Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gaz toplama bacaları

Konu, 'ARŞİV' kısmında Eylem Karaca tarafından paylaşıldı.

 1. Eylem Karaca

  Eylem Karaca CMNet Üyesi

  selam arkadaşlar benim bir sorum olacktı deponi sahalarındki gaz toplam bacalarının ölçüleri ve uygulama aşamasını soracaktım.Katı atık deponi sahasına bu gaz bacaları nasıl yerleştirliyor ve kaç tane yerleştiriliyor bunun hesap ve yöntemi şimdiden teşekkürler
   
 2. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  merhabalar ;

  katı atık düzenli depolama sahalarında gaz drenaj bacaları, sahanın içersine 50 veya 60 m çapında daireler çizilir. Bu dairelerin birbirleri ile keşisecek şekilde yerleştirilir. her dairenin ortasına bir gaz bacası yerleştirilmelidir. baca yerlerinin seçimi bu şekilde yapılır. ayrıca drenaj borularının birleşim yerlerinin üzerlerinede gaz bacaları eklenebilir. Bacanın yapılması ise; bildiğimiz 8 mm lik veya 6 mm lik çelik hasırlardan yapılır.ebatları genelde 2,5m*5.15 olur. uzun kenarından 1-1,5 m çapında rulo yapılacak şekilde katlanır. ve uçla tellerle bağlanır. yüksekliği 2.5 m bir baca yapılmış olur. belirlenen yerlerde depolanan çöp yüksekliğine ulaşıldığında bu bacalar konur. içersine Q 160 mm HDPE boru yerleştirilir. boru ile hasır arası 16-40 dere çakılı ile doldurulur. (eğerki göz aralıkları küçük çelik hasır bulamazsanız ve koyduğunuz çakıllar dökülüyorsa, çelik hasırdan yapılan rulo içersine ince elek teli serebilirsiniz.) çöp seviyesi yüksekdikçe baca bu şekilde yükseltilir. borular manşonlarla birbirine eklenmelidir. bacalardan belirli bir debide gazçıkışı gözlenmeye başlandığında bir iki tan flare yaptırarak çıkan metan gazını karbondioksit gazına dönüştürerek daha az zararlı hale getirmiş olursunuz.
  kısaca bu kadar oldu. umarım işinize yarar.
   
 3. Eylem Karaca

  Eylem Karaca CMNet Üyesi

  Veysel bey teşekkürler verdiğiniz bilgiler için inanın çok faydalı oldu kısada olsa işime yaradı .teşekkürler siz nerde çalışıyorsunuz
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  :) Ah eylem hanım ah.. :D Veysel beyin mesajının solunda avatarın altına bakın çalıştığı yer yazıyor. :) Bu durumları düşünerek koydum ben onları. Neden zorunlu yaptım sandınız. gözünüzden kaçtı herhalde ;)
   
 5. Eylem Karaca

  Eylem Karaca CMNet Üyesi

  fatih bey merhabalar maalesef hala bu siteden tam faydalanamıyorum ben kendi adıma söylleyeyim inanın hiç dikkatimi çekmedi orası
   
 6. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Emin olun tek değilsiniz hatta siz iyi durumdasınız hiç değilse mesaj atabiliyorsunuz :) Anladınız siz onu. Vakit bulabilsem resimli kullanım klavuzu hazırlayacağım..
   
 7. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  merhabalar ;

  drenaj bacalarının delikli olması gerektiğini eklemeyi unutmuşum. hazır satılan delikli borular mevcut. Yakleşık 7 senedir bu alanda faaliyet gösteren bir firmada çalışıyorum. Ve şu an Türkiyeye 12. Katı atık düzenli depolama Tesisini kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ( 12. Tesisi Kırşehir Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ) Katı Atık düzenli Depolama tesisi ve Vahşi depolama sahalarının rehabilitasyonu konularında birikimlerimizi meslektaşlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyarız.

  Hayırlı Çalışmalar Dilerim.
   
 8. İsrafil Yılmaz

  İsrafil Yılmaz CMNet Üyesi

  değerli bigileriniz için çok teşekkür ederim fakat bu oluşan gazları neden kullanamıyoruz
   
 9. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  merhabalar ;

  Kullansak tabiki çok iyi olur. değerlendirmiş oluruz, ancak kullanabilmek için gerekli altyapı maliyetleri çok yüksek. ve gaz oluşumu çok uzun süre devam etmiyor. ilk üç- beş sene debili olarak çıkan gaz daha sonrasında çok azalıyor. bursa'da eski demirtaş çöplüğü rehabilite edildikten sonra ve bursa düzenli depolama tesisinin 1. etabı kapatıldıktan sonra bu yatırımlar yapıldı.ama maalesef istenen verim alınamadı ve o yatırımlar şimdi atıl durumda. bunun gibi türkiyede denenen bir kaç yer daha var ama yine verim alınamadı. ekonomik olmadığından tercih edilmiyor.

  daha yeni bir örnek vereyim. Kütahya vahşi depolama sahasının rehabilitasyon çalışmaları yeni tamamlandı. 120 dönümlük alanda çöpler rehabilite edildi. rehabilite aşamasında 50 m aralıklarla burgulu makinelerle toprak zemin bulunana kadar gaz drenaj bacaları açıldı. daha sonra bu bacalardan çıkan gazların debilerine baktığımızda yeni dökülen çöplerin olduğu bölgelerden gaz çıkışlarının olduğunu ancak 3- 5 sene önce depolanan çöplerin bulunduğu yerdeki bacalardan çok pasif ve çok az miktarda gaz çıkışlarının olduğunu gözlemledik. 3-5 seneye kadar bu bacalarda da gaz debileri çok düşecektir.

  bu gazların elektirk enejisine dönüştürülebilmesi için elektro mekanik cihazlara ihtiyaç vardır. bunlarında ilk yatırım maliyetleri çok yüksektir. kendisini bile amorti edememektedir. bunun yerine büyük atıksu arıtma tesislerinde bu cihazlarla arıtma çamurundan elektrik elde edilmesi daha doğrudur. çünkü çamurun süreklilği var. ve bunada örnek Ankara atıksu arıtma tesisidir.

  iyi çalışmalar.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?