiş üye 2234

Bu başlıktaki ankete yasak diye katılanlar, kendileriyle çelişmektedirler. Ülkede 7/24 baskı altındayız her şey yasaklanıyor diye isyan edip sonra aynı şeyi savunmak ilginçtir. Birtakım insanlar sadece kendi paralelinde kabul gördüğü doğruları alkışlayıp savunuyorlar. Bu kabul gördüğü doğrular ister yanlış olsun ister doğru olsun fark etmiyor. Durum değişmiyor. İşte bu yüzden Türkiye hiçbir zaman İngiltere veya ABD gibi demokraside çığır açan bir ülke olamayacak. Hiçbir zaman! Haaa, en fazla mafya, yobaz, diktatör, çomar bozuntusu doğu bloku ülkeleri gibi olacak ki, şu anda da öyle zaten. Uzun lafın kısası bazı insanlar işine geldiği zaman Avrupa'lı, işine gelmeyince doğu bloku ülkesinden biri gibi yaşıyor. Ayrıca, engelle-geç kavramını mesleki duruma vurup gereksiz görmek de hem çelişkili hem komik. Böylesine faydalı bir şeyi gereksiz görmeye ne desem bilemedim. Hayır yani insanları bu tip durumlarda tanırsın da ona göre basar engeli geçersin. Diyelim ki bunu yaparak bilgiden mahrum kalmak istemiyorsun. İyi ya işte demokrasiye inanıyorsan veya rasyonel hareket edebiliyorsan, haliyle rasyonelize olup bir şekilde tartışırsın ve tatlıya bağlayıp noktalarsın. Bilhassa o kadar tartışabilme potansiyelin varsa müthiş olur. Ama amaç ne şiş yansın ne kebap kavramıysa, bak işte onu bilemem altan. Neyse, herkese iyi eğlenceler.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst