• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
o tamamen farklı @Bursa_Çevre_İSG geri kazanım katılım payı piyasaya ürün süren firmaları kapsıyor.
sizin ki atık çıkışı onu tat firmaları ile halledeceksiniz hatta o kısımda büyük ihtimal sıfır atık kapsamına girecek gibi duruyor.

hep karıştırılan bir konu ambalaj atıkları belgelendirilmesi ve gekap aynı olayı ve ikiside piyasaya ürün süren firmaları kapsıyor.
ürün bazında çalışan uygulamalar,ürettiğiniz ürünün sevkiyatında kullandığınız ambalajdan tüketiciye ulaşmasına kadar olan süreçte kullandığınız ambalajların bildirimi ve ambalaj çeşidine göre ödemeniz gören yükümlülüğü içerir.
[automerge]1578900203[/automerge]
@Beril Çataltepe doğru açıklamış en başta :harika:

Adsız.png
[automerge]1578902864[/automerge]
ambalaj bilgi sisteminde bu duyuru yayımlanmış, 2019 yılını yine ambalaj bilgi sistemine yapacağız sanırım.

4) Bu Yönetmelik kapsamında yer alan ürünlerin tedarik amaçlı üretilmesi halinde üreticilere bu ürünler için geri kazanım katılım payı yükümlülüğü oluşmaz. Tedarikçilerden temin edilen ürünlere kendi adını, ticarî markasını veya ayırt edici işaretini koymak ve kendini üretici/piyasaya süren olarak tanıtmak sureti ile piyasaya arz eden gerçek veya tüzel kişilerden geri kazanım katılım payı alınır.
Soru; Yağ üretiyorum ancak üzerinde kendi etiketim adım var / neticede başka bir üretimin tedarikçisiyim (örn; çikolata üreten bi fabrika gibi) GEKAP tabiyim
Bana teneke,pet üreten firma üzerinde etiket vs. yok/ benim tedarikçim GEKAP tabi değil (DOĞRU MU?)

(16) Kanunun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünlerden bitkisel yağ ve madeni yağların Kanunun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünlerin üretiminde hammadde olarak kullanılması durumunda hammadde olarak tedarik edilen bu ürünlerin ithalatçıları/üreticileri tarafından beyan yapılır, ancak hammadde olarak kullanılan bu ürünlerden geri kazanım katılım payı tahsil edilmez.
Soru ; Bu madde biraz karışık ,
Ben ithal ettiğim hamyağ için GEKAP tabi değilim ama beyan yapacağım.
Rafine ile bitkisel yağa dönüştürdüğümde piyasaya sürdüğüm kadar katılım payı ödeyeceğim (DOĞRU MU?)

kendi markanız adı altında piyasaya sürüyor iseniz tabisiniz.Şayet bir marka size fason tabir ettiğimiz üretimi yaptırıyor ise değilsiniz.
size ambalaj malzemesi üretenler de tedarikçi bildirimi yapacaklar ki bildirim eşlemelerinde tedarikçi-piyasaya süren eşleştirilmesi yapılabilsin.

2.sorunuz da doğru bildirim ve katılım payı ödeyeceksiniz.

Üzerinde kendi etiketiniz olan ve iç piyasaya sürdüğünüz tüm yağlar ile ikincil (yağ ambalajları) ve üçüncül ambalajlar (yağ ambalajları) için GEKAP ödeyeceksiniz. Dökme olarak gönderdiğiniz yağları beyan edeceksiniz, GEKAP ödemeyeceksiniz.
Size ambalaj tedarik eden ambalaj üreticileri sadece size gönderdiği ambalajları sardığı karton vb. dış ambalajları için GEKAP ödeyecek.

:) abı ben tekstıl fırmasındayım gekap lıstesıne bakınca gormedım kendımı ama ambalajda varız amabalaj gecen senekı gıbı yetkılı fırma ıle pıyasaya suren gıbı olcak . ıhracatda var ıplık satılıyor yurtdısına ve içine ... gekap olayını nasıl yapcaz nasıl etcez ocak sonunda gekap beyanı yapılcak heralde tercubelı arkadaslarımızdan yardım beklıyoruz tesekkurler

firma ismini özelden paylaşabilir misin iplik üreticileri ile ilgili bursa ve çevre illerde bir projem var şuan aktif olarak işliyor,belki sizin firmanızı da dahil edebiliriz.

Grupta bulunanlardan, üstadlardan, @yeni_çevreci_mrt üstadın yazıdığı gibi GEKAP' ın ocak sonunda veya ocak ayı için Şubat içinde yapılacağına dair, resmi bir yazı var mı. Bu arada tamam aylık olacak yeni mevzuata göre de, bunu ilk GEKAP bildirimi için nasıl olacak nasıl ilerleyeceğiz, resmi bir yazı varsa paylaşmanızı ve bu platformda ki değerli arkadaşlarımın yorumunu merak ediyorum. Bir de bu klavuz yayınlanma meselesi var tabii

(9) Kanunun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünlerden Atık Yönetimi Yönetmeliği ile genişletilmiş üretici sorumluluğu kapsamında tanımlanmış olan ürün ve malzemelere yönelik özel hüküm ve yükümlülükler ilgili mevzuatı uyarınca ayrıca yerine getirilir .

Burda sen ATIK BEYANINI da AMBALAJ BEYANINI da yapacaksın. Belgelendirme ücretini de ödeyeceksin . GEKAP başka bişey ??? doğru mu?:)

artık ambalaj belgelendirme ücreti diye bir kelime tamlaması kalmadı.
yeni adı geri kazanım katılım payı yani gekap oldu.
artık her ay bildirim ve ödeme şeklinde gerçekleşecek.

Bu durumda ben belgelendirme ile 1. ambalajıma da para ödüyordum GEKAP da ürünün piyasaya sürüldüğü ilk ambalaj için katılım payı ödenmez diyor.

@dozsoy3 siz bir yağ üreticisi olarak anladığım kadarı ile bir hammadde tedariğiniz var yurt dışından ve o hammaddeyi işleyip yurt içi piyasaya kendi markanız ile piyasaya sürüyorsunuz.
Yurt içi piyasaya sürdüğünüz bitkisel yağlarda lt başına zaten bir gekap ödeyeceksiniz,yönetmelik gereğide bu durumda 1.satış ambalaj ücretinden muafsınız(gekap yönetmeliği)
ama 1.ambalaj harici paketleme de ve nakliye de kullandığınız ambalajları bildirimini ve ödemesini gerçekleştireceksiniz.

Merhaba arkadaşlar,

Benim firmam neredeyse tüm plastik ambalajları üretiyor(çuval, streç film, bidon,kapak,bardak, balya ipi vb.). Yönetmelik çok karışık açıkcası biz bu yönetmeliğin neresinde yer alıyoruz tam olarak anlayamadım:confused:. Bu ambalajlar doğrudan piyasaya verilmeden üretici firmalara gönderilip dolum yapıldıktan sonra satılıyor.Bu ambalajları bildireceğim ama geri kazanım katkı payını ödemeyeceğiz yanlış anlamadıysam. Aslında kafamı karıştıran üretimini yaptıktan sonra piyasaya sürdüğümüz balya ipi. Bu ürünü ambalaj olarak değerlendirip piyasaya sürdüğümüz miktar kadar GEKAP ödeyecekmiyiz.:rolleyes:

siz tedarikçi firmasınız bu sistemde,bahsettiğim gibi sistem ürün odaklı çalışır.
ürettiğiniz ürün harici o üründe kullandığınız satış,paketleme,nakliye ambalajlarından sorumlusunuz.
sizde ürettiğiniz ürünleri gönderirken kullandığınız balya ipi,ahşap palet yada takoz,varsa shrink bunları nakliye ambalajı kısmında bildirirseniz gekap ödeyeceksiniz.
ayrıca her ürün sattığınız firmayı da tedarikçi olarak bildireceksiniz.

Hüseyin Bey, balya ipini ürünleri gönderirken kullanmıyoruz aslında. Tek başına bir ürün olarak satılıyor. Benim merak ettiğim sattığım miktar kadar para ödememiz gerekiyor mu.

2019 bildirimleri için evet doğru ama gekap da ihracat kelimesi bile geçmediği için muaf olarak düşünebilir.
beyan sayfalarına girip de kontrol etmekte fayda var.