Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

uurkrkt

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,
Serbest bölgede bulunan bir firmam ambalajlı olarak lastik alıp hiç bir işlem yapmadan yine yurt dışana gönderiyor. Yani yurt dışından alıp yine yurt dışına satıyor. Bu durumda GEKAP kapsamında beyan ve ödeme yapılması gerekli olur mu?

kkm

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
danışmanlık
beyan yapmanız gerekiyor ama ödeme çıkmıyor. yurt dışı olduğu için.
@Hüseyin Can Ceylan usta doğrumu

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
2019 bildirimleri için evet doğru ama gekap da ihracat kelimesi bile geçmediği için muaf olarak düşünebilir.
beyan sayfalarına girip de kontrol etmekte fayda var.

Ender Öztürkk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
miktarları belirledik diyelim
hesaplama nasıl?
ve ödemesi nasıl?

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
Kombassan Kağıt,Matbaa, Gıda ve Tekstil Tic. San. A.Ş
Sistemden miktarları girdiğinizde otomatik hesaplıyor sistem maliyeye de yatırıyorsunuz parayı

Ender Öztürkk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
bildirimi ambalaj bilgi sisteminden yapmayacak mıyız yine?
Bildirimi nereye yapacağız, tutar otomatik mi hesaplanacak bunlar yok şuan bende

miraydg

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Tarhan Geri Dönüşüm
GEKAP Kapsamında toplama ayırma tesisleri balya tellerini beyan edecek anladığım kadarıyla. Fakat yönetmelikte 1 ocak 2020 itibari ile yürürlüğe girecek olup 1 ocak 2020 itibariyle piyasaya arz edilen malzemeleri kapsar ibaresi yer alıyor. Bu durumda TAT'lar balya teli bildirimi için 2020'nin ilk ayı itibari ile mi bildirim yapmakla yükümlü oluyor? 2019 yılı ile ilgili ne düşünüyorsunuz TAT ların bildirimi ile ilgili?

Tuğbaçev.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
,,,
Merhaba, Tat'lar için bu durum kesin mi? Balya telleri beyan edilecek mi? Gekap konusunda TAT lar muaf diye biliyordum açıkçası.

Birtan Albaş

Kayıtlı Kullanıcı
@Fatih Koçak merhaba, Bakanlıktan aldığınız görüş balya telinin ambalaj olmadığına dair miydi, yoksa piyasaya sürülen malzemenin ürün değil atık olması sebebiyle ek-5 beyanından muaf olunduğuna dair miydi?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
@Birtan Albaş Merhaba ,

Benim geçirdiğim denetimde balya teli üzerinden değil de piyasaya süren durumu ile ilgiliydi. Yani bu konudan bağımsız farklı bir durumdu diyebiliriz. Bakanlık görüşü alınmasında fayda var kısmını vurgulamak için örnek verdim.

EĞİNLİ DENİZ YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
dizayn teknik
Arkadaşlar merhaba,
Anladığım kadarıyla muhasebe birimi ile beraber çalışma yapılacak. ve muhasebe ait internet adresi üzerinden bildirim yapılacak. Neticede şifre ve kullanıcıyı muhasebe alacak.

elduderino

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel Sektör
Tekrar merhabalar.
Paylaşımda bulunan her arkadaşın emeğine sağlık.

Son yayınlanan yönerge soru işaretlerini büyük ölçüde gideriyor. Ama yine de pratikte bunun uygulanmasında sıkıntılar mevcut. Aylık yurtiçi ve ihracat satış miktarlarını bir şekilde temin edebiliriz. Ama her sevkiyatta ürün paketleme şekli değişebildiği için ürün ve ambalaj arasında sabit bir ilişki yok. Acaba aylık cironun yurt içi ve yurt dışı oranını aylık satın alınan birincil ambalaj dışındaki ambalaj miktarıyla çarparak bildirmek ve ödemeyi buna göre yapmak doğru olur mu?
Özetle, aylık cironun %60'ı yurtiçi satışlarından geliyor diyelim.
0,6 x (satın alınan ikincil ve üçüncül ambalaj miktarı)
bu doğru bir matematik midir? :D

yoksa hangi ambalaj nereye gitti, bunun takibi immmmmkansız.

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
@Derviş Şahin yorum yok :D mantıklı ama sıkıntı çıkabilir ağbi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@sefakopan aydınlatma ekipmanı ise evet giriyor.Hepsi doğru+ürününüzü piyasaya sürerken kullandığınız ambalajlar.

sefakopan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Mühendisliği
@Hüseyin Can Ceylan Dün iso da konferans vardı aeee ile ilgili çsb den ve agidden yetkili de vardı konuşmacı olarak ama agid sadece aeee konusunda yardımcı olabiliriz dediler. Herkes aeee için değilde gekap ile ilgili soru sordu yeni bir yönetmelik ile ilgili çok muallakla bırakan noktalar var

sefakopan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Mühendisliği
Endüstriyel Aydınlatma Armatürleri bu ek 1 kapsamına giriyor mu acaba emin değilim. Giriyorsa aylık olarak piyasaya sürülen ürün miktarı x 10 kuruş mu yapıcaz (Listede yazan fiyat). Gekab hesabı yaparken ? Birde yurtdışından ithal ettiğimiz parçaların 2. ve 3. Ambalajlarını da bu hesaba dahil mi edicez doğru mu hesaplıyorum ? Bilen birisi yardımcı olursa sevinirim

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhaba arkadaşlar, bizim firmada deterjan (500 ml, 750 ml gibi), çamaşır suyu, yüzey temizleyici gibi temizlik malzemeleri ve lavabo açıcı gibi ürünler üretiliyor. Temizlik malzemeleri bildiğiniz gibi plastik ambalajda oluyor, lavabo açıcı kompozit Esnek ambalaj malzemesinde (Plastik ağırlıklı). Bunlar belli miktarlarda bir koli içine koyuluyor, daha sonra bu kolilerden de 1 paleti dolduracak kadar olanlar birlikte streçleniyor paletle birlikte gönderiliyor.

Şimdi biz burda deterjanı içinde bulunduran plastik ambalaj (şişe), lavabo açıcıyı içinde bulunduran kompozit esnek ambalaj malzemesi de dahil olmak üzere hepsini beyan edecek miyiz? Yoksa sadece bu ürünleri koyduğumuz ikincil ve nakliye ambalajlarını mı beyan edeceğiz?

Ürünlerimizden birkaç örnek fotoğraf yükledim, bunlar üzerinden açıklayabilir misiniz acaba?

Dipnot: Bu mesajda ürün yerleştirme bulunmaktadır. :D

unnamed (1).png unnamed (2).pngcrox lavabo açıcı.jpgunnamed.png

Cem_B

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Danışmanlık
Hepsini beyan etmeniz gerekmektedir. Eğer ürettiğiniz ürünler ek-1 listesinde yer alsaydı, satış ambalajları için GEKAP ödemeyecektiniz ama beyan yapacaktınız. Ek-1 listesinde ürünleriniz olmadığı için satış, ikincil ve nakliye ambalajlarının hepsini beyan edip, hepsi için GEKAP ödemeniz gerekecektir.

Emrah Bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AAT
beyan takip eden ayın son günü tamam ama ödeme ne zaman o yazmıyor sanki.

furkan.1717

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BİGA GERİ DÖNÜŞÜM
tehliksiz atık toplama ve ayırma tesisleride gekap bildirimi yapacak mı acaba? kağıt karton ambalaj gönderirken mesela bunlar için ücret ödenecek mi ?
bunu bizim mi ödememiz lazım yoksa satış yaptığımız firmanın mı? kafam çok karıştı yardımcı olurmusunuz

miraydg

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Tarhan Geri Dönüşüm
Gönderdiğimiz ambalajlar bizim için bizim ürünümüz oluyor ve sattığımız tesisler hammadde olarak kullanıyor. O ambalajlar gekapa ambalaj olarak girmiyor. ( benim fikrim)
Fakat balya teli için benim de net bilgim yok. İl müdürlüğünden görüş istedim cevap bekliyorum. Cevap geldiğinde edindiğim bilgiyi paylaşırım.

Önceki cevapları görüntüle…

Birtan Albaş

Kayıtlı Kullanıcı
@miraydg merhaba, görüş talebinize cevap alabildiniz mi acaba? Ben de Bakanlığa bir dilekçe gönderdim ancak henüz dönüş alamadım. Şubat ayı sonu yaklaşıyor :)

miraydg

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Tarhan Geri Dönüşüm
@Birtan Albaş Henüz dönüş olmadı maalesef. Fakat çalıştığımız danışman firması bize piyasaya süren olarak kullanıcı adı ve şifre almış. Sisteme girip büyük TAT firmalarının isimlerini yazdığımda onların sistemde adı çıkmıyor. Bu konuda öyle bir durum söz konusu olsaydı mutlaka başvurularını yapacak firmalardır bunlar. Bir kaç danışman görüşü aldığımda da kesinlikle TAT'ların piyasaya süren olmadığı söyleniyor. Fakat birleşik denetimimizde memurun bize balya telleri için piyasaya süren olduğumuzu söylemesi kafamızı karıştırıyor. Durumla ilgili gelişme olursa bildiririm burdan.

Mert A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIĞI
Merhabalar,

Balık Yemi üretimi yapan işletmem, ürünü ambalajlayarak (big-bag çuval) kendi bünyesindeki balık çiftliklerine gönderiyor. Sizce bu durumda ambalaj piyasaya sürülen olarak değerlendirilmeli mi ? yani ilgili ambalaın beyanı GEKAp kapsamında yapılmalı mıdır ? (Bu arada gönderim yapılan çiftlikler üretim yapılan tesisle aynı vergi numaralı. )

Tereddütte kaldım. Bilgisi olan var ise yardımcı olabilir mi ?

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
ortalama aylık ne kadar bir miktar birde çuvalı aldığınız firma fabrika mı herhangi bir satıcı mı

Mert A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIĞI
Herhangi bir satıcıdan temin ediliyor. Miktar konusunda bilgi belkliyorum tesisten.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@Mert A. sonuçta siz bir ambalaj alıyor ve bunu kullanıyorsunuz, bu durumda ama piyasaya sürmeyip aslında firma kendi içinde ( ve kendi vergi numarasında) kullanıyor. Benim şahsi fikrim ambalaj beyanına girer ama stokta kalır GEKAP kapsamına girmez. burada benim takıldığım nokta big-bag çuvalı sürekli kullanılıyor mu yoksa her kullanma da ya da belli bir özelliği yitirene kadar kullanıldıktan sonra akıbeti ne oluyor. Eğer stokta olduğunu izah edebiliyor ya da göstere biliyorsanız, GEKAP kapsam dışıdır. bu big-bag ler sonsuz kullanımlı olmayıp bir şekilde hurdası çıkıp kullanılmaz hale geliyordur, kuvvetle ihtimalde ambalaj atığı olarak çıkışını da yapıyorsunuzdur. işte ambalaj atığı olarak çıkışını yaptığınız zaman GEKAP kapsamına girer, benim naçizane şahsi görüşümdür. Bilmiyorum bu konuda burada ki üstadlarımız ne derler, onların görüşü yorumu nedir. Yorumalrın gelmesi ile bende öğrenmiş olurum

Mert A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIĞI
Üretim yapan tesis ile balık çiftliği aynı vergi numaralı olduğundan ürüne bir faturlandırma işlemi yapılmıyor. Ürün irsaliye ile gönderiliyor. Transfer ediliyor gibi düşünebiliriz. Çuvallarda dediğiniz şekilde ambalaj toplama-ayırma/geri kazanım lisanslı tesislere ambalaj atığı olarak gönderilerek balık çiftliğinden çıkışı yapılıyor. Süreç bu şekilde işliyor. Benimde aklım karıştı herhangi bir karar veremedim. (Dediğiniz gibi firmanın içinde bu işlemler yapıldığından piyasaya sürülmüyor gibi yorumlarken, diğer taraftan da ambalaj atığı çıkışı olduğundan üretim yapan tesis her ne kadar kendi bünyesindeki işletmeye gönderse bile piyasaya süren durumu olur gibi düşündüm.)

furkan.1717

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BİGA GERİ DÖNÜŞÜM
arkadaşlar hepinize merhaba gekap kapsamında TAT lar yükümlü değilmiş sadece poşetler atılırken ve piyasaya sürenler üretim esnasında gekap ödemeleri yapılıyormuş yani bir kez ödemesi yapılarak ortaya çıkan ambalj , atık olduktan sonra atığın toplanması ve satılması esnasında gekapa bildirim ve ödeme yapılma zorunlulıuğu bulunmamakta yönetmeliğin 1. maddesi a bendine bakıcak olursanız açıklama orda yapılmış durumda.

elduderino

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel Sektör
Daha önce paylaşıldıysa kusura bakılmasın lütfen, İSO'un bu konuyla ilgili bir bilgilendirme toplantısı olacak. Duyuruyu paylaşıyorum.

14 Şubat 2020​
GERİ KAZANIM KATILIM PAYI (GEKAP) UYGULAMALARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
19 Şubat 2020, Çarşamba
İSO Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu

10 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan Çevre Kanunu değişikliği ile "geri kazanım katılım payı" tahsil edilmesi gündeme gelmiş, yönetmelik ve tebliğ akabinde 7 Şubat 2020 tarihli "Geri Kazanım Katılım Payına (GEKAP) İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar" yayınlanmıştır.
Çevre Kanununa ekli (1) sayılı listedeki ürün gruplarını (ambalajlı ürünler -plastik, metal, kompozit, cam, kağıt- karton, ahşap-; plastik poşet; lastik; akümülatör; pil; madeni ve bitkisel yağ; elektrikli ve elektronik eşya; ilaç) kapsayan GEKAP, birçok sanayi sektörünü doğrudan ilgilendirmektedir.
İlk kez hayata geçirilen ve ilk beyan tarihi ay sonu olan uygulama hakkında sanayicilerimizin bilgilendirilmesi amacıyla "GEKAP Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı" yapılacaktır. Toplantıya ilişkin bilgiler katılımınız için aşağıda sunulmaktadır.
Kayıt Koşulları
Toplantıya katılım ücretsizdir. Toplantıya katılmak isteyenlerin
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
internet adresindeki CVEN0320 referanslı "Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı" için kayıt yapmaları gereklidir. Kayıt için
.
Toplantı Tarihi, Yeri ve Saati
Toplantı, 19 Şubat 2020, Çarşamba günü İSO Odakule Binası Fazıl Zobu Meclis Salonunda (Meşrutiyet Cad. No:63 Beyoğlu İstanbul) 14:30 - 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.
Program
14:00-14:30 Kayıt ve Karşılama
14:30-14:45 Açılış Konuşması
14:45-15:30 GEKAP Kapsamı ve Genel Prensipler
Şule YETKİN & Nurcan YAĞMUR, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü
15:30-16:15 Geri Kazanım Katılım Payında Öne Çıkan Mali Konular, Beyanname
Hesaplamaları
Sercan BAHADIR, EY Türkiye Vergi Hizmetleri Şirket Ortağı
16:15-17:00 Soru Cevap / Kapanış
İletişim
Ömer İNAN
İSO Çevre ve Enerji Şubesi​
0212 252 29 00 / 151

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Ben şöyle ufak bir özet toparladım:

Aynı linkten usul ve esaslar ile kılavuzu da çekebilir isteyen. Piyasaya süren bildiriminin aylık haline dönüştürülmüşü gibi bir şey. Tabi ithalat mevzusu da dahil edilmiş fazladan. Ayrıca ambalajlar daha çeşitli ayrılmış (içecek örneği). Akılda kalan sorulara örneklerle yanıt aramanızı rica ediyorum. Bu konuda yönlendirme yapamayacağım (girersiniz/girmezsiniz ya da beyan yapın/yapmayın tarzında). Hepinize bol şans.

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Sen mevzuat ekibine geri döneceksin😊

dyg

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
@Cem Yılmaz Olmaaazz😌 Mesleği bırakmak konusunda şaka yaptığınızı düşünüyorum, bence böyle bişey olmamalı. Ben de bu sabah başka mesleklerin çevre görevlisi sınavına gireceğini öğrenince aynı hissiyatlara kapıldım, ancak bu düşüncenin beni mutlu etmedğine karar verdim. Bildiğim bir işi yapmak daha güzel bence.

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@dyg Aşkolsun poğaça yapmayı bilmiyor muyum demek istediniz :utan: Şaka bir yana, birkaç sene sonra ciddi ciddi açarsam şaşırmayın. He mesleği bırakır mıyım orasını bilemiyorum. Böyle giderse zaten Bakanlık poğaçacılara da çevre danışmanlık yeterliliği verir. Aynı anda iki iş yaparım.

Yasemin Mendeş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIĞI
Merhabalar,
Yazıları okudum, mevzuatı da okudum geri kazanım katılım payına ilişkin yönetmelikte çeve kanunu ek-1 den bahsediyor. Herhangi bir fabrika farklı farklı ambalaj kullanan bi fabrikada ek-1 listesine karşılık gelen ambalaj kullanılmıyor. Bu ambalajlar daha çok gıda vs. malzeme üretenler için uygun bir de elektrikli eşyalar yağlar falan var. Herhangi bir mobilya fabrikasında gekap nasıl belirlenecek vergi dairesinin sayfasını görmedim ama adetli girişler yapılacak ise poşet gibi bizlerde sabit ambalaj yok ki kg olarak ancak çıkarılır bir de birincil, ikincil, üçüncül ambalaj deniyor tamam biz ayırdık diyelim bunları da gib e kg olarak girebilecek miyiz? Ücret neye göre belirlenecek? Ya da ek-1 listesi dışındaki ambalaj kullananlar gekap a dahil değil mi?

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Ek-1 listesinde plastik, cam,metal,kağıt-karton ambalajlar da var. Örneğin plastik ambalajlar kısmında içecek ambalajların altında "Diğerleri (kg)" yazıyor, içecek ambalajları dışındaki bütün plastik ambalajlar dahil diye yorumluyorum ben bunu, tür olarak ayırmamışlar (PE,PP,PET vb. gibi).

Yasemin Mendeş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIĞI
Belirttiğiniz gibi olursa da bu sefer çok fazla tutuyor bedelleri biz normalde 120 tl ye yapıyorsak belgelendirmeyi buradaki rakama göre 400 tl yapıyor. Hiç anlayamadım bu işi de hayırlısı.

Okan Türe

Mevzuat Grubu Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
.
@Yasemin Mendeş söylediğiniz gibi bedeller daha yüksek olacak. Normalde yıllık 100 TL tutuyorsa belgelendirme bedeli aylık ya da 3 aylık periyotlarda yapılacak bildirimlerin ödemesi yıllık 500-600 TL'yi bulacak. Yani 4-5 kat fazla ödeme yapılacak devlete... Maalesef tüm piyasaya sürenler tabii. Yani mobilya fabrikası da olsa başka bir üretim sektörü de olsa piyasaya ambalajlı ürün sürüyorsanız ya da ambalajlı ürün ithal ediyorsanız bildirim yapmak zorundasınız. Ek-1 sayılı listedeki ürünleri ayrı değerlendirmelisiniz.

Ramazan Pirpir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yeşil Doğa Mühendislik ve Çevre Danışmanlık
Geri kazanım katılım payı beyannamesini piyasaya süren olarak nereden nasıl yapılacağına dair bilgisi olan paylaşabilir mi acaba

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Ekte bulabilirsiniz

Ekli dosyalar

Ramazan Pirpir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yeşil Doğa Mühendislik ve Çevre Danışmanlık
Teşekkür ederim sabahtan beri aynı programı açıp kapatıyorum poşet dışında bir ibare arıyorum aynı yerdeymiş göremedim. :)

SİMGE ŞİRİN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MAİ ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMASI
Merhaba arkadaşlar benim madeni yağ üreten firmam var . Anladığım kadrıyla birincil ambalajı teneke bunun beyanı yapılmayacak ıkıncıl ambalajı yani karton ve madeni yağın beyanı mı yapılcak. Birde gelir idaresine muhasebecileri girdiği zaman orda girecekleri yer belli mi ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Merhaba ,

Dediğiniz gibi Ek 1 listesindeki ürünleri üreten bir firma ise ( örneğin sizin Madeni yağ üretiminiz) Madeni yağ için Gekap uygulanır. Madeni yağın 1. cil ambalajı ( örneğin doldurduğunuz teneke) Gekap kapsamında değildir. Ancak 2.cil ve nakliye ambalajlarını Gekap'a dahil edip ücretini yatıracaksınız.

Gelir İdaresi başkanlığı BTP programında ( Muhasebeciler daha iyi bilir ) girecekleri yer belirlidir. Ayrıca forumda paylaşılan GEKAP kılavuzdan da detaylı olarak bulabilirsiniz.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@Fatih Koçak Ek-1 listesinin devamında;
Ürün Cinsi Kg Başına Alınacak Tutar (kr.) Adet Başına Alınacak Tutar (kr.)

kısmı ile liste devam etmektedir ve ek-1' e dahil olmadığını belirten bir ibare görmedim. Bu durumda devam eden listenin ek-1 olduğu kanaatiye, Plastik Ambalaj (Streç) üreten bir firmam var.
"Plastik ambalaj, başlığı altında Diğerleri (Poşet Hariç) (kg)" --> yazan yeri ile 1.cil ambalajlarım GEKAP kapsamına girmez diye yorumlayabilir miyim. Bu konu da siz değerli üstadlarımın düşüncesi fikri nedir, diye öğrenmek bilgilenmek istedim. @Cem Yılmaz @Hüseyin Can Ceylan