Geçici faaliyet belgesi

myegen

Daimi üye
Kayıt
10 Haziran 2016
Başlık
6
Mesaj
30
Tepki
1
Şehir
İstanbul
GEÇİCİ FAALİYET BELGESİ başvurusu kapsamında İZİN LİSANS PORTALINA yüklediğimiz bazı evrakları güncelleştirip tekrar yüklememiz gerekiyor.Tekrar nasıl yükleyebiliriz?
Tekrar yüklemek istediğim evrak kırmızı okla işaretlenmiştir resimde
Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim
 

Dosyalar

milhan

Daimi üye
Kayıt
27 Mart 2017
Başlık
4
Mesaj
25
Tepki
6
Şehir
adana
Merhaba,
Bir GDT için, Geçici faaliyet belgesini alınmış ve bu ocak ayının sonunda süresi dolmuş. Fakat bu süreçte çevre izin lisans başvurusu yapılmamışsa ve o tesis çalışıyorsa ne olur ? Tesis Çevre mühendisi&görevlisi işe alsa ve bu kişi izinleri yeniden alsa bir sorun çıkar mı ? Cezaları ne olur? Tekrar GFB alınmaya kalkılırsa tesisin faaliyetleri durdurulur mu yada ne kadar süreyle durdurulur?
Bu süreci tam olarak bilen biri yazabilir mi?
 

Okan Türe

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Kayıt
9 Nisan 2010
Başlık
2
Mesaj
388
Tepki
560
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2011—12
Tesis Çevre mühendisi&görevlisi işe alsa ve bu kişi izinleri yeniden alsa bir sorun çıkar mı ? demişsiniz. Neden sorun olsun doğru olan bu.

Şuan tesis izin belgesi olmadan çalıştığından, tespiti halinde Çevre Kanunu uyarınca idari yaptırımlar uygulanır. Sıfırdan izin/lisans sürecine başlamanız gerekiyor.
 

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Kayıt
19 Aralık 2009
Başlık
27
Mesaj
1.640
Tepki
2.703
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Mezuniyet
2013—14
Merhaba,

İlgili yönetmelik şudur:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


Tesisiniz şu an çevre izni olmadan çalıştığı için, geldiklerinde faaliyeti durdurma haklarına sahiptirler (kesin kapatırlar demiyorum, hakları var). Gelelim diğer konulara; ilgili maddeler aşağıdaki gibidir:
Geçici faaliyet belgesinin iptali
MADDE 13 –
(1) 9 uncu maddenin birinci ve üçüncü fıkralarında belirlenen süreler içinde başvuru yapılmaması, eksikliklerin tamamlanarak gönderilmemesi veya başvurunun uygun bulunmaması durumlarında geçici faaliyet belgesi iptal edilir.

(3) Geçici faaliyet belgesi başvurusu reddedilen veya geçici faaliyet belgesi iptal edilen işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, reddedilen veya iptal edilen başvuruya ait her bir çevre izni veya çevre izin ve lisans konusu için 19 uncu madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta bulunur. Bu işletmeler için izin süreci yeniden başlatılır. Başlatılan süreç sonunda geçici faaliyet belgesi veya çevre izni/çevre izin ve lisans belgesini alamayan işletmeler altmış takvim günü süresince faaliyette bulunamaz ve geçici faaliyet belgesi başvurusu yapamaz. Bahsedilen altmış takvim günü sonunda gerçekleştirilecek geçici faaliyet belgesi veya çevre izin/çevre izin ve lisans belgesi başvurularında belge bedeli olarak 19 uncu madde uyarınca belirlenen bedellerin iki katı uygulanır. Bu başvuru süreci sonunda da geçici faaliyet belgesi veya çevre izni/çevre izin ve lisans belgesini alamayan işletmeler doksan takvim günü süresince faaliyette bulunamaz ve geçici faaliyet belgesi başvurusu yapamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin veya çevre izin ve lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.
 
Önceki cevapları görüntüle…

Okan Türe

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Kayıt
9 Nisan 2010
Başlık
2
Mesaj
388
Tepki
560
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2011—12
@Serkan Çiçekay hocam tam zamanlı çevre mühendisi çalıştırma zorunluluğu yok mu GDT lerin. Hem danışmanlık alsa hem arkadaş mühendis olarak işe alınsa olmaz mı?
 

Serkan Çiçekay

Daimi üye
Kayıt
6 Şubat 2010
Başlık
34
Mesaj
1.008
Tepki
1.809
Şehir
Gölcük, Kocaeli
Mezuniyet
2012—13
@Okan Türe evet hocam da ben olsam böyle bir süreçte o işe girmem, maaşını bile alıp alamayacağı meçhul bence. O yüzden arkadaşa da tavsiye etmiyorum bu süreçte orda bulunmasını. Yada 3-4 aylık ücreti peşin istesin :)
 

Evin Ersoy

Daimi üye
Kayıt
16 Şubat 2016
Başlık
6
Mesaj
59
Tepki
16
Şehir
Batman
Merhaba, ambalaj geri kazanımı yapan tesisimiz için gfb 29.08.2018 de alındı, fakat bunu çevre iznine dünüştürmeden faaliyet konusu değişikliği yaşandı ve tehlikesiz atık geri kazanımına kara verildi. tesis yetkilisi karar verene kadar ilk gfb süresi (180) aşıldı. Tehlikesiz atık geri kazanımı için yeniden il müdürlüğü aşamasından başladım fakat sanırım süre aşımından dolayı gfb başvurusu yapılamıyor. bundan sonra nasıl bir izlemem gerekli..
 

Olgaç Sürmelihindi

Videocu
Yönetim Grubu
Kayıt
11 Şubat 2013
Başlık
119
Mesaj
3.940
Tepki
5.122
Şehir
Gaziantep
Merhaba, siz çevre izin ve/veya lisans başvurusunu kaçırdığınız için süreç yeniden başlatılacaktır. (3) Geçici faaliyet belgesi başvurusu reddedilen veya geçici faaliyet belgesi iptal edilen işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, reddedilen veya iptal edilen başvuruya ait her bir çevre izni veya çevre izin ve lisans konusu için 19 uncu madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta bulunur. Bu işletmeler için izin süreci yeniden başlatılır. Başlatılan süreç sonunda geçici faaliyet belgesi veya çevre izni/çevre izin ve lisans belgesini alamayan işletmeler altmış takvim günü süresince faaliyette bulunamaz ve geçici faaliyet belgesi başvurusu yapamaz. Bahsedilen altmış takvim günü sonunda gerçekleştirilecek geçici faaliyet belgesi veya çevre izin/çevre izin ve lisans belgesi başvurularında belge bedeli olarak 19 uncu madde uyarınca belirlenen bedellerin iki katı uygulanır. Bu başvuru süreci sonunda da geçici faaliyet belgesi veya çevre izni/çevre izin ve lisans belgesini alamayan işletmeler doksan takvim günü süresince faaliyette bulunamaz ve geçici faaliyet belgesi başvurusu yapamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin veya çevre izin ve lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.
 
Önceki cevapları görüntüle…
Yukarı Alt