• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gaziantep'te çöken iskelenin altında kalan mühendis yaşamını yitirdi...

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
14.11.2019 tarihinde Gaziantep'te cami inşaatında çöken iskelenin altında kalan ve 33 saat sonunda bulunarak yaşama veda eden mühendis abimiz artık aramızda yok. Ancak en kötüsü ise bir insanı bulabilmek için 33 saatten daha kısa sürede bulunamaz mıydı? Allah korusun Türkiye'de bir deprem olsa bütün insanları bulabilmek için ölmesini mi beklemek gerekiyor? Arkadaşlar yaptığımız iş ne olursa olsun sağlam yapmak gerekiyor. Korkut abi gömüldükten sonra küçük çoçuğu mezarı başına getirildi ve çoçuğun hali gözümün önünden gitmiyor. Türkiye'de gerçekten yaşamak zor, ölmek kolay... İnşallah bir daha böyle acı olaylar yaşanmaz ve Allah'tan tek dileğim bunların sorumluları bir an önce cezasını çeker. Aşağıda paylaşacağım yazıyı bilgi amaçlı ve herkesin ders alması için paylaşıyorum. Ülkemiz de maalesef güvenlik sıfır ve yapılan inşaat yapıları ne kadar sağlam tartışma konusu. Allah bir daha böyle acılar yaşatmaması dileğiyle...

Yıkılan cami inşaatı iskelelerinin altında kalan sevgili Korkut Küçükcan’ı kaybettik. Dün önce kurtarıldığı hayatta olduğu bilgisi geldi, ardından hayatını kaybettiği söylendi. Sevincimiz kursağımızda kaldı, önce sevinip en yakınınızdakine sarıldık, yarım saat sonra gelen kötü haberle yine birbirimize sarılıp ağladık. Gencecik, pırıl pırıl, pozitif bir insan, Gaziantep’in sevilen bir siması, neden aramızdan ayrıldı?

En başta hayatta olmadığı Korkut’a ulaşıldığı anda belli iken neden hayatta denildi? Bu yanlışın vebali az olabilir mi? 30 saattir kahrolan ailesine ve sevenlerine dün akşam bu son acının yaşatılmasını hoş görebilir miyiz?

Son ulaşan bilgilere göre Korkut’un kurtarılmadan yaklaşık 8 saat kadar önce hayatını kaybettiği söylendi. Peki Korkut 8 saat önce kurtarılamaz mıydı?

İddia ediyorum 8 değil 18 saat önce bile kurtarılırdı! Pek çok seveni gibi ben de olay yerindeki endişeli bekleyişte saatlerce bulundum. Hepimiz gördük, hepimiz biliyoruz olan biteni.
AFAD, AKUT, belediye ve itfaiye ekipleri arasındaki koordinasyon sağlanamadı! Kriz masası kurulamadı. Bunu kimse inkar edemez. Çalışmalar lidersiz ve dağınık idi. Profesyonellikten, motivasyondan orada kurtarılabilecek bir can olduğu hissiyatından çok uzaktı. Ekipler verimsiz, dağınık ve yavaş çalıştılar. Amirine eli işte görünme kaygısında elinde sigara volta atan baretlileri gördük. Bu konularda orada olan herkesin gözlemi aynı. Bu saatten sonra kimse çıkıp gözümüzle gördüğümüzün aksini iddia etmesin.
Dört bir taraftan çalışma yapılabilecek iken çalışmalar sadece işaret edilen bölgede yoğunlaştırıldı. Hâlbuki her taraftan en üstteki iskeleler kaldırılarak çok daha yoğun bir çalışma herhangi bir tehlike yaratmadan yapılabilirdi. Bu düşünceler iletildi ancak yetkililer bildiklerini yaptılar. Bedeni bulunduktan sonra anlıyoruz ki bu şekilde bir çalışma yapılsa idi Korkut belki 12 saat bile geçmeden bulunabilirdi.

Ancak yapılan çalışma öyle aciz bir çalışmaydı ki aradan 27 saat geçtikten sonra koordinasyon daha yeni yeni kuruluyordu. Bu da gösterilen tepkilerle ya da vali ve belediye başkanlarının bölgeye gelmesi ile oluyordu. Onlar da gelmeseler kim bilir ne olurdu. Öyle ki farklı model iş makinaları çağırmak yetkililerin 27 saat sonra akıllarına gelmişti.

O endişeli bekleyişte yürekleri parçalanan bizler boş durmayı kendimize yediremeyip iş makinesi, işçi, formen getirip çalışmaları destekleme teklifleri yaparken yetkililer bildiklerini okudular. Bunları gören Gazianteplinin o endişeli bekleyiş boyunca içi kıyıldı, boğazları düğümlendi. O anlarda hepimiz nasıl olsa AFAD, AKUT burada, devlet burada diye düşündük. Bir bildikleri var diye düşündük ve böylece kimse müdahale etmedi. Şimdi düşündükçe yanılmışız diyorum. Göz göre göre Korkut'u kaybettik...

Peki 40 küsur metre yüksekliğinde devasa bir camiyi kaçak ve statik projesi olmadan olarak inşa edenlerin suçu yok mu?

Ruhsat, izin, iş güvenliği olmadan Türkiye’nin en büyük ikinci camisini yapmaya çalışanların suçu yok mu?

Mevzuat 13 metreden yüksek yere ahşap iskele kurulamaz derken, 40 metre yüksekliğinde ahşap iskeleli inşaatın 6 sene boyunca devam etmesini ‘‘görmeyen’’ yetkili makamların suçu yok mu?

Türkiye’nin en büyük ikinci camisinin ruhsatsız, projesiz yapılmasına izin veren yetkililerin suçu yok mu?
Nerede belediye? Nerede valilik? Nerede bakanlıklar?

İnşaatı başlatanlar şu an FETÖden içerideler. Bu kadar kanunsuzluğa hukuksuzluğa göz yumulması vakti zamanında FETÖ’ye tüm kapıların açıldığının işareti değil mi?

Mevzu açılmışken devam edelim…
Gaziantepli bir soluk temiz havaya hasret kalmışken, şehir merkezine bir ağaç dikmek, bir park yapmak yerine her boş araziye cami yapan anlayışın hiç mi günahı yok?

Türkiye'nin en büyük ikinci camisini Gaziantep şehrinin en ucra köşesinde yapılmasına göz yuman anlayışın hiç mi günahı yok?

Camilerden siyasal olarak beslenen, o yüzden her boş alana ne pahasına olursa olsun cami yapılmasını isteyen, cami yapmak için kentsel dönümü bahane olarak kullanan anlayışın hiç mi suçu yok?

İzinsiz, ruhsatsız, güvenliksiz, projesiz bu devasa inşaatın yapılmasına imkan sağlayan çarpık düzeni kurup sürdürenlerin hiç mi suçu yok?

Bütün bu günahların, yanlışların ve suçların bedelini ödeyen ise masum Korkut’umuz. İçimiz yanıyor, ihmalleri, hataları, ihlalleri düşündükçe üzüntümüz öfkeye dönüşüyor. Tanrıdan dileğim vebali olanların cezasını öbür dünyaya bırakmasın. Bize düşen ise bu yanlışları düzeltmek olsun. Ant olsun ki bu ihmallerin ve bu facianın vuku bulmasına olanak sağlayan çarpık düzeni değiştireceğiz. Yeni Korkutlar olmasın. Hoşça kal Korkut abi…

Kalemine sağlık Olgaç kardeşim . Korkusuz ve objektif paylaşımın için teşekkürler . Mekanı cennet olsun inşallah . Ölüm o kadar ucuz ki bu ülkede , baş sorumlular yine sessiz . Bu düzen kokuyor artık kokuyor !

Mervan kardeşim Allah razı olsun. Yazı değerli bir abimize ait ve ben de paylaşayım dedim. Perşembe akşamı olayın meydana geldiği yere gittim. Halimiz içler acısı. AFAD desen ayrı bir telden çalıyor. Polisler ve diğerleri ellerinde sigara camiye girip çıkıyorlar. Kimin ne yaptığı belli değil. Söylenene göre kalas ustalarının ilk başta girişine izin verilmemiş. İhmaller zinciri çok büyük. Ancak bu olayın sorumlusu veya sorumluları kimse Allah tez zamanda cezalarını çekerler.

Ben de sözlükte okumuştum, çok üzüldüm. Yazıyı kopyalıyorum..

gaziantep'te, türkiye'nin en büyük ikinci camisi olarak lanse edilen
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
inşaatında bulunan ahşap iskelelerin çökmesi sonucunda yıkıntıların altında kalan
'ın 33 saat boyunca aranması ve kurtarılması rezaletidir..

arama kurtarma çalışmaları sırasında orada bulunan bir mühendisin yaşadıklarını, harfine dokunmadan iletiyorum.

"öncelikle hepimizin başı sağolsun . türkiye ve gaziantep çok değerli bir insan ve mühendisini kaybetti maalesef. iyi bir insan yardımsever işini seven çok iyi bir babaydı.
olayı duyduğum saat 19.30 itibariyle bizzat oradaydım ve çalışmaları gördükten sonra bu şekilde buranın boşaltılamayacağını
başkanı vali yardımcısı genel sekreter ve itfaiye müdürüne defalarca söyledim burayı boşaltmak kalıpçı işçi ve insanlar gücüyle olur çünkü hepsi birbirine çivili devasal kütükler afad ekibinde üzerinde yürümekten aciz işi bilmeyen insanlardan oluştuğunu gördüm hayretler içinde kaldım 10-15 kişi dışında orada işe yarayan afad veya
ekibinden kimse yoktu bir kısmı arabada sigara içiyor caminin arkasında telefonla uğraşıyordu dışarıdakiler görmüşlerdir içerde 15-20 dışarda 60-70 afad akutçu dolaşıp duruyor vali ve diğer yetkilililerin önünde çalışıyor görüntüsü veriyorlardı içerde çalışanlarda yetersizdi . gaziantep'teki en iyi kalıpçı ve inşaat ekipleri gönüllü olarak yardıma gelmiş yaklaşık 150-200 kişi bekliyordu ve kaldı ki ekipler gelene kadar yaklaşık 2 saat onlar enkazı kaldırmışlardır ekipler gelince onları dışarı çıkarmışlardır. saat 23.00 sıralarında ikna oldular işçilerin girmesine ama 15-20 kişi ancak kalmıştı içeri almayınca ve sert tepki verince çoğu gittiler.

kalan 10-15 kişi içeriye girdi ve ben de bizzat içeriye girip yönlendirme yapmakta çalıştım ama yine yetersizdi. sürekli afad ekibinin çalıştığı yerin arka tarafında işçileri alalım ve havuz sistemi şeklinde geriye doğru boşaltalım size yer açalım ve daha çabuk boşaltmış oluruz diye yine ısrar ettik ve saat 03.00 den sonra ekipler yoruldu ve içerde 6-7 kişi kalmıştı ve kimse ne yapacağını bilmiyordu ve diğer taraftan iki görgü şahidinin ifadesi doğrultusunda diğer taraftan kanal açmaya başladık ve sabah 06.00 da afad müdürü bu işin olmayacağını anladı ve benim ve korkut'un yakınlarının ısrarı üzerine tamamen ikna oldu ve herkesi çağırın gelsinler dedi ve diğer tanıdıklarımızdan yardım istedik ve belediye işçileri dahil toparlanmaları saat 08.00 i buldu ve hızlı bir şekilde ben ve birkaç daha mimar mühendis arkadaşlarımızla diğer taraftan insan koridoru oluşturarak ve kalıpçı ekibini üste çıkararak hızlı bir şekilde boşaltmaya başladık fakat öğle saatlerinde valinin geleceğini ve geldiğini öğrenen afad ekibi tekrar içeriye girerek herkesi dışarıya aldılar valiye karşı görev yapmış olmak için bu arada içeride yine iş bilen 8-10 afad ekibinden çalışan insanlarda vardı onların haklarını inkar etmiyoruz kesinlikle bu arada koca ülkede doğru düzgün bir
getirtilip arama yer tespiti yapılmadı askerlerin
ü ile sadece çocukların söyledikleri yere doğru bakıldı ve bir ısı bulunamadı ve malesef yanlış bölgede arama yoğunlaştı

bu arada
ndeki mühendis arkadaşlarla sabah saatinde diğer taraftan da tahliyeye başladık ve caminin yaklaşık 3 tarafından hızlı bir şekilde boşaltma işlemi devam ediyordu valinin gelmesi ile yaklaşık 3-4 saat işler yine yavaşladı. bir köpek getirdiler içerdeki 150 kişiyi dışarı aldılar ve işler yine aksadı ve köpek de fiyasko yine. ve bu arada biz içerde ciddi tartışmalar yaşadık ve sürekli polis taciziyle (vali geldikten sonra ) karşılaştık hep dışarı almaya çalıştılar ama çıkmadık aynı şekilde belediye işçileriyle devam ettik. ama iş bilmeyen yöneticiler düzgün bir termal kamera getirilmemesi yüzünden saatler boşa geçti ilk 12-18 saatte kurtarılma şansı varken iş bilmeyen yandaş kadro ekipleri yüzünden göz göre göre arkadaşımız korkut ölüme terkedildi. afad müdürü yürümekten aciz bildiğin bir klasik devlet memuru işten anlamayan biriydi malesef.herhangi bir ilden ilk akşam termal kamera getirtilmiş olsaydı ilk gece yeri tespit edilip ona göre tahliye yapılıp korkut'u kurtarabilirdik ama malesef aciz insanların yönetiminde sonuç bu oldu ve ölü olarak çıkarılmasına rağmen ailesine ve sevenlerine bir kez daha acı yaşatarak insanları umutlandırdılar. eğer ünv raporunu değiştirmezlerse bulunmadan 8 saat önce yani olaydan 24 saat sonra hayatını kaybettiği anlaşılmıştır.ne yazıkki ülkenin tüm önemli kadrolarını ele geçiren ve iş bilgisi olmayan tecrübesi olmayan insanları getirdikleri makamlar yüzünden ülkenin durumu ortada artık hep birlikte buna bir dur dememiz gerekiyor ve hepberaber elimizi taşın altına koyup elbirliğiyle hareket etmemiz gerekiyor. ve bu olayın özellikle peşini bırakmamamız gerekiyor.

şahinbey belediyesi 1-2 metre küçük ahşap kalıp kullananlara dünyanın cezasını keserken kendi ihale ettiği ve fetöcü
a peşkeş çektiği bu cami inşaatında her türkü kuralsızlığa göz yummuştur ve halkın parasını yine çarçur ederek yandaşlarına iş imkanı yaratmış ve inşaat da yarım kalmış ve paralar yine buharlaşmıştır bu işin en büyük sorumlusu
ve ekibidir ve bu inşaatı yeniden ihaleye çıkmak için korkut'tan güçlendirme için destek istemişlerdir ve aynı gün toplantı öncesi korkut camiye gidip oradan belediyeye geçip toplantıya katılacaktı. güçlendirme isteme sebebleri içerdeki kalıpların sökülmesi ve nakliyesi 1 milyon tl tuttuğu ve rakamı ödememek için mevcut tahta iskeleyi güçlendirmek ve kubbeleri imal etmek içindir. ve olay olduktan sonra biz şantiyeye girmesini istemedik diye olaydan kendilerini kurtarmak için yalan ifade vermişlerdir. bunları yazmanın zamanı değil ama çok fazla kirli bilgi dolaşıyor ilk ağızdan duymanızı istedim."
[automerge]1574066031[/automerge]

Artık o kadar alıştırıldık ki bu tür cinayetlere , cinayet diyorum çünkü ihmalin olduğu her yerde cinayet vardır . Çok ama çok üzücü. Allah kalanlara sabır versin , ders çıkarmak şart diyeceğim ama onu da umursayan bir zihniyet yok karşımızda ...

Yemin ediyorum bu memleketin her bir santimetrekaresinde Allaha emanet yaşamıyorsak bende başka bişey bilmiyorum.
Şu cümle memleketin bence genel olarak denetimi işinin nasıl MUKEMMEL BİR ŞEKİLDE olduğunu direk özetliyor. "Mevzuat 13 metreden yüksek yere ahşap iskele kurulamaz derken, 40 metre yüksekliğinde ahşap iskeleli inşaatın 6 sene boyunca devam etmesini ‘‘görmeyen’’ yetkili makamların suçu yok mu? "

Fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla enkazın büyük çoğunluğu odun,ahşap... La adamlar 33 saatte kaldıramamış o enkazı. Memlekettin başka yerlerinde 33 saatte adamlar ormanı kaldırıyor, dünyanın bir ucunda adamlar bina dikiyor ama biz 33 saatte enkazı kaldıramıyoruz. Vay halimize...

#MemleketteSudanUcuzİnsanHayatı

Hocam hele bi açıklama yapsalardıda öyle yoksaydın açıklamalarını ya :)

@FERHAT ELÇİ Ferhat sonuna kadar katılıyorum . TMMOB o cami yapıldığı zaman ve hala inşaat halindeyken bir çaba veya çalışma yapmış mı ? Cevabı hayır . Çünkü artık meslek örgütlenmeleri de TMMOB'da muhalif olacam derken kendine muhalif olan , alttan alttan siyasi otoriteyle ilişkiler yürüten bir yapıya doğru gitmektedir. YAZIK

Herkese merhaba, camii inşaatında çöken iskele ile ilgili olarak TMMOB heyeti tarafından hazırlanan rapor aşağıda yer almaktadır. Gerçekten durum içler acısı ve Türkiye'de hiçbir önlem alınmadan Allah'a emanet yaşıyoruz. Gaziantep'te bütün mühendis odaları ve Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği bu işin peşini bırakmayacaklarını ve takipçi olacaklarını söylediler. İnşallah Türkiye'de bir daha böyle bir olay yaşanmaz. Korkut abinin mekanı cennet olsun. Allah rahmet eylesin...

GAZİANTEP AKKENT CAMİ İNŞAATI İSKELE GÖÇÜĞÜ
TMMOB HEYETİ TEKNİK RAPORU, 17 KASIM 2019

14 Kasım 2019 tarihinde, Gaziantep Şahinbey ilçesinde Akkent Camisi inşaat çalışmaları için kurulan iskelenin çökmesi sonucu inşaat mühendisi Korkut Küçükcan hayatını kaybetmiştir. TMMOB heyeti, 17 Kasım 2019 tarihinde cami inşaat sahasında teknik incelemede bulunmuş ve tanıklarla görüşmeler gerçekleştirmiştir. TMMOB heyetinin tespit ettiği bulgular aşağıdaki gibidir;
  1. Akkent Camii İnşaatının 2012 yılında başlamasına rağmen statik projesi ve ruhsatının bulunmadığı tespit edilmiştir. Olay yerinde yapılan incelemede, inşaata ilişkin levhada ruhsat, proje müellifi gibi Yapı İşlerinde İş Sağlığı Güvenliği Yönetmeliğinde belirtilen bilgilerin olmadığı sadece “Şahinbey Belediyesi Akkent Camii İnşaatı” ibaresinin bulunduğu görülmüştür. 2012 yılında yürürlükte olan Yapı İşlerinde İş Sağlığı Güvenliği Yönetmeliğinde de zorunlu olan bu bilgilerin (işveren, proje sorumlusu, sağlık güvenlik koordinatörleri ve yüklenicilere ilişkin bilgiler) olmaması, birçok hususu boşlukta bırakmakta ve dolayısı ile inşaatın bir mühendislik ürünü olmadığını ortaya koymaktadır.
  2. Yukarıdaki bilgilere ek olarak; betonarme yüzeylerde ”segragasyon” tespit edilmiştir. Yani, betonarmeye bakıldığında demir donatının görülmemesi gerekirken binanın neredeyse tamamında donatılar, kolon, kemer, kuşak gibi her türlü taşıyıcı elemanda gözükmektedir.
  3. Yapıda sökülmemiş olan kalıp sistemleri incelendiğinde, kalıpta kullanılması gereken malzemelerin kullanılmadığı, kalıp sistemlerinin denetlenmediği ve onay alınmadan ilkel bir şekilde yapıldığı tespit edilmiştir.
  4. Cami inşaatına 2016 yılında ara verilmiş ve inşaatta kubbe imalatı henüz tamamlanmamış olduğundan yapı içerisindeki, iskele, kalıp, donatı gibi yapı malzemeler ortam koşullarına açık şekilde bırakılmıştır. İnşaata yeniden başlamak için gereken planlama ve fizibilite çalışmaları sırasında bu malzemelerin durumları hiçbir şekilde kontrol edilmemiş ve yapıya giriş çıkışlar da kısıtlanmamıştır.
  5. Çöken iskele, 50-60 metre yükseklikte ahşap iskeledir. Yaklaşık olarak 3.000 metre kare alana oturmaktadır. Ahşap olarak kullanılan malzeme kavaktan mamul olup, her kesitte malzemenin kullanıldığı, iskele dikmelerinin 5-10 cm’lik 5X10 parçalarla çivilenerek tutturulmaya çalışıldığı, iskelenin ankrajlarının seyrek olarak bağ telleri ile yapıldığı görülmüştür. İskelenin statik hesabı ve projesi de bulunmamaktadır. Bu koşullarda iptidai olarak kurulup yıllarca ortam koşullarına maruz bırakılan ahşap iskelenin çökmesi hiç de şaşırtıcı değildir.
  6. 50-60 metre yüksekliğindeki iskeleler ahşap iskele olamaz. Bunun yanında 13.50 metrenin altında kullanılabilecek olan ahşap iskele malzemesinin TS EN 12811-2 standardına uygun olması şarttır. Adı geçen iskele standardında ahşap malzeme gerekleri ENV 1995-1 -1 ( Eurocode 5 :Design of timber structures- Part1-1: General- Common rules and rules for buildings) standardını sağlamalıdır. İskelede kullanılan kavaklar kesinlikle bu nitelikte değildir.
  7. İskelenin, betonarme yükünü de taşıyacak şekilde bir yük iskelesi olarak planlandığı bilgisi edinilmiştir. Çöken iskelenin iş iskelesi olarak dahi kullanılamayacağı görülmekte iken inşaatın sürdürülmesi durumunda inşaat yüklerinin de iskeleye taşıttırılmaya çalışılması çoklu ölümlerle sonuçlanacak daha büyük bir faciaya da yol açabilirdi.
  8. 34 saat süren arama-kurtarma çalışmaları, İstanbul Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanının çalışmalarında da görüldüğü gibi kriz ve acil durum yönetiminde hazırlıksız olunduğunu, kurtarılabilecek insanların ekip, ekipman, bilgi ve koordinasyon yetersizliği ile yitirildiğini bir kez daha göstermiştir.
  9. Yapıların projelendirilmesinden bitirilmesine kadar olan her aşamasının mühendislik bilimine uygun olarak sürdürülmesi, mühendislik hizmetlerinin de meslek odalarınca denetlenmesi gerektiği halde, gerekli olan bu denetim mekanizmaları ortadan kaldırılmaktadır.
Heyetimizce yapılan teknik inceleme ve olay görgü tanık ifadeleri ile hazırlanan bu raporu kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.
Yukarıda sıraladığımız tespitler cami inşaatının bir mühendislik ürünü olmadığını göstermektedir. Gerekli mühendislik hizmeti alınmayan yapılarda iş cinayetlerinin yaşanması kaçınılmazdır. Cami inşaatı da bütün yapılar gibi bilim ve teknik esaslara, uyulması zorunlu olan mevzuata göre yapılması gereken bir yapıdır. Bilimsel teknik esaslara ve ilgili yasalara uyulmadan yapılan işlemler Gaziantep örneğinde olduğu gibi can kayıplarına yol açmaktadır.
İş kazaları “kader” değildir. İş kazalarını, meslek hastalıklarını “işin doğal bir sonucu” olarak görülmesi, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda çalışmak her çalışanın hakkıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir.
Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olmanın sorumluluk ve bilinciyle, iş cinayetlerinin önlenebilir olduğunu bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.
GAZİANTEP AKKENT CAMİ İNŞAATI İSKELE GÖÇÜĞÜ
TMMOB TEKNİK HEYETİ