• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

geri kazanım katılım payı

hacertal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Çalıştığım firma kimyasal üretimi ve maden yağı üretimi yapan firmadır.

Firma kendi ürünlerini piyasaya süren ambalajlarını piyasadan toplayarak yeniden yıkama işlemi yapıp tekrardan piyasaya sürüyor. tehlikeli atık geri kazanımı ve tanker temizleme lisansı var.

1. IBC ler demir kafeslerle kullanılıyor. demir kafesleri ayrıca hesap edip metal beyanı IBC ler içinde plastik beyanı mı yapacağız? yada metal kafesler için GEKAP Tahsil edilmeyecek ürünler alanına mı giriş yapmalıyız?

1. Plastik Bidonların kapaklarına metal çemberler konuluyor bidon için plastik beyanı metal çember için çember beyanını mı yapacağız?

1. Plastik çemberler ve metal bukle tokalar beyan edilcek mi?

1. Streç film ve bantlar beyan edilecek mi?

1. Yurt içi hammadde aldım ambalajlar a) atık ambalaj olarak lisanslı atık firmasına gitti . beyan yok değil mi? b) yıkayıp tekrar kullanmak istesek o ambalajla ürünümüzü piyasaya sürersek beyan mı etmeliyiz?

1. ithal alınan hammadeler var bunların ithal tescil tarihi baz alınarak beyanını yaptık diyelim ve ambalajlar a) atık ambalaj olarak lisanslı atık firmasına gitti . beyan yok değil mi? b) yıkayıp tekrar kullanmak istesek o ambalajla ürünümüzü piyasaya sürersek tekrar beyan mı etmeliyiz?

1. ithal ürün aldım tescil tarihi baz alınarak beyanını yaptık diyelim hiç ambalajını açmadan kendi etiketimi bastım ve ürünü ambalajı ile birlikte piyasaya sürdüm tekrar beyan etmelimiyim?

1. Depozito planı onaylatılmak üzere bakanlığa gönderildi. Onaylandıktan sonra depozitolu alımlar başlayacaktır. Bu hususta GERİ KAZANIM İŞLEMİ YAPILMAKTADIR. İlgili yönetmelik maddelerinde

MADDE 2 (3) Kanunun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünleri için ülkenin tamamında Bakanlıkça belirlenen esaslar doğrultusunda depozito sistemi uygulayan, piyasaya süren/ithalatçıların depozitolu olarak piyasaya sürdükleri ürünleri için depozito uygulanan miktar açısından bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz.
    MADDE 5 (2) Bu Yönetmelik kapsamında yer alan ürünlerden sadece yurt içinde piyasaya arz edilenlere geri kazanım katılım payı uygulanır. Geri kazanım/geri dönüşüm yolu ile elde edilenlerden bu Yönetmelik kapsamında yer alan ürünler için de geri kazanım katılım payı alınır. –
MADDE 5 (2) göre mi yoksa MADDE 2 (3) göre mi değerlendirilecek?

1. MADDE 5 (2) bir örnek verebilir misiniz?

1. Birincil ambalajlar depozitolu olarak alınıp yıkandığında nasıl beyan edeceğiz?